Öğrenci Dostu Şehirler 2020 Sıralaması Açıklandı!

Sıradaki içerik:

Öğrenci Dostu Şehirler 2020 Sıralaması Açıklandı!

e
sv

Yusufeli Baraj Suyu Altında Kalacak: Yeniden İnşa Ediliyor

414 okunma — 29 Temmuz 2020 23:54

Yusufeli Baraj’ı 2021’de devreye alınması planlanan baraj nedeniyle ilçenin yeri değiştirilecek.

Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi su altında kalacak.

Yusufeli Baraj Suyu Altında Kalacak Yeniden İnşa Ediliyor

150 yıllık tarihinde 7’nci kez yerleşim yeri değiştirilecek olan ilçenin taşınacağı ve 2 bin 597 konutun inşa edileceği yeni yerleşim yerinde şu ana kadar 340 konut inşa edildi, 224 konutun da kaba inşaatı tamamlandı.

Temeli, 26 Şubat 2013 tarihinde dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans bağlantısı ile atılan Yusufeli Barajı’nda ise 220 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.

YUSUFELİ BARAJ İNŞAATI İLE İLÇE SU ALTINDA KALACAK

Tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise çift eğrilikli ince kemer baraj tipi kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı, ilçeyi sular altında bırakacak.

İlçe merkezi ile 4 köyün sular altında kalacağı Yusufeli’nde yaklaşık 5 bin konut, 270 iş yeri ile 9 bin 430 dönüm tarım arazisi sulara gömülecek.

YUSUFELİ BARAJ SEBEBİYLE 150 YILLIK TARİHİNDE 7’NCİ KEZ TAŞINACAK

Yusufeli Baraj Suyu Altında Kalacak Yeniden İnşa Ediliyor

150 yıllık tarihinde 6 kez yerleşim yeri değiştirilen ve 7’nci kez taşınmaya hazırlanan Yusufeli, Yansıtıcılar Mevkii’nde 150 hektarlık alanda 3 bölgede yeniden inşa ediliyor.

Yeni yerleşim alanına toplam 2 bin 597 konut inşa edilecek. Şu ana kadar 340 konutun inşa edildiği yeni yerleşim alanında, 224 konutun kaba inşaatı tamamlandı. 518 konutta inşaat çalışmaları devam eden yerleşim alanında 1.174 konutun da ihalesi yapıldı.

Yeni yerleşim yerinde hükümet konağı, öğretmenevi, spor salonu, merkez camii, ilçe emniyet müdürlüğü, ilçe jandarma komutanlığı, 24 derslikli ve 20 derslikli okul, müftülük ve adliye binaları tamamlandı. 25 yataklı hastane inşaatındaki çalışmalar da sürüyor.

YUSUFELİ BARAJ İNŞAATI 2021’DE FAALİYETE GEÇECEK

Yusufeli Barajı’nda, 558 megavat kurulu güce sahip santral ile 650 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Projenin 2021 yılında devreye girmesi planlanıyor.

“ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE”

Yusufeli Baraj Suyu Altında Kalacak Yeniden İnşa Ediliyor

Yusufeli’ne veda etmeye hazırlanan vatandaşlar ise buruk bir heyecan içerisinde olduklarını ifade etti. İlçe halkından Jale Zurnacı, topraklarının sular altında kalmasından dolayı üzüldüklerini belirterek, “Bizler üzülüyoruz ama ülkemiz için de önemli bir proje hayata geçiriliyor. İnşallah en kısa sürede yeni ilçemize taşınırız.” dedi. Gözde Balcı da yeni yerleşim yerinin mevcut ilçeden çok daha güzel olmasını temenni ettiklerini belirtti.

“YENİ İLÇEDE İŞ SAHALARI OLMALI”

Esnaf Merve Özler ise “Bu dükkanı açarken, ‘baraj yapılacak açmayın, zararınız olur’ dediler. 4 senedir dükkanımı işletiyorum. Şimdi çalışmalar devam ediyor ama 2-3 sene daha sürer. Yeni yerleşim yerinde üniversite ve okullar olmalı. Eğitim seviyesi yüksek bir ilçe olmasını diliyorum. Baraj inşaatı bittikten sonra insanlara iş sahaları oluşturulması gerekiyor.” dedi.

Yeni yerleşim yerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Doğan Üreloğlu, “Yeni yerin vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması en büyük temennimizdir. Gelişmiş ve modern bir yerleşim yeri istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ANILARIMIZ SULAR ALTINDA KALACAK”

Yusufeli Baraj Suyu Altında Kalacak Yeniden İnşa Ediliyor

Yeni yerleşim yerine taşınacakları için heyecanlı olduklarını ifade eden Begüm Aza, “Yusufeli’nden ayrılacağımız için buruk bir heyecan yaşıyoruz. Çünkü anılarımız sular altında kalacak.” diye konuştu.

Kaynak: Ensonhaber

İlgini Çekecek Diğer İçerikler;

Bizi Sosyal Medyada Takip Etmek İçin;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.