KYK Yurdunda Sigortalı Bir İşte Çalışırken Kalabilir Miyim?

Sıradaki içerik:

KYK Yurdunda Sigortalı Bir İşte Çalışırken Kalabilir Miyim?

e
sv

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

240 okunma — 22 Eylül 2020 15:19

KYK bursu hangi durumlarda kesilir hangi durumlarda kesilmez sizler için özetledik.

KYK Bursu Neden Kesilir?

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir

KYK Bursu adı altında verilen ücretler bazı önemli durumlar sonucunda kesilebilir. 2018 yılında KYK burs ücreti 500 TL olarak belirlenmişti. Dört yıl boyunca karşılıksız olarak verilen bu burs kredi gibi 2 yıl sonra tekrar geri ödenmeye tabi değildir.

02.01.2019 tarihinde gelen bir güncelleme ile not ortalaması, alttan kalan ders sayısı ve hazırlıktaki başarısızlıkla ilgili bir takım güncellemeler geldi. KYK bursu hangi durumlarda kesilir bizde sizlere bunu açıklamak istedik.

KYK BURSU HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

 • Bir öğrencinin vefat etmesi neticesinde aylık düzenli olarak aldığı KYK bursu varislerine veya ailesine kalmayacak olup vefat ettiği ay itibariyle öğrencilikle ilişiği kesildiği gibi bursu da kesilmektedir.
 • Bir öğrencinin 4 yıl tamamladıktan sonra mezun olmadığı durumlarda, okulu 5 veya 6.yıla uzasa da 4. yıl sonunda bursu kesilmektedir. Yani bir öğrencinin alacağı burs süresi okulun normal süresi ile ilişkilidir. Bir tıp öğrencisi en fazla 60 ay burs alırken 4 yıllık okuyan bir mühendislik öğrencisi 48 ay almaktadır.
 • Eylül 2018’de KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre not ortalaması 4’lük sistemde 2.00’nin altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
 • Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
 • Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
 • Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir. Bunun yanında hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilir.
 • Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.
 • Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir.
 • 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4. Yılını doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.
 • Değerli arkadaşlar 2015 yılı sonu itibariyle yayımlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliğinde burs verilmeyecek kişiler başlığındaki “asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı. Yani artık asgari ücret düzeyinde çalışan öğrencilerin bursları kesilmeyecektir. Ancak asgari ücret düzeyinde sigortalı bir işte çalışan ve ilk defa burs başvurusu yapacak öğrencilerin başvuru sonrasın sosyal durumları göz önüne alındığı için burs çıkma olasılığı çok azdır. Ancak burs alan öğrenciler asgari ücret düzeyinde bir işte çalışırsa bursları kesilmez.

Faydalı Linkler;

KYK Resmi İnternet Sitesi

KYK Yurdunda Sigortalı Bir İşte Çalışırken Kalabilir Miyim?

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 – 2021

KYK Yurtları Kaç Kişilik Olur?

KYK Yurtları Yemek Ücretleri Listesi 2020 – 2021

Konya KYK İl Müdürlüğü Nerede? Nasıl Gidebilirim?

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.