Konya Deprem ile Uyandı! Arka Arkaya İki Deprem Korkuttu!

Sıradaki içerik:

Konya Deprem ile Uyandı! Arka Arkaya İki Deprem Korkuttu!

e
sv

Konya Ereğli Kum Fırtınası Vatandaşları Korkuttu!

122 okunma — 30 Eylül 2020 08:48

Konya Ereğli kum fırtınası korkuttu.

Konya Ereğli Kum Fırtınası Vatandaşlar Tarafından Kaydedildi!

Konya Ereğli Kum Fırtınası Vatandaşları Korkuttu!
Foto: Sözcü

Konya’nın Ereğli ilçesinde meydana gelen toz fırtınası, ilçeyi karanlığa bürüdü. Olayla ilgili SÖZCÜ’ye açıklama yapan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukcu, “2004 ve 2009 yıllarında da bölgemizde benzer kum fırtınaları yaşandı. Bu kez yaşanan fırtına yarım saat sürdü. Fırtınanın ardından yaptığımız incelemelerde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı” dedi.

Konya’nın Ereğli ilçesinde saat 18:00 sıralarında toz fırtınası meydana geldi. Bir anda etkisini gösteren fırtına nedeniyle gökyüzü karanlığa büründü, devasa toz bulutları oluştu.

Fırtına nedeniyle bölgedeki vatandaşlar büyük panik yaşarken, ilçede bazı mahallelerde elektrikler kesildi.

“CAN VE MAL KAYBI YAŞANMADI”

Konuya ilişkin SÖZCÜ’ye konuşan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukcu, şunları söyledi;

* Bugün öğleden sonra ilçemizde 3,8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Depremin ardından saat 18:00 sıralarında ise kum fırtınası meydana geldi.

* 2004 ve 2009 yıllarında da bölgemizde benzer kum fırtınaları yaşandı. Bu kez yaşanan fırtına yarım saat sürdü.

* Yaptığımız incelemelerin ardından ilçemizde herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadı. Kum fırtınasının yerini şu an da yağmur aldı.

ANKARA’DA DA TOZ FIRTINASI MEYDANA GELMİŞTİ

Kum fırtınasının bir benzeri geçtiğimiz günlerde Ankara’nın Polatlı ilçesinde görülmüştü. Fırtınaya uzmanlar hamle cephesinin sebep olduğunu söylüyor.

Kümülonimbus (CB) fırtına bulutunun ön tarafına sıcak hava girişinin olması, bulutun içerisinden soğuk havanın aşağıya doğru çökmesiyle kuru bitki örtüsü hava kalkıyor. Kum ve tozları beraberinde sürükleyen fırtına bulutunda yıldırım, dolu, şiddetli yağmur, gök gürültüsü ve hortum oluşabiliyor.

Hava olayı özellikle havaalanı çevrelerinde büyük tehlike oluşturuyor. Hava akımı, uçakların inmesi ve kalkması sırasında tehlike yaratabiliyor. Uzmanlar, tozlu ve rüzgarlı havada maske takmanın faydalı olacağını, şarapnel parçalarından kaçınmak için kapalı yerlerde beklenmesi gerektiğini belirtiyor.

Konya Ereğli Kum Fırtınası Video

https://www.youtube.com/watch?v=BVJO4xtyRgQ

Kaynak: SÖZCÜ | Müslüm EVCİ / Konya

İlgini Çekecek Diğer İçerikler;

Bizi Sosyal Medyada Takip Etmek İçin;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.