Üniversiteler Eylülde Açılacak Mı? YÖK Başkanı: Dileğimiz Bir An Önce Yüz Yüze Eğitim

Sıradaki içerik:

Üniversiteler Eylülde Açılacak Mı? YÖK Başkanı: Dileğimiz Bir An Önce Yüz Yüze Eğitim

e
sv

Koronavirüs Karşısında Faydasız Maskeler Açıklandı

68 okunma — 10 Ağustos 2020 23:26

Koronavirüs karşısında en büyük silahımız maskeler.

Duke Üniversitesi‘ndeki bilim insanları tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, hangi tip maskelerin koronavirüse karşı hiçbir koruma sağlamadığını ortaya çıkardı.

Koronavirüs Karşısında Hangi Maskeler Etkili?

Yaklaşık 20 milyon insanı enfekte eden SARS-COV-2 virüsü, neden olduğu COVID-19 (koronavirüs) hastalığı ile tüm dünyayı derinden sarstı. Bilim insanları ve tıp dünyası, ekonomiden spora kadar tüm sektörleri etkileyen salgına çözüm bulmak için var güçleriyle çalışırken, insanların mutlaka maske takması gerektiğini belirtiyorlar.

Sosyal ve kapalı ortamlarda maske takmak, virüsün yayılmasını engellemek için alınması gereken ilk tedbirlerden olsa da hangi maskeyi taktığınız, maske takıp takmamanız kadar önem arz ediyor. Bu gerçek, salgın ortaya çıktığından bu yana biliniyor olsa da Duke Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, maskelerin damlacıkların yayılmasını engelleme konusunda ne kadar farklı etkilere sahip olduğunu ortaya çıkardı.

N95 tipi maskeler, koronavirüse karşı en iyi korumayı sağlayan maskeler oldu

Koronavirüs Karşısında Faydasız Maskeler Açıklandı (2)

Koronavirüsün ağızdan havaya saçılan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaştığı bilinen bir gerçek. Bilim insanları, son gerçekleştirdikleri araştırma ile hangi tip maskenin bu damlacıkları daha iyi durdurduğunu ortaya koydu. Buna göre bazı maskeler, koronavirüsün yayılmasını kesin olarak engellerken bazı maskeler ise yayılımı hızlandırabiliyor.

14 farklı tip maskenin incelendiği araştırmada N95 tipi maskeler, en koruyucu maskeler olarak öne çıktı. 3 katmanlı ameliyat maskeleri ve ev tipi pamuklu maskeler de damlacıkları engelleme konusunda iyi bir performans gösterdi.

Bandana ve boyunluk tipi maskeler koronavirüse karşı koruma sağlamıyor

Koronavirüs Karşısında Faydasız Maskeler Açıklandı (2)

Yukarıda görmüş olduğunuz (11 ve 12) bandana ve boyunluk tipi maskelerin ise virüsün yayılmasını engelleme konusunda hiçbir olumlu etkiye sahip olmadığı anlaşıldı. Ayrıca örgü maskeler de herhangi bir koruma sağlamıyor. Ayrıca yine aynı araştırmaya göre spor yaparken boyunluk tipi aksesuar takan insanlar, hiç maske takmayan insanlardan daha fazla damlacık yayıyor.

Bilim insanları, boyunluk takanların maske takmayanlardan daha fazla damlacık saçıyor olmasını, “Boyunluklar, solunum yolundan çıkan büyük boyutlu damlacıkları daha küçük hale getiriyor ve boyunluğu daha kolay aşarak etrafa saçılmasına neden oluyor.” şeklinde açıkladı.

Koronavirüs Karşısında Faydasız Maskeler Açıklandı (2)

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarından Martin Fischer, “Özellikle kumaş maskelerin damlacıkları nasıl yaydığını görmek bizi fazlasıyla şaşırttı. Biz insanların maske takması gerektiğini vurguluyoruz fakat lütfen işe yarayan maskeler takın. Evde yapılan pamuklu maskeler damlacıkları çok iyi durduruyor” diyerek maske seçiminin de en az maske takmak kadar önemli olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Verileri İçin Tıklayın;

Kaynak;
sciencealert

İlgini Çekecek Diğer İçerikler;

Bizi Sosyal Medya Adreslerimizden Takip Etmek İçin;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.