Selçuk Üniversitesi Nevruz Bayramı’nı Kutladı!

Sıradaki içerik:

Selçuk Üniversitesi Nevruz Bayramı’nı Kutladı!

e
sv

Konya’da Dövme Sanatı: Kim Bu OSB ?

368 okunma — 21 Mart 2019 23:40

Ölürken yanında hiç bir şey götüremezsin derler ama bu dövmeler için geçerli mi ki?

Dövmenin tarihçesine inmek gerekirse eski çağlarda Mısır’a kadar dayanıyor, lakin biz direkt ülkemizde ki dövme sanatı icra eden insanları anlatmak istiyoruz. Bizce işleri o kadar da kolay değil. Ülkemizin büyük bir oranda Müslüman nüfusa sahip olması ve dini yönden dövmenin günah olduğunu düşünenlerin sayısının azımsanamayacak kadar çok olması bu konu üzerinde durmamıza sebep olan şeylerden sadece biri.

Peki kim bu OSB ? Konya’nın muhafazakar toplumu içinde nasıl bu kadar isim yaptı?

Aslında cevap basit. Konya merkezden uzakta olan ve bosna hersek mahallesi içinde bulunan üniversite öğrencisi yoğunluğu buna sebep olan nedenlerden sadece biri. Genç nüfusun bu mahallede yoğunlaşması, dolayısı ile dövme konusunda ilgili olan ve vücudunda iz bırakmak isteyen kişilerin daha çok burada olması bu sanatın bosna hersek mahallesinde gelişmesine sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Kimi ailesinin, kimi hayatında iz bırakan bir insanın, kimi sevdiği hayvanın, kimi sevdiği bir film karakterinin gibi bir çok konu başlığında dövme yaptırıyor.

Lakin OSB’nin bu kadar isim yapması ve kendini Konya’da duyurmasının tek sebebi bunlar değil. Kendisi Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde, yani bu işin mektebinde okumuş, aslında bir sanatçı. Bu sayede kendine dövme yaptırmak isteyen kişilere artı bir güven sağlıyor.

Yaklaşık 10 yıldır bosna hersek mahallesinde ikamet eden OSB (Oğuzhan Serhat BİÇER) yaptığı güzel çalışmalar sayesinde günden güne popülaritesi artan bir dövme sanatçısı. Yaptığı dövme çalışmalarının örneklerini ise sosyal medya adreslerinden paylaşıyor.

Peki OSB’nin yaptığı çalışmalardan örnekler var mı?

İşte en güzel yere geldik. Çünkü bir sanatçının yaptığı işleri yine kendi reklamıdır. Biz biraz şanslıyız, çünkü OSB sosyal medyada baya aktif bir dövme sanatçısı. Hadi o zaman çalışmalarına bir göz atalım.

https://www.instagram.com/p/BsHO1USnMIx/
https://www.instagram.com/p/Bs-It_BnoEI/
https://www.instagram.com/p/Broc8xjH8yB/
https://www.instagram.com/p/BqCuO1mH2iT/
https://www.instagram.com/p/Bp8ELUNnLI_/
https://www.instagram.com/p/BlqjD_ujry7/
https://www.instagram.com/p/Bli-TezjCo6/


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.