Üniversite Sayısı Arttı Kalite Düştü: 684 bölüm kapandı!

Sıradaki içerik:

Üniversite Sayısı Arttı Kalite Düştü: 684 bölüm kapandı!

e
sv

Yurt Dışında Ücretsiz Üniversite Okumak İsteyenler Buraya!

253 okunma — 08 Haziran 2019 01:19

Üniversite ücretleri dünyanın birçok yerinde artmaya devam ederken (döviz kurlarının dengesizliğini de hesaba katarsak), bazılarınız ya kendi ülkenizde ya da yurtdışında tanınan bir unvan almanın dört ya da beş rakamlı bir bütçeye sahip olmadan imkansız olduğunu düşünüyor olabilir veya burs kazanmak zorunda olduğunu düşünebilir.

Bunun mutlak suretle gerekmediğini duymaktan memnun olacaksınız. Öğrencilerin yurtdışında ücretsiz ya da çok uygun bir ücretle öğrenim görebilecekleri birçok ülke var. Sadece nereye bakacağınızı bilmeniz gerekir.

Aşağıda, uygunluk ve mevcut (düşük) üniversite ücretlerinin ne kadarını beklediğinizle ilgili ayrıntılı bilgi içeren, düşük maliyetli veya ücretsiz öğrenim sağlayan ülkelerden oluşan bir seçim bulacaksınız. Bu ülkelerde uluslararası üne sahip üniversiteler bulmak için, QS World University Rankings ya da Times Higher Education gibi siteleri ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’da ücretsiz eğitim alın!

Almanya’da yurtdışında okumaya ilgi sadece büyümeye devam ediyor gibi görünüyor. Bu, büyük ölçüde Almanya’daki çoğu devlet üniversitesinde lisans öğrenim ücreti bulunmamasından kaynaklanmaktadır ve bu vatandaşlıktan bağımsız olarak hem Alman öğrenciler hem de uluslararası öğrenciler için geçerlidir. Yönetim masraflarını karşılamak için sadece 150-250 Euro (~ 170-280 ABD Doları) tutarında küçük bir nominal üniversite ücreti alınır.

Bunun istisnası, 2017 yılının sonbaharında AB / AEA dışı öğrenciler için öğrenim ücretlerini yeniden veren Güney-Batı Almanya’daki Baden-Württemberg eyaletidir. Bu öğrencilerin bir sömestr (1,500 Euro veya 3,370 ABD Doları) yıl başına). Doktora öğrencileri ve mülteciler etkilenmez ve bir yıl boyunca ikinci dereceden (~ 650 € (~ 730 $)) geçen yıl için ücretler düşürülür, bu da yılda 1.300 € (~ 1.460 $) olur. Gelecekte, üniversite eğitimine yatırım yapmak ve geliştirmek için harçlarını takip edecek ve yeniden uygulamaya koyacak, bu nedenle dikkat edin.

Almanya’nın düşük çalışma maliyetleri, güçlü ekonomisi ve mükemmel yüksek öğrenim sistemi ile birleşince, Almanya’da eğitim alma şansını dünya çapında hem öğrenciler hem de ebeveynleri için son derece cazip hale getirmektedir. QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda dünya liderleri arasında 40’tan fazla Alman üniversitesi bulunuyor – yine sadece ABD ve İngiltere tarafından yenildi – Münih Teknik Üniversitesi tarafından en yüksek yeri aldı.

Almanya’da ücretsiz olarak okuyabileceğiniz bir üniversite bulmakta başarılıysanız, elbette ki yaşam masrafları için bütçelisiniz. Bir Alman öğrenci vizesine ihtiyacınız varsa, yaşam masrafları için yılda yaklaşık 8.700 Euro (~ 9,800 ABD Doları) olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bununla birlikte, muhtemelen Almanya’da rahat bir şekilde yaşamak için 9,600 Avro’ya (~ 10,800 ABD Doları) ihtiyacınız olacak.

Almanya, Münih ve Berlin’deki en iyi eğitim yerlerinden ikisi, QS Best Student Cities 2018’de eğitim almak için en uygun 25 şehir arasında yer aldı.
 


Fransa’da ücretsiz okuyun (veya düşük ücretle)

Fransa, uygun fiyatlı yüksek öğrenim için Almanya kadar yaygın olarak tanınmayabilir, ancak uluslararası öğrenciler, vatandaşlıklarına bakılmaksızın Fransa’da ücretsiz olarak (veya çok düşük bir maliyetle) ücretsiz olarak çalışabileceklerini duyunca şaşırabilirler.

Teknik olarak üniversite ücretleri Fransa’daki devlet üniversitelerinde bulunsa da, çoğu ülkede ücret alanların sadece bir kısmı, AB / AEA / İsviçre öğrencileri için lisans düzeyinde yılda sadece 170 € (~ 220 ABD Doları) tutarında.

Ancak, Fransa kısa süre önce AB / AEA dışı öğrencilere 2019/20 akademik yılından daha yüksek ücretler almaya başlayacağını açıkladı. Bu nedenle bu öğrencilerin lisans derecesi için yılda 2.770 € (~ 3,100 ABD Doları) ödemeleri gerekecektir. Neyse ki, Fransız hükümeti 7.000 ila 21.000 arası uluslararası öğrencilere sunulan burs miktarını üçe katlayacak.

Ek masraflar, özellikle tıp ve mühendislik gibi daha uzmanlaşmış programlar için çalışmalarınızın fiyatını artırabilir, ancak dramatik bir şekilde değil. Bununla birlikte, önde gelen bir grande école’de eğitim almak istiyorsanız, ücretlerin geniş bir çeşitlilik göstermesini bekleyin.

Almanya’da olduğu gibi, Fransa’da ücretsiz çalışma şansı sunan programların çoğu ana dilinde öğretiliyor. Bununla birlikte, özellikle lisansüstü düzeyde İngilizce öğrenmek için artan sayıda fırsat vardır. Alternatif olarak, derecenize başlamadan önce Fransızca becerilerinizi mükemmelleştirmek için bir hazırlık okuluna da katılabilirsiniz, ancak bunun için para ödemeniz gerekir.

Fransa’da geçim masrafları da oldukça düşüktür ve yılda yaklaşık 9.600 Euro tutarındadır (~ 10.800 ABD Doları), ancak başkent Paris’te yaşamayı tercih ediyorsanız daha fazla ödeme yapmayı beklemelisiniz.
 


İskandinav ülkelerinde ücretsiz eğitim alın

Yüksek yaşam kalitesi, çarpıcı doğası ve liberal politikaları ile tanınan Kuzey Avrupa ülkeleri (İskandinav ülkeleri olarak da bilinir), dünyadaki en güçlü yüksek öğretim sistemlerinden bazılarına sahiptir. İskandinav ülkeleri Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç’in tümü ücretsiz ya da düşük maliyetle ders çalışma fırsatları sunmaktadır:

Norveç’te üniversite eğitimi, eğitim seviyesine veya uyruğa bakılmaksızın tüm öğrencilere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Almanya gibi, bu durumda sadece bir dönem ücreti ödemeniz gerekecektir, bu durumda 300-600 NOK (~ 35-70 ABD Doları) civarında. Lisans programlarının çoğunluğu sadece Norveççe öğretilmektedir ve uluslararası öğrencilerin bu düzeyde çalışabilmeleri için Norveççe yeterlilik kanıtı göstermeleri gerekmektedir. Yüksek lisans ve doktora düzeyinde, İngilizce dil programları çok daha yaygındır ve ücretsiz eğitim hala geçerlidir.

İzlanda’da, ülkenin dört devlet üniversitesinden öğrenim ücreti alınmaz ve yılda sadece 75.000 ISK (~ 600 ABD Doları) kayıt ücreti alınır.

Danimarka, İsveç ve en son Finlandiya, yalnızca AB / AEA ve İsviçre’deki öğrencilere ücretsiz yüksek öğrenim haklarını uzatmaktadır; bu, bu bölgeler dışındaki öğrencilerin lisans ve yüksek lisans programları için öğrenim ücreti ödemesi gerektiği anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, bu ülkelerdeki doktora programları tamamen finanse edilmekte olup, olağanüstü doktora adaylarına ücret ödemeden diploma alma ve maaş alma şansı sunmaktadır. AB üyesi olmayan / AÇA öğrencileri, İsveççe veya Fince dersleri alırsa Finlandiya’da ücretsiz olarak da çalışabilirler.

Danimarka, İsveç ve Finlandiya’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde uluslararası ücretler değişiklik gösterir. Danimarka’da üniversite ücretleri yıllık 45.000 DKK ile 120.000 DKK (~ 6.800-18.100 ABD Doları) arasında değişirken, İsveç’te çoğu kurs için 80.000 SEK ile 140.000 SEK (~ 8.500-14.900 ABD Doları) arasındadır. Finlandiya’da, son zamanlarda girilen öğrenim harcı yıllık olarak en az 1,500 € (~ 1,700 ABD Doları) tutarında olsa da, çoğu öğrenci yılda 4,000 – 20,000 Avro (~ 4,500-22,500 ABD Doları) arasında bir ödeme yapacaktır.

Peki ya yaşam maliyetleri? Eh, kuzey Avrupa’da yaşama maliyeti kıtadaki en yüksek oranların arasında olduğu için bu bir tutundur. Bu, büyük ölçüde bölgenin sağlıklı ekonomisi ve İskandinav para birimlerinin gücünden kaynaklanmaktadır, bu yüzden sokaklar temiz olduğunda ve insanlar mutlu olduklarında yaşamak için daha fazla ödeme yapmak, belki de fena değil. Dört büyük İskandinav başkenti dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer aldı: Kopenhag, Helsinki, Oslo ve Stockholm.
 


Avrupa’da ücretsiz olarak çalışabileceğiniz diğer yerler (veya düşük maliyetle)

Avrupa’da ücretsiz ya da düşük bir ücretle çalışmak için başka yerlere ne dersiniz? Kaliteden ödün vermeden, uygun fiyatlı veya ücretsiz üniversiteler sunan birçok Avrupa ülkesi vardır. Daha fazla örnek için aşağıya bakın.
 


Avusturya

Öğrencilerin Avrupa’da ücretsiz olarak (veya çok düşük bir ücret karşılığında) çalışabilecekleri bir diğer ülke Avusturya’dır. AB / AÇA öğrencileri, yüksek öğrenim maliyeti söz konusu olduğunda Avusturyalılarla aynı haklara sahiptir ve herhangi bir düzeyde ücretsiz çalışabilirler. Bu süreden sonra, öğrenciler her dönem için sadece 363 € ödüyorlar. AB / EEA dışından gelen uluslararası öğrenciler, dönem başına yaklaşık 726 Euro (~ 815 ABD Doları) civarında biraz daha yüksek ücretler beklemelidir. Yaşam masrafları tüm öğrencileri yılda yaklaşık 11.400 Avro (~ 12.820 ABD Doları) geri alacaktır. Avusturya’nın başkenti olan Viyana, 2018’de QS En İyi Öğrenci Şehirleri’nde 11. oldu.
 


Belçika

Belçika’da, her biri üniversite ücretleri konusunda kendi duruşlarına sahip iki ana dil topluluğu vardır. Bununla birlikte, AB öğrencileri yılda sadece 906 € ödeyeceklerdir. Üstelik Avrupa’da ücretsiz olarak ders çalışabilmenin temel faydalarından yararlanan sadece AB öğrencileri olsa da, ücretler hala AB üyesi olmayan uluslararası öğrenciler için yılda yaklaşık 4,175 Avro (~ 4,700 ABD Doları) karşılığında oldukça uygun. Belçika’da yılda yaklaşık 11.400 Euro (~ 12.800 ABD Doları) bütçe ile yaşayabilirsiniz. Başkent Brüksel, bu yılki QS En İyi Öğrenci Şehirleri’nde 48. sırada yer aldı.
 


Çek Cumhuriyeti

Çekçe konuşan öğrenciler, herhangi bir devlet üniversitesinde Çek Cumhuriyeti’nde yurtdışında ücretsiz eğitim alabilir. İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler de yılda yaklaşık 4.000-12.000 € (~ 4.500-13.500 ABD Doları) civarında oldukça ucuza çalışabilirler. Yaşam masrafları, batı Avrupa’daki birçok ülkeden daha uygun ve yılda yaklaşık 9.000 ABD doları. Çek’in başkenti Prag, QS En İyi Öğrenci Şehirleri’nde 30. sırada.
 


Yunanistan

AB / AEA ülkelerinden gelen tüm öğrenciler, bazı yüksek lisans programları haricinde, Yunanistan’da devlet üniversitelerinde ve kolejlerinde yurtdışında ücretsiz eğitim alabilirler. Ayrıca, AB dışından gelen uluslararası öğrenciler de yılda yaklaşık 1.500 € (~ 1.700 ABD Doları) düşük maliyetli yüksek öğrenime hak kazanırlar. Yunanistan, Avrupa Birliğinde yaşamanın en düşük maliyetlerinden birini sunuyor.
 


İtalya

İtalya’daki özel üniversitelerin oldukça yüksek öğrenim ücreti talep ettiği bilinmesine rağmen, İtalya’daki kamu üniversiteleri lisans programları için yılda 900 ila 4,000 Avro (~ 1,015-4,500 ABD Doları) arasında ücret almaktadır. AB öğrencileri, krediler, bağışlar, burslar ve ücret feragatları dahil olmak üzere İtalyan öğrencilerle aynı finansman fırsatlarından yararlanabilirler. Milan, en son QS En İyi Öğrenci Şehirleri’nde 36. sırada, başkent Roma ise 66. sırada.
 


İspanya

B öğrencilerinin İspanya’da yüksek öğrenim ücreti ödemeleri gerekmemektedir; uluslararası öğrenciler ise kamu kurumlarında yılda 750 ila 2,100 Euro (~ 845-2,370 ABD Doları) arasında eğitim alabilmektedir. Ücretler kredi başına tahsil edilir ve lisansüstü seviyede daha yüksek olabilir. İspanya’da yaşamak için, yaşam masrafları için yılda 10,800 Avro – 13,200 Avro (~ 12,170 ABD-14,900 ABD Doları) harcamayı beklemelisiniz. Madrid, Barselona ve Valensiya, QS En İyi Öğrenci Şehirleri’nde yer alıyor ve Barselona en yüksek 31. sırada.
 


Arjantin

Arjantinli öğrencilerin hepsi ücretsiz üniversitelere erişmekten yararlanırken, uluslararası öğrenciler ülkedeki devlet üniversitelerine kaydolmak için küçük, nominal bir ücret ödemeyi beklemelidir. Arjantin’deki özel kurumlar ise yılda 5.000 ABD dolarına kadar talepte bulunabilirler. QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2018’de, Arjantin’in başkenti Buenos Aires 25’inci
 


Hindistan

Hindistan’da, uluslararası öğrenciler genellikle yıllık 7.800 ABD dolarından yüksek olmayan öğrenim ücretleri ödeyecek olsa da, özel üniversite ve yüksek lisans ücretleri daha pahalı olma eğilimindedir. Hindistan’da geçim maliyeti, çoğu öğrenci için oldukça caziptir – Numbeo’ya göre, tüketici fiyatları İngiltere’ye göre yüzde 182, kira fiyatları yüzde 410 kadar ucuzdur. Genel olarak, yılda 4,500 ABD doları kadar kısa bir sürede rahatça yaşayabiliyor olmalısınız. Ancak, uluslararası öğrencilerin çalışmaları sırasında Hindistan’da çalışmalarına izin verilmediğine dikkat etmek önemlidir.
 


Tayvan

Tayvan’daki öğrenim ücretleri, uygun fiyatlı programlar sunan en iyi üniversiteleriyle birlikte büyük bir değer sunar. Örneğin, QS Dünya Üniversite Sıralamasında 72. sırada yer alan ve önde gelen üniversite olan Ulusal Tayvan Üniversitesi (NTU), 2017 / 18’de yılda yaklaşık 100,920-124,200 TW $ (~ 3,260-4,015 ABD Doları) lisans öğrencisi tahsil etmiştir. QS Best Student Cities 2018’de, Taipei dünyada 20. sırada ve satın alınabilirlik konusunda 10. sırada yer aldı.

Not: Üniversiteler hakkında verilen verilerin güncelliği en son mart 2019’dur!

İlgini Çekebilecek Diğer İçerikler;

Kaynak: https://univerlist.com/blog/yurtdisinda-ucretsiz-ogrenim-veren-ulkeler/

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.