Konya Mı Teksas Mı: Pompalı Silahla Dehşet Saçtı!

Sıradaki içerik:

Konya Mı Teksas Mı: Pompalı Silahla Dehşet Saçtı!

e
sv

Önce Mevcut Camiler Doldurulsa? Konya’ya 30 Bin Kişilik Cami Projesi İddiası

294 okunma — 14 Temmuz 2019 03:42

Konya’nın Havzan bölgesinde Milli Savunma Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen araziye millet bahçesinin yanı sıra 30 bin kişilik cami yapılacağı öğrenildi. Söz konusu proje bölge sakinlerinden tepki çekti.

Konya’nın Havzan bölgesinde bulunan ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen 47. Mühimmat Bölük Komutanlığı ile 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün arazileri üzerine yapılacak millet bahçesi içine yapılacak 30 bin kişilik cami tepki çekti. Sosyal medyada çıkan iddialara göre, söz konusu bölgeye 30 bin kişilik Selahattin Camii için çalışmalar başlatıldı.

Geçtiğimiz yıl Milli Savunma Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen 650 bin metrekarelik alanın ilk önce millet bahçesi yapılacağı açıklanmıştı.

Ekşi Sözlük’te çıkan iddialara göre, söz konusu projenin içine 30 bin kişilik bir cami yapılması için çalışmalar başlatıldı.

Calvin Clein rumuzlu Ekşi Sözlük yazarı cami projesi iddiaları ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Konya havzan bölgesinde askeriyeden devralınan tank taburuna yapılacak olan 30 bin kişilik camii için çalışmalar başlatıldı ..

1- O bölgede 1 kilometrekare çapında 50 tane cami var zaten en son ihtiyaç duyulan şey camii. .

2- Bölgede inanılmaz otopark problemi var.. çevre apartmanlarda (özellikle Sültemler ve Mado civarı) oturan vatandaş utanmasa apartmana sokacak arabalarını yer yokluğundan.

3- Bölgede 300 apartmana 1 çocuk parkı gibi bir çocuklara oyun alanı problemi var..

4- Bölgede 100 civarında çok büyük konut sitesi (Sültem, Beyzade, Güzelbahçe, Meramkent, Altınkoza, Altınbaşak, Altındamla) olmasına rağmen ulaşım 2 şeritli tek bir cadde ve sokaklarla sağlanmaya çalışıyor. Sabah ve akşam mesai çıkışı trafiği 15 Temmuz köprüsünden beter durumda.

5- Türkiye’de kişi başı en çok cami ve en az genç cemaat ihtiva eden Konya ve Konyalının en son ihtiyacı bölgeye yapılacak cami.”

İDDİALAR YEREL BASINA DA YANSIDI

Konya’da 30 bin kişilik cami yapılacağı iddiaları yerel basında da yer aldı. Pusula gazetesi yazarı Uğur Özteke, bugünkü köşe yazısında millet bahçesine 30 bin kişilik cami yapılacağı iddiaları ile ilgili yazdı. Özteke, caminin mimarlığını, İstanbul Ataşehir Camii mimarı Muharrem Hilmi Şenalp olduğunu yazdı. Şenalp’ın kardeşinin ise tartışmalı bir başka cami projesi olan Çamlıca Camii’ni tasarlayan Hasip Şenalp’ın kardeşi olduğu belirtliyor.

Recep Özteke’nin yazısından ilgili bölüm şöyle: Konya’mıza şehrin açılamayan hizmete bir türlü konamayan dahası adını veremediğimiz iki tane nur topu gibi yeni Millet Bahçemiz var. (Adları var kendileri de olacak inşallah)

Biliyorsunuz değil mi?

Bir tanesi eski stadyumun olduğu alan, ikincisi de Meram Yeni Yol ile Eski Yol arasında kağıt üzerinde Milli Savunma Bakanlığından Büyükşehir’e alınan tankların bulunduğu ağır bakımın bulunduğu bölge.

Meslektaşımız, dostumuz Recep Çınar geçtiğimiz hafta köşesinde Anıt’ın orada yapılacak olan Millet Bahçesine 10 bin kişilik caminin yapılacağını yazmış hatta yazısının bir bölümünde “Projesini de İstanbul’da yaşayan Konyalı bir mimarın çizeceği söyleniyor…

Kim mi bu mimar?

Muharrem Hilmi Şenalp…

İstanbul Ataşehir Mimar Sinan Camii’nin mimarı.” demişti.

Vallahi Recep’im ne diyeyim.

Yani cami işini senin kulağına, benim kulağıma ya da birilerinin kulağına fısıldayanlar aynı merkezdenler. Bundan hiç bir kuşku ve şüphemiz yok.

Yalnız birileri ya bizimle dalga geçiyor ya da oynuyorlar. Ya da onlar bizimle oynaşırlarken de atı alan Üsküdar’ı geçiyor gibiler.

Aynı yerden bize de uçurulan bilgilerde önce bu konuya inanmak istemedim.

Ama burada hem seni doğrulamak hem de az bile yazmışsın bana da söylenenlerle şunları da ilave etmek için yazayım istedim;

“Evet Çamlıca Camiinde imzası olan Konyalı mimar hukukçu Hasip Şenalp abimizin kardeşi Muharrem Hilmi Şenalp Bey’in Konya’ya yapılacak camii için bizzat çalıştığını biz de öğrendik.

Amma velakin Konya’nın şanına 10 bin kişilik cami hiç olur mu? Bu bize hiç yakışır mı?

Şu kadarını söyleyeyim Konya’ya yapılacak camii 30 bin kişilik.

Bir de yer konusunda bana aktarılan bilgide 30 bin kişilik cami yukarıda da yazdığımız gibi ikinci Millet Bahçesinin olacağı Meram Yeni Yol ile Eski Yol arasındaki ağır bakım tank taburunun olduğu bölge imiş.

Recep’im madem ucunu kanattın biz de bu kadarını yazalım istedim.”

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/konyada-millet-bahcesine-30-bin-kisilik-cami-projesi-241258h.htm

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.