Kaç Dersten Kalınca KYK Bursum Kesilir? Sizin İçin Cevapladık

Sıradaki içerik:

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursum Kesilir? Sizin İçin Cevapladık

e
sv

Part-Time Bir İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi?

901 okunma — 22 Eylül 2020 15:47

Part-Time bir işte çalışırsam kyk bursum kesilir mi sorusuna sizler için cevap verdik.

Part-Time Bir İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi?

Part-Time Bir İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir Mi 1

Bir çok üniversite öğrencisi hem okuyup hem de çalışmak zorunda kalıyor. Bu sebepten dolayı bir çok öğrenci mahallesinde üniversite öğrencileri genellikle kafe vb. yerlerde part-time yani yarı zamanlı işlerde çalışıp harçlıklarını çıkartıyorlar.

Kafalarında ki en büyük soru işareti ise acaba sigorta vb. şeyler yaptırırsam, part-time bir işte çalışırsam kyk bursum kesilir mi? Kesilmez arkadaşlar. Sizler için her türlü çalışma şekline göre bursunuzun kesilip kesilmeyeceğini açıkladık.

Sigortalı çalışırsam KYK öğrenim kredisi kesilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu konu ile alakalı en önemli çizgisi asgari ücret. Eğer ki çalıştığınız kurumda asgari ücret alıyorsanız bursunuz kesilebilir. Lakin asgari ücret altında bir maaşa çalışıyorsanız sigorta yaptırmanızda hiç bir sakınca yoktur. Ayrıca eğer ki öğrenim kredisi alıyorsanız, sigortalı çalışmanız hiç önemli değildir. Çünkü siz mezun olduktan sonra karşılıksız olmayan bu öğrenim kredisini 2 yıl sonra ödemeye başlayacaksınız. Zaten ödeyeceğiniz bir bedel olduğu için, üniversite okurken sigortalı çalışmanızda her hangi bir sorun yoktur.

Full time çalışan öğrencilerin KYK bursu kesilir mi?

KYK’nın eski yönetmeliğine göre “en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler burs alamazlar” ibaresi bulunmaktaydı. Yani eski yönetmeliğe göre tam zamanlı bir işte sigortalı çalışan öğrencilerin KYK bursu kesilmekteydi. YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışan hiçbir öğrencinin bursu kesilmeyecektir. 

Part time çalışan öğrencilerin KYK bursu kesilir mi? 

Eski yönetmeliğe göre yarı zamanlı çalışan öğrencilerin KYK bursu kesilmemekteydi. Yeni düzenlemede de part-time çalışan öğrencilerin KYK bursu kesilmemektedir. Hatta tam zamanlı çalışan öğrencilerin de KYK bursu kesilmez.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliği bu konuda açıkça bilgi vermektedir;
Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışan öğrencilerin bursları ARTIK kesilmemektedir. 

Sigortasız bir işte çalışırsam KYK bursum kesilir mi?

Hayır kesilmez. Bu elden yahut banka hesabınıza maaşınızın yatmasıyla da değişmez. Bir yakınınızın size para gönderdiğini düşünün. Bu şekilde KYK bursunuz kesilmemektedir.

Faydalı Linkler;

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursum Kesilir? Sizin İçin Cevapladık

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK Yurdunda Sigortalı Bir İşte Çalışırken Kalabilir Miyim?

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 – 2021

KYK Resmi İnternet Sitesi

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.