Kanada’da 17 Yıl Yaşamış Bir Türk’ün Türkiye’ye Dönüş Hikayesi

Sıradaki içerik:

Kanada’da 17 Yıl Yaşamış Bir Türk’ün Türkiye’ye Dönüş Hikayesi

e
sv

Tüm Engelleri Aşıp Atatürk Olmak! Cumhuriyet Kurmak!

63 okunma — 18 Mart 2019 12:00

Hepimizin içinde tarifsiz hisler yaratan o isim. Özgürlüğümüz, bağımsızlığımız. Sayısız başarısıyla dünyanın gördüğü en önemli liderlerden biri.Bugün ise hala onun gösterdiği yolda ilerliyor, mücadelesinden ilham alıyoruz. Hepimizin kaderini değiştiren adımlarını bundan yıllar önce attı.

Mükemmel bir hayatı mı vardı Mustafa Kemal’in? Her şey yolunda mı gidiyordu? 57 Yıllık yaşamında, bu başarılara neler engel olamamış görelim.

1881 yılında doğan Atatürk daha 7 yaşında yetim kaldı.8 yaşındayken okuldan ayrıldı, annesiyle dayısının yanına yerleşti. Burada bir süre eğitime ara verdi. Daha sonra halasının yanına Selanik’e dönünce bıraktığı yerden okuluna devam etti.13 yaşında Askeri Rüştiye’ye müracaat etti. Yazları, dayısının yanında okullar açılana kadar çiftlikte çalışırdı.24 yaşında tutuklandı. Defalarca sorguya alındı ve 2 ay bir hücrede hapis yattı.25 yaşında sürgüne gitti.30 yaşında doğup büyüdüğü memleketi işgal altına alındı.37 yaşında başında bulunduğu ordu dağıtıldı. Yine aynı yıllarda böbrekleri hastaydı, 2 ay tek başına yattı.38 yaşında savunma bakanı görevine son verdi. Hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.39 yaşında idam cezası verildi.

Sonra neler mi oldu?

Kongre reisi,Meclis Başkanı,Başkomutan,Gazi,Cumhurbaşkanı,Başöğretmen,oldu.Asla pes etmedi.

Kaynak: ceotudent


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.