Yusufeli Baraj Suyu Altında Kalacak: Yeniden İnşa Ediliyor

Sıradaki içerik:

Yusufeli Baraj Suyu Altında Kalacak: Yeniden İnşa Ediliyor

e
sv

Konya’daki Çorak Araziyi Vahaya Çevirdi!

132 okunma — 30 Temmuz 2020 00:13

Konya’daki çorak araziyi vahaya çeviren adam.

Konya’daki çorak bahçesini adeta bir vahaya çevirerek, görenlerin takdirini kazandı.

Konya'daki Çorak Araziyi Vahaya Çevirdi!

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren 71 yaşındaki Osman Büyüksırıtoğlu, 30 yıl önce iş için geldiği, “çölleşme ve erozyonla mücadeleyle” anılan Karapınar‘ın Reşadiye Mahallesi’ndeki kum ocağını, bahçe yapmaya karar verdi.

KONYA’DAKİ ÇORAK BAHÇESİNE 2 BİNDEN FAZLA AĞAÇ DİKTİ

Konya'daki Çorak Araziyi Vahaya Çevirdi!

Konya’daki çorak bahçesine diktiği 2 binden fazla ağaçla çevresine örnek olan Büyüksırıtoğlu, 25 bin metrekarelik arazisini adeta vahaya dönüştürdü.

Yeşillikler içerisindeki arazisinde kuş türleri başta olmak üzere çok sayıda hayvana da ev sahipliği yapan Büyüksırıtoğlu, ağaç sevgisiyle örnek gösteriliyor.

GÖLET, HAVUZ, MİNİ ŞELALE VE RENGARENK ÇİÇEKLER

Konya'daki Çorak Araziyi Vahaya Çevirdi!

Bahçede suni gölet, havuz, mini şelale ve rengarenk çiçekler de dikkati çekiyor.

Büyüksırıtoğlu, 1990’da geldiği ilçede bölgenin kurak topraklarla çevrili olduğunu söyledi.

Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında işe yol kenarına 4 bin fidan dikerek başladığını vurgulayan Büyüksırıtoğlu, çevre mahallelinin bir araya geldiği alanı da ağaçlandırdığını anlattı.

SU KUŞLARI İÇİN SUNİ GÖLET YAPTI

Konya'daki Çorak Araziyi Vahaya Çevirdi!

Büyüksırıtoğlu, kum ocağı alanını yeşillendirmek için çam, sedir ve akasya ağaçlarının yanı sıra botanik süs bitkileriyle bezediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Karapınar çölleşmeyle anılan bir yer. Ağaçlandırmanın olduğu yer 25 bin metrekarelik bir alan. Buraya bahçeden ziyade küçük bir orman diyebiliriz. Erozyon olan yerde bunlara ihtiyaç var. Burada toprak, su dalgası gibi yer değiştiriyordu. Öyle erozyon vardı. Bölgede sulu tarımın yaygınlaşmasıyla da önlenmiş oldu. Hobi amaçlı başladık. Hem mekanı güzelleştirelim hem de bölgeye katkımız olsun, diye düşündük. Gelenler bir anda serinliğe ve güzelliğe erişince şaşırıyorlar. Misafirler belirli bir yerden gelirken, tabii her yer sıcak ve kurak, bir anda buraya girdiğinde vaha görmüş gibi hayret ediyor. İnsan istedikten sonra neden olmasın. Bu güzellikleri yapmak belki imkan istiyor ama küçükten başlamak lazım. Beslediğim su kuşları için bin metrekarelik suni gölet de yaptım.”

Kaynak: Ensonhaber

İlgini Çekecek Diğer İçerikler;

Bizi Sosyal Medyada Takip Etmek İçin;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.