Dünya Üzerindeki En Akılalmaz Seri Katiller

Sıradaki içerik:

Dünya Üzerindeki En Akılalmaz Seri Katiller

e
sv

Yeni Sosyal Medya Yasası Sonrası Facebook, İnstagram, WhatsApp Kapatılabilir!

96 okunma — 05 Ekim 2020 14:55

Yeni sosyal medya yasası sonrası sosyal medya platformlarına bazı yükümlülükler getirilmişti. bu yükümlülükleri yerine getirmeyen platformlara yasa gereği yaptırımlar uygulanacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

Yeni Sosyal Medya Yasası İle Sosyal Medya Platformlarının Yerine Getirmesi Gereken Yeni Yükümlülükleri

Buna göre Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak.

Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak.

Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ile erişim engelleme veya içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere para cezası verilmesi öngörülüyor.

Yasa teklifinde, olumsuz içerikler nedeniyle kişilerin de sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilmelerinin yolu açılıyor.

Bu başvurulara belli bir sürede yanıt verilmesi zorunlu tutuluyor ve yanıt verilmemesi halinde de yine para cezası verilebilecek.

Facebook Grubu Türkiye’de Temsilci Bulundurmayı Reddetti!

Yeni sosyal medya yasasına göre günlük erişimi 1 milyondan fazla olan platformların Türkiye’de temsilci bulundurmasını ön gören kanuna uymak istemeyen Facebook grubu yakın zamanda yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir.

Facebook grubunun içerisinde Instagram ve WhatsApp ın olması sosyal medya kullanıcıları için büyük bir sorun olacaktır.

Facebook yasa gereği 30 gün içerisinde temsilci açmaz ise önce internet trafiği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Facebook Grubu neredeyse kullanılamaz hale gelebilir.

Sosyal Medyadan Bize Ulaşmak İçin

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.