Sınavsız İkinci Üniversite Okumak İster Misin?

Sıradaki içerik:

Sınavsız İkinci Üniversite Okumak İster Misin?

e
sv

Ukrayna’da Ücretsiz Üniversite Okumak İster Misin?

353 okunma — 21 Temmuz 2020 00:20

Ukrayna’da ücretsiz üniversite okumak gerçekten çok kolay! Lise sınavına girdin ve puanın düşük mü? Hiç üzülme. Ücretsiz üniversite okumak için lise sınavı puanına gerek yok.

Ukrayna’da Ücretsiz Üniversite Okumakta Ne Oluyormuş?

Ukrayna’daki üniversiteler son zamanlarda baya popüler olmaya başladı. Bunun bir çok sebebi var. Türk öğrencilerin Ukrayna’da ücretsiz üniversite okumak istemelerinin başlıca sebebi lise puanı istememesidir. Üniversite eğitimlerinde YÖK ve AB denkliği olması da bu sebeplerden biridir. Ayrıca Ukrayna’daki eğitim ücretleri Avrupa şartlarına göre gayet uygundur.

Ukrayna’da Ücretsiz Üniversite Okumak İçin 10 Sebep;

Ukrayna'da Ücretsiz Üniversite Okumak İster Misin
 • Ukrayna’daki üniversitelerin neredeyse hepsi YÖK ve Avrupa Birliği tarafından diplomalarında denklik vardır.
 • Ukrayna’daki üniversite ücretleri ve yaşam oldukça ucuzdur.
 • Ukrayna’da ortalama 100 bine yakın yabancı üniversite öğrencisi bulunur ve üniversite de eğitim almak için lise diploması yeterlidir. Puan derdi yok.
 • Üniversitelerinde kültürel ve sosyal yaşam oldukça iyidir. Bu ülkede eğitim alan öğrenciler vizyon ve kişisel gelişim açısından yüksek şanslara sahip olur.
 • Özellikle Ukrayna konsolosluğu ülkede eğitim alan Türk öğrencilere vize almaları konusunda asla zorluk çıkarmaz.
 • Ukrayna’nın Odessa, Kharkiv, Sumi şehirlerinde eğitim dili Rusça olup günlük dil de Rusçadır. Bu da eğitim alırken bir taraftan ikinci bir dili rahatlıkla öğrenmenize sebep olacaktır.
 • Diş Hekimliği, Tıp ve Uçak Mühendisliği gibi bölümlerde ise İngilizce eğitim alabilirsiniz.
 • Ukrayna’da ırkçılık denen bir kavram yoktur. O yüzden eğitim alırken asla zorluk çekmezsiniz. Tam tersine eğlenceli bir üniversite hayatı sizi bekliyor.
 • Ukrayna – Türkiye arasında vize ve pasaport şartı aranmaz. Sadece kimliğiniz ile gidip gelebilirsiniz.
 • Ön Lisans mı okuyorsun? Ukrayna’daki herhangi bir üniversiteye geçiş yapıp yıl kaybetmeden lisansını tamamlayabilirsin.

Ukrayna’daki Üniversitelerin Kayıt Şartları;

Ukrayna’da üniversite okumak için daha önce de belirttiğimiz gibi lise diplomanızın olması yeterli olacaktır. Üniversite eğitimlerinde iki dil seçeneği var; İngilizce ve Rusça. Bu iki dili de bilmiyorum diyorsan üzülme. Bir yıllık hazırlık programları var. Onu bitirdikten sonra lisans eğitimine devam edebilirsiniz.

Ukrayna’daki Üniversitelerin Maliyeti Nedir?

Her şeyden önce Ukrayna’da 312 adet üniversite bulunur. Bu üniversitelerin büyük çoğunluğunun diplomasında AB ve YÖK denkliği vardır.

Ukrayna’da ki üniversite ücretleri ise ortalama 1500 USD – 3000 USD arasındadır. Aylık yaşam maliyeti ise ortalama 200 USD – 300 USD değişmektedir.

Ukrayna’daki devlet yurtlarının aylık ücreti 35 USD civarında olup özel yurtlarda kalmak isterseniz ücretleri 80 USD – 120 USD arasında değişmektedir. Eğer ki ben yurtta kalmam evde kalmak isterim derseniz de Ukrayna’daki ev kiraları eşyaları ile birlikte ortalama 350 USD – 500 USD bulabilirsiniz.

Ukrayna’da Ücretsiz Üniversite Eğitim Süresi Ne Kadar?

Ukraynada Ücretsiz Üniversite Okumak İster Misin

Ukrayna’da eğitim almaya karar verdiniz. Peki eğitim süresi ne kadar? Üniversite lisans süresi ortalama 4 yıldır. Eczacılık, Diş Hekimliği gibi programlar 5 yıl, Tıp Fakültesi programı ise 6 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları ise 1,5 yıl sürüyor.

Ukrayna Vize Prosedürleri Neler?

Türkiye ile Ukrayna arasında vize şartı yıllar önce kaldırıldı. Ancak siz vize almak isterseniz de Ukrayna Konsolosluğu bu konuda büyük zorluklar çıkarmıyor. Ayrıca aile bireyleriniz de üniversite okuduğunuz şehre rahatlıkla giriş çıkış yapabiliyor.

Bunlar Mutlaka İlgini Çekecektir;

Bizi Sosyal Medya’dan Takip Et;

https://www.instagram.com/p/CC05GUVjxRN/?utm_source=ig_web_copy_link
 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.