Hatay’daki İlginç Keşif!

Sıradaki içerik:

Hatay’daki İlginç Keşif!

e
sv

Çernobil Faciası: Türkiye’deki Devlet Adamları Ne Söyledi?

140 okunma — 02 Haziran 2019 02:33

Tarihler 26 Nisan 1986’yı gösteriyordu. Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Pripyat’ta varlığını sürdüren Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanabilecek en kötü senaryo yaşandı.

Dördüncü reaktörde oluşan sorundan dolayı bakıma alınan santral, infilak etti. Yaşanan patlamanın ardından müdahale etmek isteyen ekip dakikalar içinde uğradığı radyasyon sonucu hayatını kaybetti.

Peki başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeyi etkileyen ve geri dönülmez izler bırakan Çernobil hakkında dönemin devlet büyükleri ne dedi? Özellikle HBO’nun yeni dizisi Chernobyl ile yeniden gündeme gelen olayları tekrardan kurcalayalım dedik.

26 Nisan 1986’da Ukrayna’nın kuzeyinde Kiev yakınlarındaki Pripyat bölgesinde Çernobil Nükleer Santrali’nin dördüncü reaktörünün bakımı sırasında bir patlama gerçekleşti

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarını tam 200 kat aşan bir etkiyi yaratan patlamanın ilk etkisiyle görevli 31 kişi öldü. Daha sonra ise Türkiye’nin de dahil olduğu yakın coğrafyada on yıllar boyu sürecek ölümcül felaketin izleri kaldı.

Hatırlarsınız o yıllar Ukrayna Sovyetler Birliği’ne bağlıydı. Bu felaket ilk günlerinde Sovyetler Birliği tarafından gizlenmeye çalışıldı.

Fakat patlama sonrası oluşan nükleer bulutlar 2 gün sonra İskandinavya’ya ulaştı. Avrupa’daki radyasyon düzeyinin ciddi boyutlara gelmesiyle SSCB, dünyaya felaketi duyurmak zorunda kaldı.

Kuşkusuz coğrafi konumu yüzünden felaketten etkilenen ülkelerden biri de Türkiye’ydi. Radyasyon etkileri beraberinde birçok kalıcı hastalığı getiriyordu.

Ancak dönemin devlet büyükleri bu konuda yapmış oldukları açıklamalarla olayın ciddiyetini çok farklı bir yere taşımıştı…

Dönemin başbakanı Turgut Özal: Azıcık radyasyonlu çay sağlığa faydalı

Dönemin cumhurbaşkanı Kenan Evren: “Bize radyasyondan madyasyondan bir şey olmaz

Azıcık radyasyon kemiklere yararlıdır.” Kenan Evren

Dönemin sanayi bakanı Cahit Aral: “Türkiye’de radyasyon var diyen dinsizdir

O dönem ise gazetelerde yer alan araştırmalardaki sonuçlar da manidardı: “Çay demlenince radyasyon etkisini kaybediyor

Kaynak: https://listelist.com/cernobil-devlet-buyukleri/

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.