Üniversite Harç Zammı: Öğrenciler Tarafından Tepki Gösterildi!

Sıradaki içerik:

Üniversite Harç Zammı: Öğrenciler Tarafından Tepki Gösterildi!

e
sv

Akdenizde Sular Isınıyor Gemi Komutanlarına Tam Yetki

94 okunma — 29 Ağustos 2020 15:25

Akdenizde sular ısınıyor! Bir süredir Doğu Akdenizde ilan ettiğimiz NAVTEX bölgelerinde, sismik araştırma gemimiz Oruç Reis faaliyet yürütmektedir. Yunan tarafı kendi kara sınırından kat ve kat fazla bir şekilde Doğu Akdenizde kendine yer istemektedir. Bunun doğrultusunda da dün Doğu Akdenizde bazı olaylar yaşanmıştır.

Tüm Dünya ülkeleri bilir ki, adalar kara sınırları kadar kıta sahanlığına sahip olamazlar. Fakat şımarık komşumuz Ege Denizinde 3 mil olması gereken adalarının kıta sahanlığını 6 mile çıkartmıştı. Daha sonra bununla da yetinmeyip adalarının kıta sahanlığını 12 mil e çıkartıp ülkemizi adeta Marmara Denizi’ne sıkıştırmaya çalışmıştır. Bunun doğrultusunda Türkiye, böyle bir durumda bunu savaş sebebi olarak sayacağını söyleyerek açık bir ultimatom vermiştir.

Bugün yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ”Bunu kabul etmemizi mi bekliyorsunuz? Bu savaş sebebi olmayacak da ne olacak?” demiştir.

Akdenizde Sular Isınıyor|Avrupa’nın Tutumu

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye, Meis adası açıklarında bir NAVTEX ilan edip Oruç Reis gemimiz ile araştırma yapmak istemiş fakat Yunanistan’ın sert tutumu ve Almanya’nın ricası doğrultusunda suların daha fazla ısınmaması için bir süre beklemişti. Fakat Yunan tarafı Mısır ile bize göre geçerli olmayan bir MEB anlaşması imzalayarak bardağı taşırmış ve Oruç Reis gemimiz tekrar faaliyetlerine devam etmiştir.

Fransa tam anlamı ile Yunanistan’ın ağabeyliğini yapmaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Almanya Şansölyesi Angela Merkel ” Tüm Avrupa Birliği ülkeleri Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı desteklemekle yükümlüdür” diyerek safını belli etmiştir.

Akdenizde Sular Isınıyor| Türkiye’nin Tutumu

Akdenizde Sular Isınıyor Dün Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX bölgesinde araştırma yapan Oruç Reis gemimize 6 yunan savaş gemisi yaklaşmaya çalışmış sonucunda da 8 Türk savaş uçağı karşılık vererek engel olmuştur.

Akdenizde Yaşanan İt Dalaşı

Doğu Akdeniz’de çatışma dahil her türlü seçenek için hazırlık yapan TSK, angajman seviyesini gemi komutanına kadar indirmiştir. Gemi komutanlarına Oruç Reis ya da savaş gemilerine olası bir tacizde Ankara’ya sormaksızın anında karşılık verebilme yetkisi verilmiştir.

Sosyal Medyadan Bize Ulaşmak İçin

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.