Selçuk Üniversitesi Öğrencilerinden Staj Ücreti İsteği

Sıradaki içerik:

Selçuk Üniversitesi Öğrencilerinden Staj Ücreti İsteği

e
sv

Selçuk Üniversitesi Nevruz Bayramı’nı Kutladı!

155 okunma — 21 Mart 2019 19:56

Gelenekselleşen Selçuk Üniversitesi Nevruz Bayramı şenlik havasında kutlandı.

Selçuk Üniversitesi Keykubat Köşkü önünde gerçekleştirilen etkinliğe Selçuk Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Mustafa Şahin,  İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut,  Prof. Dr. Hüseyin Kara, Prof. Dr. Mehmet Okka, Prof. Dr. Özdemir Koçak,  Rektör Danışmaları Prof. Dr. Tahir Balevi,  Prof. Dr. Yakup Kara, Genel Sekreter İbrahim Halıcı, daire başkanları, dekanlar, okul müdürleri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Nevruz kutlamalarının açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Konyamızda Nevruz Bayramı 21 Mart 1919’da kutlanmış gazetelerde bunun kayıtları var.

Hatta bu sene 101. senesi diyebiliriz. Kültürümüzde coğrafyamızda bu yaygın olarak kutlanan ve karşılık bulan bir bayramdır. Özellikle Türk dünyasında nerdeyse Çin sınırından alarak Balkanlara kadar uzanan bu hat boyunca bu senenin devir döneminde yani bu gece, gecenin ve gündüzün eşit olduğu güneşin, artık güney kutbundan kuzey kutbuna doğru daha fazla zaman ayırmaya başladığı bu dönemde yaygın olarak kutlanmaktadır. Nevruz Bayramı’na çok çeşitli misyonlar yüklenmiştir.  İşin özü şudur; özellikle kuzey kutbu tarafında ve Türk dünyasının ağırlık olduğu coğrafyalarda doğanın tabiatın uyandığı bir dönemdir. Artık nebatat canlanmaya başlar. Bu geceyle ilgili söylenen çok farklı ifadeler var. Derler ki bu gece canlı ve cansız tüm yaratılanlar Allah’a secde ederler. Yine bu gece de insanların yıl boyunca bütün rızıkları tayin edilir. Tabii Nevruz’un ‘Yeni Gün’ anlamına gelmesi ve Türk dünyasında Osmanlı’da dâhil yılbaşı olarak kabul edilmesi bir vaka, bir gerçektir.

Hâsılı kelam, Nevruz bizler için çok şey ifade ediyor. Kültürümüzün çok önemli bir parçasıdır. Kültür kavramı; bir toplumu toplum yapan, milleti millet yapan, ayakta tutan, diri ve canlı kılan önemli unsurlardan biridir. Kültür toplumun ortak mirasıdır ve bu ortak miras etrafında toplum birlikte kalmaya yaşamaya devam eder. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Yaklaşık bin yıldır bu topraklardayız. Anadolu coğrafyasında ve her bir medeniyetin kalıntıları vardır ve dünyada her bir medeniyetin kalıntılarının insanların iradi olarak Anadolu coğrafyasında gözü vardır. Hiç kimse bu topraklardan vazgeçmedi. Her ne kadar bin yıldır biz hükmediyor olsak da bir gün bu toprakları geri alacaklarını hep umdular, hesap ederek de bu çerçevede çalışmalar yaptılar. Biz bunların farkındayız ve bilincindeyiz” diye konuştu. 

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Rektör Şahin, “Bugüne kadar birliğimiz, dirliğimiz ve gücümüzle millet, devlet olarak bu günlere geldik. Eğer biz zayıflarsak, birbirimize düşersek, birliğimizi ve dirliğimizi kaybedersek, diri ve güçlü olma vasfımızı kaybedersek, bilin ki onlar emellerine ulaşırlar. Ama Allah buna fırsat vermeyecek tabii ki bu fırsatı biz de vermeyeceğiz. İşte bunun yolu da kültürümüze, değerimize ve bizi biz yapan ortak unsurlarımıza sahip çıkarak gerçekleştirebileceğiz. Bir milleti millet yapan dili, dini ve kültürüdür. Doğrunun ve yanlışın iç içe geçtiği ve milletimizin önemli hasletlerinden olan kadir şinaslığın, dostluğun, ahde vefanın nerdeyse sıfırlandığı bir dönemde yaşıyoruz.  Biz bu değerlerimize yeni baştan sahip çıkmak zorundayız.  İşte yine böylesi bir Nevruz gününde bir araya geldik. Üniversitemizdeki yabancı uyruklu 2 bin 600 öğrencimizle birlikte bu mutluluğu doyasıya yaşamak ve birliğimizi, birlikte yaşama kültürümüzü güçlendirerek ileriye taşımaya devam etmemiz gerekiyor.

Tabii ki üniversiteler önemli kurumlardır. Ülkelerin gelişmesi için bilgi üretmek, ürünler ortaya çıkarmak zorunda en önemlisi ülkenin ihtiyacı olan eğitimli insanları yetiştirmek zorunda Selçuk üniversitesi olarak biz bunu gerçekleştiriyoruz. Tabii ki daha fazla şeyler yapmak istiyoruz. Ama inanın o kadar basit şeylerle vakit harcıyoruz ki, o kadar lüzumsuz işlerle uğraşıyoruz ki yapmamız gereken bazı önemli işleri bazen ıskalıyoruz. Zaman ayıramıyoruz. Bazen de imkânlar da yetmiyor. Bu nedenle şahsi çıkarlarımızdan, bireysel menfaatlerimizden vazgeçerek ülkemiz için umumi menfaatleri ön plana çıkartarak çalışmalarımızı planlıyoruz ve gerçekten üniversitemiz; öğrencileri ve hocalarıyla gurur duyuyorum.

Çünkü vatanını seven kendisini vatanı için feda etmeye hazır olan çok sayıda insan var bu üniversitede. Bu birliktelik açısından da önemlidir. Artık bugünden itibaren coğrafyamız daha çok güneş almaya başlayacak, ısınmaya başlayacağız. Nebatat doğa uyanacak. Kendi imkânları Allah’ın onlara verdiği güç çerçevesinde canlılara ve bizlere sunacak ve her yönüyle güçlenen bir Türkiye’nin gelişmesi için imkânlar oluşacak. 3 kıtanın birleştiği bir yerdeyiz. Geçmişte çok stratejik bir konumdaydı. Bu ülke ve Osmanlıyı güçlü kılan, Selçukluyu coğrafyaya hâkim kılan unsur coğrafyanın stratejisiydi.  Ama zaman içerisinde farklı gelişmeler oldu. Ticaret yolları değişti. Ümit burnu keşfedildi. 

Batı farklı kaynaklar elde etti ve coğrafyaya ihtiyaç azaldı.  Ama günümüzde enerji kaynaklarının geçiş bölgesindeyiz. Bu bizim için yeni bir güçtür. İpek yolunun tekrar canlandırılması süreci var. Bütün yollar Anadolu’ya çıkar, bütün yollar Paris’e çıkmaz. Bütün yollar Anadolu’dan geçer.  İşte biz bunun kıymetini bilmek zorundayız. Bu nedenle biz aramızda küçük ayrılıkları zenginlik sayarak birlikte olmaya yürümeye, büyümeye devam etmeliyiz. Bu Nevruz gününü böyle bir süre için vesile addederek yolumuza bakmamız gerekiyor. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programda Eczacılık Fakültesi öğrencileri, kendi elleriyle topladıkları çiçekleri Rektör Şahin’e takdim ettiler.

Kaynak: Selçuk Üniversitesi

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.