Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılında Savaşı Tekrar Anlatıyoruz.

Sıradaki içerik:

Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılında Savaşı Tekrar Anlatıyoruz.

e
sv

Bosna Hersek Mahallesi Denilince Akla Gelen 10 Şey

1218 okunma — 17 Mart 2019 23:09

Bosna Hersek Mahallesi hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Üniversiteyi kazandığın o ilk anı hatırlıyorsundur. Sonuç tablosunda kocaman bir KONYA yazar. Evet tekrar aramıza hoşgeldin.

Belkide hayatının en büyük virajına burada girmiş olabilirsin. Neden mi? Çünkü burada yollar bile çok geniş.. Tamam tamam kötü espri yapmaya gerek yok. Ama işin gerçeği de tam burada. Mesela ben 2010 yılında geldiğim Konya Bosna Hersek Mahallesine Selçuk Üniversitesinden 2015 yılından mezun olmama rağmen hala buradayım. Buranın suyunda bir şey var. İçen ne yazık ki gidemiyor. Ne yazık ki dediğime bakmayın, bir çok öğrencinin kafasında hala soru işareti olan “Lan bu memleket lanet bir yer mi yoksa hakikaten güzel bir yer mi hala karar veremiyorum.” cümlesi bende olumlu yönde.

Üniversiteye geldiğim 2010 yılında çokta sosyal bir ortamı olmamasına rağmen, günümüz 2019 yılında yani sadece 9 yıllık bir süreçte Konya Bosna Hersek Mahallesi baya bir gelişti.

Hiç uzatmadan konuya balıklama dalmak istiyorum.

Bosna Hersek Mahallesi Denilince Akla Gelen 10 Şey nedir? 🙂

BOSNA HERSEK MAHALLESİ MIGROS ÖNÜ

Bosna Hersek Mahallesi Denilince Akla Gelen 10 Şey

Genelde ilk buluşmalar burada olur. Bosna Hersek Mahallesi‘nin pusulası gibi diyebiliriz. Belkide ilk tanışmalar hep burada olur. Özellikle yılbaşında, taraftar gruplarının sevinçlerinde vazgeçilmez adrestir. Üniversite öğrencilerinin bi bakıma toplanma yeri diyebiliriz.

BOSNA HERSEK MAHALLESİ ELEKTİK KESİNTİSİ

Bosna Hersek Mahallesi Denilince Akla Gelen 10 Şey

İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer de tam olarak burası. Bosna Hersek Mahallesi‘nde genellikle ayda 2 defa elektrikler genel bakım vb. durumlardan dolayı kesilir… Tamam her şey buraya kadar normal. Elektrik kesintisi her yerde olabilecek bir durum. Ama burası yüz bin öğrenciye ev sahipliği yapan bir mahalle olduğunu unutmayalım. Elektrik kesilince öncelikle kapı pencere sesleri gelir, sonrasında herkes balkona pencereye çıkıp avazı çıktığı kadar bağırır, tencere tava çalar.. Gitar, klarnet vb. bir çok enstrüman sesi uzaktan hoş gelir. Ama bizi en çok eğlendiren, birbirini hiç tanımasa bile apartmanlar arası daireler arası birbirine avazı çıktığı gibi bağıran arkadaşlar … Hatta şöyle bir muhabbet kesin olur.. “İsmail Abiiii…” “Hooooop!”

Bu kadar şey anlattık şimdi inanmayanlar da olacak.. E o zaman ahanda Dayıya pardon youtubeye sor..

https://www.youtube.com/watch?v=c24Re67GSkE

BOSNA HERSEK MAHALLESİ EMLAKÇILAR ve EV SAHİPLERİ

Bosna Hersek Mahallesi Denilince Akla Gelen 10 Şey

Aaahh.. Ahh.. diye iç çekenleri şimdiden duyar gibiyiz. Bosna Hersek Mahallesi‘nde en büyük problem emlakçılar ve ev sahipleridir. Özellikle kira fiyatları ateş pahası. 2010 döneminde 250 – 300 TL arası olan kiralar günümüzde ise 750 – 1500 TL arasında değişmekte. Ama sorun sadece bu değil. Emlakçı tekelinde olan daireler yüzünden kiralar her yıl daha da pahalılaşıyor. Ayrıca hepsi olmasa da büyük bir kısım emlakçılar öğrencilere hiçte iyi davranmıyor ne yazık ki… Gelin biz size özetleyelim;

  • Uygun bir fiyata kiralık bir ev buldun. :))) ( hadi len oradan der gibisiniz.. Yani uygun derken 800 900 TL arası)
  • Ev sahibinden mi yoksa emlakçıdan mı?
  • Emlakçıdan ise şimdiden geçmiş olsun. Öncelikle kaç kişi kalacaksın, memur kefil, depozito, komisyon!! Bunlar hemen arka arkaya sıralanır.
  • Evi tuttun. Şimdi sıra eşyalarda.
  • Eşyaları sıfır ala..^+Erroor… ( saçmalama.. Ne sıfırı.. 😀 )
  • Eşyalar için ya öğrencilerin sattığı letgo vb. uygulamalardan alacaksın ya da spotçulardan.
  • Yani özet geçmek gerekirse bir eve taşınmak, bosna hersek mahallesinde ortalama 4000 – 5000 TL’ye mal oluyor.

Sizlerinde yorumlarını ve eklemek istediklerinizi mutlaka bekliyoruz. 🙂

BOSNA HERSEK MAHALLESİ BİSİKLET YOLUNDAKİ MEHMET ABİ

Bosna Hersek Mahallesi Denilince Akla Gelen 10 Şey

O bir EFSANE! Bisiklet yolunun vazgeçilmez efendisi!

Bosna Hersek Mahallesi denilince akla gelenlerin en başında bir karakter diyebiliriz, Mehmet Abi! Genellikle Süel Sitesi önünde tartısı ile müşteri bekleyen abimiz, özellikle normal kaldırım yerine bisiklet yolundan giden öğrencilerin korkulu rüyası. Aslında haksız da değil. Konya‘nın en güzel özelliği yollarının ve kaldırımlarının geniş olması. O kadar geniş ki bisiklet yolu bile var. Biz öğrenci dostlar normal kaldırım yerine bisiklet yolundan gitmeye kalkışınca da Mehmet Abi olaya el atarak biraz argo cümlelerle bizi oradan kovuyor. Sen çok yaşa Mehmet Abi!

Not: Lütfen bisiklet yolundan yürümeyelim.. 🙂

KAR KIŞ KIYAMET – KAR TATİLİ – KAR TOPU SAVAŞI

Konya’nın neyi meşhur denildiğinde, etliekmekten hemen sonra buz gibi ayazları, karlı havaları gelir. Yılın belli zamanı o kadar çok kar yağar ki, hava -20 – 25 dereceyi gördüğü olur. Bu yüzden de hayat koşulları olumsuz etkilendiğinden genelde sevgili tatil amcamız, kıymetli rektörümüz Dr. Mustafa ŞAHİN bize kıyamaz ve okulları tatil eder. E bunu fırsat bilen öğrenci dostlar durur mu? Tabi ki durmaz.. Bosna hersek Mahallesi sokakları artık güvenli değildir. Çünkü her köşe başında gruplaşmış arkadaşlar sizi bir kartopu ile yere indirebilir. SAVAŞ BAŞLAMIŞTIR ARTIK!

O kadar ki, bu sene bosna hersek mahallesi pazar alanında yapılan kartopu etkinliğinde binlerce öğrenci akın etmiş ve dünya gündemine düşmüştür..

Bknz;

E tabi bu kadarla da bitmiyor. Son yılların en meşhur kar havası hareketi ise arabanın arkasına uzun bir halat ile bağlanıp kaymak.. Örnek göstermek gerekirse bosna hersek mahallesinde kış aylarında böyle manzaralar görebilirsiniz. Bknz;

BOSNA HERSEK MAHALLESİ ATLILAR

Son yıllarda karşımıza çıkan atlılar ekibi var. Selçuk Üniversitesi at çiftliğinden geldiği düşünülen mahallemizin süper kahramanları diyebiliriz. Bosna Hersek Mahallesinde bildiğiniz Leyla ve Mecnun senaryosu dönüyor diyebiliriz.

Düşünün arkadaşınızla kafede ciddi bir muhabbet içindesiniz, birden bire kafenin önünden bir at koşarak geçiyor. O anı yaşayan biri olarak, arkadaşın anlattığı ciddi konuya mı odaklanayım yoksa anlam veremediğim bir ortam içinde ki koşan ata mı? Bu anlatılmaz yaşanır bir şey.. 😀

Ama bunun en güzel yanı da, güzel anılar biriktiriyoruz. Eğer sizde sadece bu atları görmek yerine onları beslemek, binmek istiyorsanız, Selçuk Üniversitesi Grand Hotel arkasında ki at çiftliğine mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

BİR ZAMANLAR KÖFTECİLER

Bu başlığı görünce sizinde gözünüzden bir damla gözyaşının indiğini hissedebiliyorum. Bundan tam 2 yıl öncesine kadar, Bosna Hersek Mahallesi Pazar Alanı’nda akşama doğru saat 17:00 gibi onlarca köfteci arabası gelir, tezgahlarını kurarlardı. Mahallenin sosyalliğine daha bir artı katardı köfteciler. Lakin 2 yıl önce belediyenin aldığı bir karar ile kaldırıldılar. Şuan baş çarşı iş merkezine taşınan onlarca köfteci var. Ama tabi ki pazar alanındaki tadı asla alamıyoruz. O soğuk havalarda bile içimizi ısıtan bir ortamı vardı. Vay bee..

EV EŞYASI TAŞIYAN ÖĞRENCİLER

Bosna Hersek Mahallesinde normal bir durum olarak karşılanıyor artık. Her an bi yerden elinde süpürge, yatak, yastık ve fotoğrafta gördüğünüz gibi ütü masasını sırtına almış evine götüren öğrenciler görebilirsiniz.

BOSNA HERSEK MAHALLESİ SANAYİCİ ve APAÇİLER

Ne yazık ki her üniversite mahallesinde olan durum Bosna Hersek Mahallesinde de mevcut. Gecenin bir vakti drift atan şahinciler, mekanlarda oturup öğrenci kesen, masalarında araba anahtarı pahalı sigara vb. şeyler olan sanayici amcalar.. Evet ne yazık ki bu mahallede de var. Ama önceki senelere göre biraz azalma var gibi? Yok mu? Tamam tamam yok.. Hala tam gaz devam…

BONUS – BOSNAMM.COM

Bosnamm-Logo

Biraz da kendimizden bahsedelim ya da şımartmak mı artık her ne ise :))

1 Nisan 2016’da kurulan Bosnamm belkide üniversite öğrencileri için bir yaşam kaynağı, umut ışığı, iş çözen bir öğrenci kurumu oldu. Yeri geliyor ev arkadaşı, ev, öğrenci işleri gibi üniversite sorunları vb. onlarca konuyu yine siz öğrenci dostlar sayesinde çözüyoruz. Üç yıldır aralıksız yayın hayatına devam eden Bosnamm.com, Türkiye’nin En Büyük Öğrenci Mahallesi sloganı ile Bosna Hersek Mahallesi ve Konya‘da öğrenci dostlar için hizmet vermeye devam ediyor.

Sizlerin sesi olmak ayrı bir gurur kaynağı. Tarafsızlığımız sizler sayesinde de tescillenmiş bir platform olmak gerçekten kolay bir olay değil. Bugünlere bizleri getiren siz öğrenci dostlara sonsuz teşekkürler.. :)))

Bosnamm | Team

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.