Necmettin Erkaban Üniversitesi Akademik Takvim Açıklandı! 2020 – 2021

Sıradaki içerik:

Necmettin Erkaban Üniversitesi Akademik Takvim Açıklandı! 2020 – 2021

e
sv

WhatsApp Mesajlarının Gizlilik Riski!

84 okunma — 23 Temmuz 2020 18:35

WhatsApp mesajları, Almanya Federal Suç Dairesinin takip edebildiği ülke gündemini karıştırırken Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Ali Murat Kırık bilgisayarda WhatsApp açmak için kullanılan qr koda sahip olanın her yerden mesajlara ulaşabileceğini belirtti.

Batı Alman Televizyon Kurumu ve Bavyera Televizyon Kurumunun ortak haberinde, Almanya’da İçişleri Bakanlığına bağlı Federal Suç Dairesinin (BKA) “Bilgi Teknolojisi İzleme” biriminin şifrelenmiş WhatsApp mesajları almanın bir yolunu bulduğu belirtildi. Ayrıca uzmanlar bilgisayardan WhatsApp açmakta kullanılan qr kodun tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

BKA WhatsApp Mesajlarını İzleyebilen Bir Metoda Sahiptir

BKA’ nın şüphelendikleri kişilerin mesajlarına herhangi bir casus yazılım yüklemeden “WhatsApp Web” sistemini kullanarak ulaşabildiği ileri sürülen haberde, kurum içi yazışmalarda, “BKA, WhatsApp hesabından gelen metin, video, görüntü ve kısa sesli mesajların gerçek zamanlı izlenmesini sağlayan bir metoda sahiptir. Şüphelenilen kişinin rehberindeki kişiler de bu şekilde bilinir hale getirilebilir.” ifadelerinin kullanıldığı kaydedildi.

WhatsApp Mesajları Qr Kod Tehlikesi

Peki WhatsApp uygulaması ne kadar güvenli? Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, A Haber canlı yayınında kritik uyarılarda bulundu. Kırık, masaüstü bilgisayarlar WhatsApp’ı açmak için kullanılan QR koda sahip olmanın her yerde mesajlara ulaşım sağlayabileceğini vurgulayarak kullanıcılara uyarılarda bulundu.

WhatsApp Mesajları nın Güvenliği İçin Neler Yapılabilir?

WhatsApp mesajlarımızı güvenle korumak için WhatsApp uygulamasında bulunan iki adımlı doğrulamayı açabiliriz. WhatsApp webden güvenli olmayan bir yerden giriş yaptıysak mutlaka tüm cihazlardan çık butonuna tıklamamız gerekmektedir. Aksi takdirde açık kalan WhatsApp webten mesajlarımız gözükebilir ve hiç hoş olmayan durumlar meydana çıkabilir.

Türkiye Cumhuriyeti WhatsApp Mesajlarını Görebilir Mi?

Bu konu ile ilgili Avukat Çağatay Üsküdar’ın yazmış olduğu makalede WhatsApp mesajları uçtan uca şifrelenerek ulaştırıldığı için hiç kimse mesajlarıma ulaşamaz. Fakat Avukat Üsküdar şunları da ekledi: 62 maddelik torba yasa taslağı TBMM sitesinde yer almamakta ancak çoğu haber sitesinde değişikliğe ilişkin tam metinler yayınlanmaktadır. Bu sebeple yorumladığım ilgili tasarı komisyonda ve mecliste değişiklik gösterebilecektir. Torba Yasa Taslağındaki yer alan 5651 sayılı kanun kapsamındaki düzenlemeler ışığında da yine WhatsApp içeriklerine erişimin mümkün olmayacağı düşüncesindeyim.Bahsi geçen taslak metinde yer alan düzenlemede iddialarla ilgili olarak Türkiye’de yer alan kullanıcıların verilerinin Türkiye’de bulunması zorunluluğu getirilmektedir. Bu durum ile WhatsApp vasıtasıyla bir suça konu eylem gerçekleştirildiği noktasında sohbet içerikleri talep edilse bile sadece “Metadata” adı verilen IP adresi, Cihaz Bilgisi, Lokasyon Bilgisi, Hesaba Ait Telefon Bilgisi gibi bilgiler paylaşılabilir hale gelecektir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere WhatsApp sunucularına ulaşılmış olsa bile içerikler uçtan uca ile şifrelendikleri için elinde token olmayan üçüncü kişiler tarafından bu sohbetlerin şifreleri çözülemeyecek ve içeriğe erişilemeyecektir.

Sosyal Medyadan Bize Ulaşmak İçin

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.