Konya Büyükşehir Stadyumu’nda Bombalı Eylem İçin Keşif Yapılmış!

Sıradaki içerik:

Konya Büyükşehir Stadyumu’nda Bombalı Eylem İçin Keşif Yapılmış!

e
sv

Konya’daki Kelebek İstilasının Nedenini Öğrendik!

369 okunma — 15 Nisan 2019 04:12

Konya’da kent merkezinde koloniler halinde uçuşan yüz binlerce kelebek, güzel görüntüler oluşturdu. Konya’da baharın gelmesiyle kelebek yoğunluğu görüldü.

Konya’da kent merkezinde koloniler halinde uçuşan yüz binlerce kelebek, güzel görüntüler oluşturdu. Konya’da baharın gelmesiyle kelebek yoğunluğu görüldü. Kent merkezinde koloniler halinde uçuşan kelebekler, vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Görsel şölen yaşatan ve yeşil alanlarda daha fazla görülen kelebekleri görenler, cep telefonu kamerasıyla kaydetti. Sosyal medyada çektikleri görüntüleri paylaşan vatandaşlar, Selçuklu Belediyesi Kelebekler Vadisi’nden firar” yorumlarını yaptı.

YETKİLİLER ‘ZARARI YOK’ DEDİ

Konya’daki yoğun kelebek görüntüsü birkaç gün önce Mersin ve Aksaray illerinde de yoğun şekilde görüldü. Bu illerin yetkilileri tarafından çiftçilere yapılan bilgilendirmede tarıma zararı olmadığı duyuruldu.

Görülen kelebeğin  “Vanessa”, Diken Kelebeği olduğunu söyleyen yetkililer, “Son zamanlarda yoğun olarak kelebeler popülasyonu görülmektedir. Bu görülen kelebek diken kelebeği olup “Vanessa Cynthia Cardui” olarak da bilinmektedir. Diken Kelebeği kuzey yarımkürenin tamamı, Afrika ve Avustralya kıtaları ile küresel olarak en yaygın dağılış gösteren kelebek türlerindendir. Türkiye’nin tüm illerinde bulunmaktadır. Bu tür göçmen kelebeklerdendir. Baharda kuzey Afrika’dan Avrupa’ya göç ederler. Çayırlar, makilikler, orman alanlarında yaşarlar. Konukçuları devedikeni, hatmi çiçeği türleri, galagan, ebegümeci, ısırgan, boğa dikeni gibiyabani bitkiler ile beslenir. Bu kelebek türünün mevcut tarımsal yapımıza herhangi bir zararı yoktur. Tüm çiftçilerimize önemle duyurulur’ açıklamasında bulundular.

Kaynak: Memleket


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.