KYK Yurtları Kaç Kişilik Olur?

Sıradaki içerik:

KYK Yurtları Kaç Kişilik Olur?

e
sv

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 – 2021

291 okunma — 02 Eylül 2020 06:06

KYK yurtları hakkında bilgiler ve her şeyi sizlere özetlemek istedik.

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler Neler?

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 - 2021

Üniversiteyi kazandığına göre artık nerede kalacağım ben sorularını sorduğunu tahmin ediyoruz. İşte bu yüzden sana yardımcı olmaya çalışacağız. “Kyk yurtlarının ücretleri, yemekleri, interneti var mı yok mu, ısınması nasıl, kampüse yakın olur mu?” sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlandıktan sonra tamamen baştan revizyona gidildi diyebiliriz. Bir çok öğrenci KYK yurtlarının imkanlarının dar olması sebebi ile şikayetleri vardı. Ama artık yeni yapılan KYK yurtları otel imkanları ile donatılmış şekilde hazırlanıyor. Eski yurtlar ise revize edilerek günümüz şartlarına uygun hale getiriliyor. Kyk yurtları hakkında bilgiler ve diğer her şey burada bulabileceksiniz.

Neden KYK Yurdu?

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 - 2021

Ülkemizin 81 ilinde ve Kıbrıs’ta KYK yurtları mevcuttur. Öyle ki ortalama 700 bin öğrenciye ev sahipliği yapar. Bu da büyük bir yüktür, ancak ülkemiz bu yükün üstesinden başarılı şekilde kendini geliştirerek gelmektedir. KYK yurtları fiyat olarak özellikle özel yurtlara göre baya uygundur. İyi bir özel yurdun ortalama aylık ücreti 1000 TL civarındadır. Ancak KYK yurtlarının en yüksek ücreti 2020 yılında 330 TL olmuştur.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 - 2021

KYK yurt başvuruları KYK resmi internet sitesinden (yurtkur.gsb.gov.tr) yapılır. 2020 yurt başvuru süreci pandemi döneminden dolayı henüz netleşmemiştir. KYK tarafından resmi duyuru yapıldığı anda burada bulabilirsiniz.

KYK Yurtlarında Odalar Nasıl Olur?

Önceden KYK yurtları yarı özel ve genel yurt olarak ikiye ayrılırdı. Bunun sebebi ise yarı özel yurtların imkan olarak genel yurt modeline göre daha modern imkanlara sahip olmasıydı. Ama Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredildikten sonra KYK yurtlarında böyle bir ayrım kalmadı. Yurt odasında kaç kişi ile kalacağını siz seçemiyorsunuz. Tamamen sistemsel olarak atanıyor.

2020 KYK Yurt Ücretleri

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 - 2021

Yurt ücretleri 2020-2021 eğitim yılında aylık en az 200 TL olacaktır. Ancak yeni yapılan ve görece diğer yurtlardan daha iyi imkanları bulunan bazı devlet yurtlarının ücretleri 200-340 TL arası değişmektedir. Yurda kayıt esnasında öğrenciler 1 aylık depozito vermek zorundadır. Kayıt sildirme sonrasında odanızda bir zarar olmaması halinde verilen depozito geri alınmaktadır. KYK Yurt Ücretleri dosyasını açarak Türkiye genelindeki tüm yurtların ücretlerini liste halinde görebilirsiniz. Yurt ve depozito ücretlerine her yıl eylül ayında 10-20 TL arası zam yapılmaktadır.

KYK Yurtlarının Yemekleri Hakkında Bilgiler

Devlet yurtlarında barınan öğrencilere günlük 4,00 TL kahvaltı, 8,50 TL akşam yemeği olmak üzere günlük 12,50 TL yemek yardımı yapılmaktadır. Örnek verecek olursak; kahvaltıda yumurta, çay, tost, peynir ve zeytin aldınız ve bu yiyeceklerin ücreti 5 TL oldu. Siz +1,00 TL vererek bu yemekleri alabilirsiniz.

Akşam yemeği için de örneğin kuru fasülye, pilav, cacık ve salata aldınız. Bu yemeklerin toplam ücreti 10 TL tuttu. Siz 1,5 TL vererek yemeğinizi alacaksınız. Yemediğiniz gün veya öğünün parasını diğer güne aktaramazsınız. Haftanın her günü yurtlarda yemek çıkmaktadır.

Yemek ücretini hesaba katarsak öğrencilere aylık 375 TL yemek yardımı yapılmaktadır. Yurtların ortalama barınma ücreti 250 TL. Yani KYK yurtlarında bedavaya kalıp üstüne 150 TL de ücretsiz yemek yemiş olacaksınız.

KYK yurt odaları kaç kişilik?

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de KYK yurtlarında odaların kaç kişi olduğudur. Ülke genelinde birçok yeni KYK yurdu inşa edildi. Yeni inşa edilen yurtlarda odalar çoğunlukla standart olarak 3 kişiliktir. Ancak genele baktığımız zaman yurt odaları 4-5-6 kişilik olarak değişmektedir.

Devlet yurtlarında internet var mı?

İnternet öğrenciler için yemek ve barınma kadar önemli bir olgu. KYK yurtlarında hızlı olmasa da her katta internet bulunmaktadır. İnternet hızı anlık giriş ve modeme yakınlık gibi kriterlere göre değişiklik göstermekte. KYK yurtlarında kalan arkadaşların büyük çoğunluğu film izlerken donmaların olmasından şikayetçi. Toparlarsak KYK yurtlarında internet var ancak hızlı değil.

Yurt odaları hakkında genel bilgiler

Eski ve yeni yapılan yurtlar arasında keskin bir ayrım olduğu için net bir KYK yurt odası tanımı yapmak güç. Ancak şuan var olan yurtların büyük çoğunluğu yeni veya yeniden düzenlenmiş. Odalarda çalışma masası, kitaplık, odaların büyüklüğüne göre ranzalı veya bazalı yatak sistemi bulunmaktadır. Kimi yurtlarda tuvalet ve banyo oda içinde yer alırken kimi yurtlarda da katlarda ortak kullanımdadır.

  • KYK yurtlarında her odada mini buzdolabı bulunmaktadır. Yiyecek ve içeceklerinizi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
  • Yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu bulunmaz. Yurt müdürlüklerinin öğrenci sağlığı hassasiyeti bulunduğu için ısınma ve temizlik gibi sorunlar KYK yurtlarında yoktur.

KYK yurt ücretine neler dahil?

KYK yurtlarında barınan öğrenciler aylık yurt ücreti haricinde ısınma, elektrik, su ve internet için ekstra ücret ödemezler. Yani yurt ücretine tüm faturalar dahildir.

Çamaşır yıkama sorunu var mı?

Her yurtta yeteri kadar çamaşır makinesi bulunmaktadır. Öğrenciler çamaşır yıkama ve kurutma odalarını kullanarak ücretsiz olarak çamaşırlarını yıkayabilir. Karışıklığa yol vermemek için yıkama ve kurutma yaparken eşyalarınızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Çamaşır yıkarken deterjan ve yumuşatıcı öğrencilere aittir.

Yurtta temizlik hizmeti nasıl işliyor?

KYK yurtlarında ortak alanlar ve odalar temizlik personelince düzenli olarak temizlenmektedir. Oda temizliği yalnızca dolap, cam silmeyle sınırlıdır. Personeller öğrencilerin dağınıklığını toparlamamakta. Eşya temizliği, süpürme işlemleri öğrencilere aittir.

Yastık, yorgan ve çarşaflar yurt yetkililerince verilmektedir. Titiz olan arkadaşlar kendi yastık ve yorganlarını getirebilir. Aylık düzenli olarak çarşaf ve kılıf değişikliği yapılmaktadır.

KYK yurtlarında giriş-çıkış saatleri nelerdir?

Yurda giriş ve çıkış saatleri öğrenciler için sorun yaratan uygulamalardandır.

  • Güvenilir ancak özgürlüğü kısıtlayıcı bu uygulamanın yorumu öğrencilere kalmış.
  • KYK yurtlarına giriş saati 06.00; çıkış saati 23.00. Bu saatler dışında giriş-çıkış yapma durumunda uyarı alırsınız ve tekrarı halinde yurttan atılırsınız.
  • Bu yüzden yurt yetkilisinden izin almanız gerekmektedir.

KYK yurtlarında güvenlik

KYK yurtlarında öğrencilerin güvenliği için her türlü önlem alınmaktadır. Tüm KYK yurtlarında yeteri kadar kadın-erkek güvenlik görevlisi vardır. Ayrıca yurtlarda güvenlik kamerası mevcuttur.

Evci izni alınabiliyor mu?

Yurtta barındığınız yıl boyunca 60 gün hafta içi kullanabileceğiniz evci izniniz bulunmaktadır. Bu izinleri alırken öncelikle ailenizin onayı gerekiyor ardından çıkış yapmadan önce izin defterini doldurmanız gerekmektedir.

Yurt değişikliği yapabilir miyim?

Özellikle üniversitelerin çok fazla olduğu büyük şehirlerde öğrencilerin üniversiteye uzak bir yurtta barınma sorunu doğabilmektedir. Örneğin üniversite kampüsü Anadolu yakasında bulunan bir öğrenciye Avrupa yakasından bir yurt çıkabilir. Bu sorunu yurt müdürüne danışarak çözebilirsiniz.

KYK yurtlarında kaç yıl kalabilirim?

* Öğrenciler KYK yurtlarında okudukları bölümün normal bitiş tarihine kadar barınabilir. Örneğin 4 yıllık bir programa kayıt olan öğrenci ilk yıl yurda kayıt olması halinde en fazla 4 yıl kalabilir.

* Okulu uzayan bir öğrenci en fazla okuduğu bölümünün normal bitiş yılı kadar yurtta barınabilir. Bölümünüz hazırlık dahil 5 yıllıksa 5 yıl kalabilirsiniz. KYK bu konuda bir esneklik getirdi. Okulunu uzatan öğrenciler talebi halinde en fazla 1 yıl daha KYK yurtlarında kalabilir.

* Ara sınıfta KYK yurtlarında kalmaya hak kazanan öğrenciler için de benzer durum söz konusu. Örneğin 2.sınıfta yurtta kalmaya hak kazanan 4 senelik bölüm okuyan bir öğrenci yurtta en fazla 3 yıl barınabilir.

* Hazırlık sınıfları da normal eğitim sürecine dahildir. Yani hazırlık okuyan bir öğrenci ilk senesinde yurtta kalmaya hak kazanırsa yurtta en fazla 5 sene kalabilir.

KYK yurt kuralları nelerdir?

* Yurt odalarında su ısıtıcısı gibi yangın çıkarabilecek eşyaların kullanımı yasaktır.
* Yurt odalarında alkol ve sigara vb. içeceklerin içilmesi yasaktır.
* Yurda giriş-çıkış saatleri ve oda temizliğinize dikkat etmelisiniz. Bunun dışında kavga, silah taşıma gibi klasik kuralları yazmamıza gerek yok.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.