7 Günde Daha İyi Bir Hayat İster Misin?

Sıradaki içerik:

7 Günde Daha İyi Bir Hayat İster Misin?

e
sv

Yapay Zeka Şirketleri Aslında Yapay Zeka Şirketleri Değil!

90 okunma — 15 Nisan 2019 02:54

Son yıllarda yapay zeka kavramı hemen her yerde en yanlış kullanılan terimlerden biri haline geldi. Son yapılan çalışmalar bu terimin, bir pazarlama taktiğine kurban gittiğini de göstermektedir.

Londra’daki bir risk sermayesi firması olan MMC’nin son yayınladığı rapora⇗  göre Avrupa’da yapay zeka şirketi olarak adlandırılan girişimlerin en az yüzde 40’ı gibi ciddi bir kısmının, yapay zekayı çalışmalarında tam olarak yer almadığını göstermekte. MMC, raporunu 13 AB ülkesinden 2 bin 830 yapay zeka girişiminin eylemlerini, odak noktalarını ve fonlarını inceleyerek oluşturduğunu da belirtti.

MMC Araştırma Müdürü David Kelnar “Şirketlerin yüzde 40’ında yapay zekaya dair hiçbir iz bulamadık. İnsanların yapay zeka şirketi sandıkları şirketler aslında öyle olmayabilir.” diyor. Bunun arka planında ise üçüncü parti analiz sitelerinin genellikle şirketleri yanlış şekilde tanımladığı da gösterilmekte. MMC, bazı şirketlerin kendilerini bilinçli şekilde yapay zeka şirketi olarak tanıtıp müşterilerini kandırdığını ve bu şirketlerin sayısını henüz net olarak belirleyemediklerini ifade etti.Raporun sonuçlarına göre ‘yapay zeka’ teriminin, yatırımcıları çeken farklı bir hava yarattığı için bir tuzak olarak kullanıldığını da görmekteyiz. MMC, yapay zeka alanında çalıştığını iddia eden şirketlerin diğerlerine göre yüzde 15 ile yüzde 50 oranında daha fazla yatırım aldığını belirtiyor. Kelnar’ın “Çoğu durumda girişimler nasıl sınıflandırıldıklarının farkındalar ama bunu düzeltmek için çabalamıyorlar.” açıklaması da her şeyi açıklamaktadır.

Rapora göre en popüler yapay zeka kullanım alanları arasında sohbet botları (yüzde 26) ve sahtecilik tespiti (yüzde 21) bulunmakta. Her iki durumda da bu teknolojilerin müşterilere mi yoksa şirkete mi fayda sağladığını söylemek ise oldukça zor. Özellikle yapay zekalı diş fırçası gibi cihazların ortaya çıkmasından da görüldüğü üzere,  bir ürünün sırf sahip olduğu ‘yapay zeka’ etiketinden dolayı pazarlaması kolaylaşmakta ve bu onun gerçekliğini göstermemeye doğru bir hal almaya başlamakta diyebiliriz.

Kaynak:
https://ceotudent.com/yapay-zeka-sirketlerinin-yuzde-40inin-yapay-zeka-ile-alakasi-yok

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.