Türk Halkı Neden Mars’a Bu Kadar İlgili NASA Araştırıyor

Sıradaki içerik:

Türk Halkı Neden Mars’a Bu Kadar İlgili NASA Araştırıyor

e
sv

Yerli Otomobil Elektrikli Olacak: 500 KM Menzil

66 okunma — 27 Mayıs 2019 06:43

Uzun süredir gündemde olan yerli otomobil hakkında yeni açıklamalar geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu otomobilin elektrikle çalışacağını ve 500 km’lik bir menzile sahip olacağını belirtti.

Ankara’da bir iftar yemeğinde gazetecilerle bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobille ilgili açıklamalarda bulundu. Merak edilen soruları yanıtlayan Varank, aracın belirli özelliklerini de gündeme getirdi.

Yerli ve elektrikli otomobil geliyor

Yerli otomobilden bahsederken dünyada ciddi bir dönüşüm olduğunu ve bu dönüşümün en çok otomobil endüstrisini etkilediğini belirten Varank, Türkiye’nin Otomobil Projesi’ne yalnızca bir otomobil projesi olarak bakmadığını, projenin Türk otomotiv sanayisini güçlü ülkelerle rekabetçi hale getirecek bir proje olarak gördüğünü de ifade etti. Mustafa Varank, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Kendi otomobilimizi tamamen elektrikli olarak rakipleriyle yarışacak şekilde bir proje olarak ortaya koyacağız ve bir ekosistem ortaya çıkaracağız. Tabii biz bunu devlet olarak yapmıyoruz. Beş babayiğit ortaya çıktı, TOBB bunlara katıldı, onlar bu işi sırtladılar. Getirdikleri CEO ve ekibi gerçekten profesyonel arkadaşlar, özverili çalışıyorlar. Zaten kendisi iş başı yaptıktan sonra aslında proje tam yol ilerlemeye başladı. Planlandığı şekilde onların kendilerine koyduğu iş akışlarının süresi dahilinde bu proje ilerliyor.”

2019 sonunda ilk prototip gelecek

Elektrikli yerli otomobil konusunda açıklamalarına devam eden Varank, otomobillerin ne zaman görüleceği konusuna da değindi. Bu konuda direkt tarih veren Varank “2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna hep birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da, muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız. (…) Yurt dışına ihracat yapacaksanız, o standartlarda, o kalitede ve rakipleriyle yarışabilecek olması lazım. Dolayısıyla bunların tamamını profesyonelce planladıkları için bu iş aslında bu kadar uzun sürüyor. Ama dediğim gibi iş akışları çerçevesinde ilerliyorlar, 2019’un sonunda inşallah prototipi göreceğiz” açıklamalarında bulundu.

Menzil 500 km olacak

Aracın özelliklerinden çok az da olsa bahseden Varank, aracın menzilinin 500 kilometre olması üzerine çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Bunun yanı sıra küresel pazarda rekabetçi bir otomobil üretilmeye çalışıldığını bildiren Varank, dünya çapında rekabetçi bir fiyat politikasının da yakalanmaya çalışılacağını belirtti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/yerli-otomobil-elektrikli-olacak-41226106

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.