Part-Time Bir İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi?

Sıradaki içerik:

Part-Time Bir İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi?

e
sv

KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi? Sizler İçin Cevapladık

1517 okunma — 22 Eylül 2020 16:04

KYK bursu kesilenler yeniden burs alabilir mi sizler için yazımızda cevapladık.

KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir Mi?

KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi? Sizler İçin Cevapladık

Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alıp yıl içinde gerekli şartları yerine getiremeyip başarısız olan öğrencilerin bursu kesilir, dileyen öğrencilere “öğrenim kredisi” alması belirtilir ve sistemsel olarak öğretim kredisine geçer. Öğrenim kredisi ise burs gibi geri ödemesiz değil tam dersine geri ödemeli bir şeydir.

Kredi ve Yurtlar Kurumunda açıkça belirtilen ifadede “Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez.” ibaresi bulunur.

Bursu kesilen öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumunun belirttiği esaslar dahilinde öğrenim kredisi verilecek ücret almaya devam edilebilir.

Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve aynı öğretim türünde bir daha burs verilmez. Ancak bursun kesildiği tarihte öğrenim kredisi almak isterse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kredi verilebilir.

Örnek verecek olursak; 4 yıllık bir bölümde okuyorsunuz. 3.sınıfta başarısız olduğunuz için bursunuz kesildi. 4.sınıfta burs başvurusu yapsanız dahi burs alamazsınız. Ancak öğrenim kredisine başvurursanız alabilirsiniz.

Faydalı Linkler;

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK Yurdunda Sigortalı Bir İşte Çalışırken Kalabilir Miyim?

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 – 2021

KYK Yurtları Kaç Kişilik Olur?

KYK Yurtları Yemek Ücretleri Listesi 2020 – 2021

KYK Resmi İnternet Sitesi

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.