Üniversite Kayıt Tarihleri Uzatıldı Üniversite Kayıtları Ne Zaman?

Sıradaki içerik:

Üniversite Kayıt Tarihleri Uzatıldı Üniversite Kayıtları Ne Zaman?

e
sv

Konya’daki Göl Kurudu: Flamingoların Uğrak Yeri Artık Yok!

356 okunma — 28 Ağustos 2020 15:50

Konya’daki göl kurudu. Konya’nın Kulu ilçesinde “Küçük Göl” havzası tamamen kurudu. Görüntüler ise korkuttu.

Konya’daki Göl Kurudu!

KONYA‘da doğanın dengesinin bozulmasının sonuçlarına en çarpıcı örnek yaşandı. Küçük Göl, çiftçilerin bilinçsiz su kullanımıyla kurudu. Sudaki bakteri patlamaları kuruyan gölü pembeye bürüdü.

Konya'daki Göl Kurudu Flamingoların Uğrak Yeri Artık Yok! (1)

KULU ilçesinin 5 kilometre doğusunda yer alan, flamingoların yaşam alanı Düden Gölü’ne komşu Küçük Göl, bölgedeki yoğun yer altı suyu kullanımı ve iklim değişikliği sonucu kurudu. Suda azalmaya bağlı olarak göl, artemia salina bakterisinin patlamalarıyla pembeye büründü. Daha önce flamingolar dahil birçok kuşun yaşam alanı olan Küçük Göl’ün renkleri, kuraklığın izleriyle birleşince görsel güzellik oluşturdu.

Konya'daki Göl Kurudu Flamingoların Uğrak Yeri Artık Yok! (1)

Kulu Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Murat Uludağ, “Burası ‘Kulu’nun kuş cenneti’ dediğimiz Küçük Göl diye tabir edilen gölümüz, tamamen kurumuş durumda. Şu sıralarda da zemininde kırmızılıklar görüyoruz. Burada önceden birçok flamingo olurdu ama şu an hiçbiri yok. Çok üzüntü verici ve kuşlar açısından da kayıp bir durum.” dedi. 

Büyük Bir Acıyla ve Üzüntüyle Görüyoruz

Konya'daki Göl Kurudu Flamingoların Uğrak Yeri Artık Yok! (1)

Uludağ, sözlerini “Bu bölgede flamingolar dahil 200’ün üzerinde kuş barınıyor. Burası İç Anadolu’nun güzide bir yeri. Bu bölgeye Kızılırmak ve ona bağlı olan barajlardan su takviyesi yapılabilir. Göldeki şu an görsellik çarpıcı ve güzel görünse de biz kendi açımızdan büyük bir acıyla ve üzüntüyle görüyoruz” ifadeleriyle sürdürdü.

Konya'daki Göl Kurudu Flamingoların Uğrak Yeri Artık Yok! (1)

Murat Uludağ, bölgede var olan suyun da kontrollü kullanılmadığını, bilinçsiz su kullanımına bağlı olarak kuraklığın oluştuğunu belirtti.

Murat Uludağ, şöyle konuştu: Burada çiftçilikte ve tarımsal sulamada kullanılan sularımız var. Maalesef zemin suları çiftçilikle kullanıldıkça çekiliyor. Kulu ilçemizin içinden geçen dereyi bile buradaki çiftçilerimiz maalesef bilinçsizce kullanıyor. Böylelikle o suyun da göle gelmesi engellenmiş oluyor.

Her Şey Arpa, Buğday ve Pancar Üretmek Değil

Konya'daki Göl Kurudu Flamingoların Uğrak Yeri Artık Yok! (1)

 “Biz çiftçilerimizin de bu konuya gerekli hassasiyeti göstermesini istiyoruz. Her şey arpa, buğday ve pancar üretmek değil. Kuşlarımızın da burada yaşama hakkının olduğunu söylüyoruz. Doğal hayatı oluşturan etmenlere zarar verilmemesini istiyoruz. Doğal hayattaki çarklardan biri kırıldığı zaman maalesef düzen bozulmakta.

Doğadaki ve Hayattaki Denge Bozulacak

Bu bölgede kuşları önemsememek, bölgenin tarımına da zararı olacaktır. O kuşların beslendiği böcekler çoğalacak ve doğal hayattaki denge bozulacak. Bu konuda yardım bekliyoruz.

Kaynak: DHA

İlgini Çekecek Diğer İçerikler;

Türkiye’nin Diğer Kuruyan Gölleri

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.