ZAM ZAM ZAM! Turknet Sözleşmesiz İnternet Tarifelerine Zam Yaptı

Sıradaki içerik:

ZAM ZAM ZAM! Turknet Sözleşmesiz İnternet Tarifelerine Zam Yaptı

e
sv

Bosna Hersek Mahallesinde 13 Yıldır Bitmeyen Cami!

525 okunma — 10 Mayıs 2019 13:34

Konya’nın en büyük camileri arasında yer alacak olan Bosna Hersek Mahallesi Ulu Cami 13 yıl oldu ama hala inşaatı bitmedi!

İnşaatına 2006 yılında Bosna Hersek Mahallesinde başlandı. Neredeyse tamamlanan caminin her noktası ince mimarlık ve mühendislik işçiliğine sahip. Şu ana kadar caminin bir çok noktası ya tamamlandı ya da yarım kaldı. Şuan söylenen rakam ise 1 milyon TL borcunun olduğu. Konya’nın tanınmış iş adamları bu camiye mutlaka destek olması şart. Yoksa bir 13 yıl daha bitmeyebilir.

Neden Hala Bitmiyor Bu Cami?

Memleket gazetesi yazarı Servet R. Çolak’ın özel bir haber hazırlayarak camideki görevliler ile bir röportaj yapmış. Bu kıymetli sohbeti sizlerle paylaşmak istiyoruz.

“Caminin reklamı olmadığı için pek bağışlar yapılmadı. Yıllardır bu cami neden yapılmadı neden birileri el atmıyor. Bu paraları ödeyemeyince elimiz bağlı şekilde bir şey yapamıyoruz. Ben utanıyorum diyanetten ve belediyeden yardım gelmiyor. Bu caminin altına biz dükkân yapmadık. Bu caminin altında hiçbir ticari kuruluş olmadan tamamen cami ibadeti ve vatandaşların eğitimi için tasarlandı. Bu caminin yapılmamasının nedenleri bunlar olarak görülüyor. Bize Osmanlı cami yapılsın dediler. biz dernek olarak tasarımı Selçuk Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinde 3 sene süren dünyada ve Türkiye’de hiç uygulanmamış yeni bir eser, yeni bir mimari tarz, geçmiş ve gelecek çağların duygularına aynı anda cevap verecek Selçuklu – Osmanlı sentezi mimarisi çizdirdik. Bu projenin de tamamen Osmanlı Camisi olmadığı için tam destek verilmedi ve suçlu olduk. Her yapısı İslam ve namaz kılacak insanlar için tasarlanan bu büyük eser sahipsiz kaldı. Biz dernek üyeleri kendi imkanlarımızla caminin borçlarını ödemeye çalışıyoruz fakat yetişemiyoruz. Bu bizim camimiz değil Allah’ın camisi. Bu bir İslam eseriyse ve hizmet verecekse, bu tasarımların yenilenmesi ve yaratıcı olması lazım. Yardım edilecek her yere gittik ama yardım yapılmadı” şeklinde yakındılar.  


http://www.memleket.com.tr/10-yildir-bitmeyen-cile-832218h.htm

Korkuluklar İçin Bile Para Bulunamamış!

Memleket gazetesi yazarı sohbetine devam ederken ilginç ve dikkatimizi çeken diğer bir nokta ise camiye gerekli desteğin verilmemesi.

“ Caminin avlusu için yaptıracağımız mermer korkuluklar için fiyat istedik. Toplamda 350 metre olan korkuluk uzunluğuna 500 bin lira fiyat çıkarıldı. Afyon’dan bir mermer esnafı feryatlarımızı duyarak fiyatı malzeme fiyatı 300 bin liraya yapacağını söyledi. Bu parayı da bulamayınca mermer korkuluk siparişimiz yarım kaldı. İslam Turizm Başkenti olan Konya’mıza böyle yarım kalmış cami kesinlikle yakışmaz”

Cami Aynı Anda 12 BİN Kişinin İbadet Etmesini Sağlayacak!

Caminin en büyük tasarım ayrıntısı tabi ki Kubbesi. Yapılan kubbenin cami içini gün boyunca aydınlık tutabileceği belirtiliyor. İçindeki hava sistemleri ile 7/24 güzel kokular yayacağı belirtilen cami 12 bin kişi için ibadet noktası olacak.

Cami içinden dikkat çeken başka noktalar ise direk ve sütun olmaması. İki çağında ortak mimarisine sahip olan camide hutbe veren vaiz ise caminin her noktasından ibadet için gelen insanlar görebilecek. İstanbul’da bulunan tarihi camilerin özelliği gibi akustik açıdan da muazzam özelliklere sahip. Kısacası oldukça iyi bir mimariye sahip olan camide gereksiz hiç bir yapıya izin verilmemiş. Gelecek olan cemaatin abdest alacağı şadırvandaki suyun donma durumu bile hesaplanan camide ilerleyen yıllarda oluşabilecek tüm hasarlarda şimdiden hesaplanmış ve önlem alınmış. Dernek yetkililerinin tek ricası ise caminin yalnız bırakılmaması ve gereken desteğin verilmesi.

Haberin bir kısmındaki Yazı ve Fotoğraf Kaynakları: Memleket – Yazar
Servet R. Çolak

https://www.instagram.com/p/BxR_h3lDTXI/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=ura9kb6d8kso
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.