LC Waikiki Bayram İçin Çocuklara 52 Tır Dolusu Kıyafet Yardımı!

Sıradaki içerik:

LC Waikiki Bayram İçin Çocuklara 52 Tır Dolusu Kıyafet Yardımı!

e
sv

Öğrenci Dostu Şehirler 2020 Sıralaması Açıklandı!

1738 okunma — 29 Temmuz 2020 10:48

Öğrenci dostu şehirler sıralamasını Üniversite Araştırmaları Labaratuarı (uniar) tarafından bu sene de yapıldı.

Öğrenci Dostu Şehirler Araştırması Nedir?

İlki 2017 yılında yapılan öğrenci dostu şehirler araştırması öğrenciler üzerinde yaşadıkları şehri bir çok şekilde değerlendirdiği bir araştırmadır. Büyük ilgi toplayan bu araştırma her sene tekrarlanarak devam ettiriliyor. En son araştırma ise 2020 yılında yapılarak sunuldu.

Üniar Araştırması Önsözü

Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri sıralaması Türkiye’de Yükseköğretim alanında şimdiye kadar yapılmış en büyük ve yaygın araştırması olan Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırması’nın [TÜMA] bir parçasıdır. Araştırma verilerini 81 ildeki 125 devlet ve 67 vakıf olmak üzere 192 üniversitede öğrenim gören 39,386 öğrenciden elde ettik.

Sonuçlar;

Ülkemizde öğrenciler öğrenim gördükleri sadece 27 şehirden memnuniyet hissetmektedir. Buna karşın 48 şehir öğrenci memnuniyeti konusunda bir
duyarlılığa sahip olmayıp öğrencilerin bu şehirden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliği söz konusudur. Türkiye’nin üniversite öğrenci başkentleri Eskişehir, Ankara ve Antalya’dır.

Bize göre üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur. Araştırmamızın üniversitelerin, aday öğrencilerin, velilerin ve politika yapıcıların veri ihtiyacını gidermeye katkıda bulunacağını ümit ediyoruz. Araştırma için herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek alınmamıştır.

Prof. Dr. Engin Karadağ | Prof. Dr. Cemil Yüce

Öğrenci Memnuniyet Düzeyleri Şehir Haritası

Öğrenci Dostu Şehirler Sıralaması Açıklandı!

Üniar Araştırma Şirketinin Tablolar Hakkında Açıklaması

Öğrencilerin öğrenim gördükleri şehir ve halkından memnuniyetleri üniversitelerimizin politikalarının başarıya ulaşabilmesi için öncelikli şartlardandır. Verilerin toplandığı 81 ilden 48’inde üniversite öğrencilerin şehirden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliği söz konusudur. Bu şehirler üniversite öğrencilerinin önemli bir döneminde olumsuz iz bırakmaktadırlar.

Bu memnuniyetsizliklerin ayrıntılarının araştırılması ise bu araştırmanın kapsamı içinde değildir. Ancak şehirlerin ileri gelenlerine tavsiyemiz konuyu ciddiye almalarıdır. En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin
yaşandığı şehirler sırasıyla Aksaray, Ağrı, Afyonkarahisar, Iğdır, Bitlis, Yozgat, Bayburt, Muş, Kilis, Bingöl, Şırnak ve Hakkari’dir .

Bu Şehirler gereken duyarlığa sahip değildir. Üniversite öğrencilerin en yüksek memnuniyet duyduğu şehirler sırasıyla Eskişehir, Ankara, Antalya,
Çanakkale, İstanbul, Edirne, Aydın ve Tekirdağ’dır. Bütün şehirlerin puanlarından elde edilen ortalamaya göre şehirlerin üniversite öğrencilerini memnun etme ortalaması 64 olup seviyesi D’dir.

Üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur.

Öğrenci Dostu Şehirler 2020 Sıralaması

Öğrenci Dostu Şehirler Sıralaması Açıklandı!
Öğrenci Dostu Şehirler Sıralaması Açıklandı!
Öğrenci Dostu Şehirler Sıralaması Açıklandı!

Araştırmanın diğer detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer İçerikler;

Bizi Sosyal Medyada Takip Etmek İçin;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.