Konya’da Dövme Sanatı: Kim Bu OSB ?

Ölürken yanında hiç bir şey götüremezsin derler ama bu dövmeler için geçerli mi ki?

Dövmenin tarihçesine inmek gerekirse eski çağlarda Mısır’a kadar dayanıyor, lakin biz direkt ülkemizde ki dövme sanatı icra eden insanları anlatmak istiyoruz. Bizce işleri o kadar da kolay değil. Ülkemizin büyük bir oranda Müslüman nüfusa sahip olması ve dini yönden dövmenin günah olduğunu düşünenlerin sayısının azımsanamayacak kadar çok olması bu konu üzerinde durmamıza sebep olan şeylerden sadece biri.

Peki kim bu OSB ? Konya’nın muhafazakar toplumu içinde nasıl bu kadar isim yaptı?

Aslında cevap basit. Konya merkezden uzakta olan ve bosna hersek mahallesi içinde bulunan üniversite öğrencisi yoğunluğu buna sebep olan nedenlerden sadece biri. Genç nüfusun bu mahallede yoğunlaşması, dolayısı ile dövme konusunda ilgili olan ve vücudunda iz bırakmak isteyen kişilerin daha çok burada olması bu sanatın bosna hersek mahallesinde gelişmesine sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Kimi ailesinin, kimi hayatında iz bırakan bir insanın, kimi sevdiği hayvanın, kimi sevdiği bir film karakterinin gibi bir çok konu başlığında dövme yaptırıyor.

Lakin OSB’nin bu kadar isim yapması ve kendini Konya’da duyurmasının tek sebebi bunlar değil. Kendisi Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde, yani bu işin mektebinde okumuş, aslında bir sanatçı. Bu sayede kendine dövme yaptırmak isteyen kişilere artı bir güven sağlıyor.

Yaklaşık 10 yıldır bosna hersek mahallesinde ikamet eden OSB (Oğuzhan Serhat BİÇER) yaptığı güzel çalışmalar sayesinde günden güne popülaritesi artan bir dövme sanatçısı. Yaptığı dövme çalışmalarının örneklerini ise sosyal medya adreslerinden paylaşıyor.

Peki OSB’nin yaptığı çalışmalardan örnekler var mı?

İşte en güzel yere geldik. Çünkü bir sanatçının yaptığı işleri yine kendi reklamıdır. Biz biraz şanslıyız, çünkü OSB sosyal medyada baya aktif bir dövme sanatçısı. Hadi o zaman çalışmalarına bir göz atalım.

View this post on Instagram

Bir sanatçının günlüğünden eller OSB ; Bu resmi çizen 1471-1528 yılları arasında yaşamış Albrecht Durer isimli bir ressam. 18 çocuklu bir ailenin resimle ilgilenen 2 erkek çocuğundan biri. İki kardeşin de resme karşı olağanüstü bir ilgileri ve yetenekleri var. Her ikisi de sanat okuluna gidip büyük bir ressam olma hayali kuruyorlar. Aile ise bu durum karşısında çaresiz. Madencilik yaparak geçinmeye çalışıyorlar ve karınlarını zor doyurabilmekteler. Bu durum karşısında iki kardeş kendi aralarında kura çekmeye ve kazananın sanat okuluna gitmesine, geride kalanın daha çok çalışıp diğer kardeşi okutmasına yönelik bir karar alıyorlar. Albert ve Albrecht arasındaki bu kurada okula giden dönüşte diğer kardeşi okuması için okula gönderecek ve kendisi de madende çalışacaktı. Kurayı kazanan Albrecht okula gider ve bütün öğretim görevlilerini kendine hayran bırakarak çok büyük başarılar elde eder. Okulu birincilikle bitirdiğinde yöredeki bütün okullarda ismi bilinmektedir. Eve büyük bir gururla döner. Ailesi Albrecht onuruna güzel bir yemek verir. Kendisini öven konuşmalardan sonra Albrecht söz alır ve kendisine bu başarıları yaşatan kardeşine teşekkür eder. Simdi sıranın kardeşinde olduğunu ve okumaya göndereceği kardeşi için madende çalışmaktan büyük gurur duyacağını söyler. Kardeşinin yanıtı ise: "İmkansız sevgili kardeşim" seklindedir. "Seni okulda okutabilmek için çalıştığım senelerde bütün parmaklarım madende defalarca kırıldı ve değil kalem tutmak senin şerefine şu şarap kadehini bile zor tutuyorum". Kardeşinin durumuna hakikaten üzülen Albrecht ise kendisini dünyanın en ünlü ressamları arasına sokan o ellerin, kardeşinin ellerinin resmini çizer. Aşağıda gördüğünüz bütün dünyanın bildiği, ismi 'Hands' (Eller) olan resim Albrecht Durer'in kardeşinin elleridir. @yobazzers

A post shared by O.S.B. TATTOO (@osbtattoo) on

View this post on Instagram

Colors 🎨 #osbtattoo

A post shared by O.S.B. TATTOO (@osbtattoo) on

View this post on Instagram

Graw 🦁 #osbtattoo

A post shared by O.S.B. TATTOO (@osbtattoo) on

View this post on Instagram

Tired #osbtattoo

A post shared by O.S.B. TATTOO (@osbtattoo) on

View this post on Instagram

Tiger #realistseries #osbtattoo

A post shared by O.S.B. TATTOO (@osbtattoo) on


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.