KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

Sıradaki içerik:

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

e
sv

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursum Kesilir? Sizin İçin Cevapladık

468 okunma — 22 Eylül 2020 15:36

Kaç dersten kalınca kyk bursum kesilir sorularına yanıt vermek için size böyle bir içerik hazırladık.

KYK Neden Bursu Keser?

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursum Kesilir 1

Öncelikle KYK bursu geri ödemesiz bir burstur. Yani kredi gibi üniversite bittikten 2 yıl sonra geri ödemeye başlamazsınız. Karşılıksız bir burs olduğu için bazı önemli kriterleri vardır. Bu kriterleri sağlayamadığınızda bursunuz kesilir ve krediye çevrilir. Kalan üniversite dönemizden ise bu borç mezun olduktan sonra sizden 2 yıl sonra tahsil edilmek istenir.

Önlisans veya lisans okuyan bir üniversite öğrencisi “Kaç dersten kalınca kyk bursum kesilir?” sorusuna yazımızın ilerleyen kısımlarında cevap bulacaksınız.

Kaç Dersten Kalınca Kyk Bursum Kesilir?

2019 yılı öncesine kadar dönem içinde 3 veya daha fazla dersten başarısız olunması durumunda, bu durumun üniversiteler tarafından KYK’ya bildirildiği takdirde bursunuz otomatik olarak kesiliyordu.

Bu durum bir çok haksızlığa sebep olduğu düşünülerek sistem değiştirildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu konu ile alakalı güncellemeye gitti. 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi;

  • Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları
  • Diğer sınıflarda ise almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın 4.00’lük sistemde YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
  • 100’lük sistemde ise ortalamanızın 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir.
  • Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanızın 2.00’ın altında kalması halinde veya hazırlık sınıfını geçememeniz halinde öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Kaç Dersten Kalırsam Bursum Krediye Döner?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi internet sitesi veya sosyal medyalarında bu sorunun net bir cevabı bulunmuyor. Lakin daha önce “KYK DESTEK” twitter hesabına sorulan benzer bir soruya cevap olarak “Kurumumuzdan almış olduğunuz bursunuzun devam edebilmesi için not ortalamanızın Ekim 2019 itibari ile YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.” şeklinde bir açıklama yapılmıştır.

Yapılan açıklama göre not ortalamasının 2.00 altında olmasından dolayı Kredi ve Yurtlar Kurumu bursunun kesilebileceği belirtilmiş. Resmi internet sitesinde net bir bilgi olmasa da sosyal medya üzerinden “KYK DESTEK” hesabı resmi bir açıklama yapmış diyebiliriz.

Eğer ki not ortalamanız 2.00 altında olur ise örneğin 3. sınıfta not ortalamanız 2.00 altına düştü. Kalan senenizde her ay alacağınız burs krediye döner. Üniversitede kalan yıllarınızda her ay size ödenen kredi tutarı mezun olduğunuzda toplanır. 2 yıl sonra ise geri ödemeniz belirtilir.

Faydalı Linkler;

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK Yurdunda Sigortalı Bir İşte Çalışırken Kalabilir Miyim?

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 – 2021

KYK Yurtları Kaç Kişilik Olur?

KYK Yurtları Yemek Ücretleri Listesi 2020 – 2021

KYK Resmi İnternet Sitesi

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.