Konya’daki Çorak Araziyi Vahaya Çevirdi!

Sıradaki içerik:

Konya’daki Çorak Araziyi Vahaya Çevirdi!

e
sv

Üniversiteler Açılıyor Mu? YÖK Açıklama Yaptı!

97 okunma — 30 Temmuz 2020 08:57

Üniversiteler açılıyor mu sorusu aylardır öğrencilerin aklını karıştıran bir durumdu. YÖK başkanı Saraç bugün konu ile alakalı açıklama yaptı.

YÖK “KÜRESEL SALGINDA YENİ NORMALLEŞME SÜRECİ” REHBERİNİ YAYIMLADI

Üniversiteler açılıyor mu sorusuna sonunda YÖK’ten bir açıklama geldi. Açıklama metni aynen şöyle;

Küresel ölçekte yaşanmakta olan Yeni Koronavirüs Salgınına ilişkin Yükseköğretim Kurulunca Yeni Normal süreçte uygulamalara yönelik “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci” rehberi hazırlandı.

Üniversiteler Açılıyor Mu YÖK Açıklama Yaptı!

COVİD-19 Küresel salgınının devam ettiği yeni normalleşme sürecinde, üniversitelerimizin salgının bölgesel ve yerel dinamiklerini gözetti. Farklı programlar için ilgili programın yeterlikleri, kazanımları, öğrenci sayıları, alt yapı imkanları gibi hususları da göz önünde bulundurarak farklı uygulamalar yapması ve önlemler alması gerekebilecektir. Bu bağlamda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarımızdan alınan görüşler yaptıldı. 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine yönelik planlamaların yapılabilmesi için çeşitli konularda çerçeve kararları içeren Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Rehberi oluşturulmuştur.

Üniversiteler Açılıyor Mu? 2020 – 2021 Eğitim Öğretim Nasıl Olacak?

Üniversiteler Açılıyor Mu YÖK Açıklama Yaptı!

Rehberde, Uzaktan Öğretim Uygulamaları, Uygulamalı Eğitimler, Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları, Yabancı Uyruklu Öğrenciler, Toplantılar, Kongreler ve Değişim Programları başlıkları altında çerçeve kararlar ve öneriler yer alıyor.

Salgının 2020-2021 eğitim ve öğretim döneminde de devam etmesi ihtimaline karşı yeni düzenlemeler yapılması ihtiyacına yönelik rehber hazırlandı. Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere salgının bulunduğu ülkelerin yükseköğretim otoriteleri ve üniversitelerin aldıkları kararlar da değerlendirilerek oluşturuldu.

Uzaktan Eğitim Mi Yoksa Normal Eğitim Mi?

Üniversiteler Açılıyor Mu YÖK Açıklama Yaptı!

Hatırlanacağı üzere YÖK olarak koronavirüs salgınına yönelik bugüne kadar birçok tedbir alındı. 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde eğitim ve öğretim süreçlerinin kesintiye uğramaması ve bu sürecin en az hasarla aşılması için çevrimiçi eğitime geçildi ve uzaktan eğitimle ilgili bazı mevzuat değişiklikleri yapıldı. YÖK Dersleri (Yükseköğretim Kurumları Dersleri) adı verilen bir ara yüzle üniversitelerin dijital ders malzemeleri açık erişime açıldı. Uygulamalı eğitimler, stajlar, işyerinde mesleki eğitim gibi konularda da salgının seyrine göre kararlar alınarak üniversitelere iletildi. Türk Yükseköğretimi bütün alanlarda mümkün olan önlemleri alıp, dinamik ve çevik yönetim anlayışıyla süreçleri yöneterek hızlı uyum kabiliyeti olduğunu da ortaya koydu.

Üniversiteler Açılıyor Mu Sorusuna YÖK Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci​ 2020 kılavuzu Yayınlayarak Cevap Verdi

Üniversiteler açılıyor mu sorusuna YÖK’ten Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci 2020 Kılavuzu yayımlanarak açıklama geldi.

Açıklamaya göre üniversiteler salgının durumuna göre eğitim öğretim öncelikli olarak yüz yüze yapılmaya çalışılacak. Üniversitenin bulunduğu vaka sayısı ve pandemi durumuna göre ise bölgede bulunan üniversiteler kendi içlerinde özerk karar alarak yüz yüze veya uzaktan eğitim anlamında karar alabilecek.

YÖK Başkanı SARAÇ Twitter Üzerinden de Açıklama Yaptı;

Yayımlanan Ayrıntılı Rapor;

Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci​ 2020 Kılavuzu

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.