Fenomenlere 10 Yıl Hapis Yolda: PuCCa ve Burry Soprano

Sıradaki içerik:

Fenomenlere 10 Yıl Hapis Yolda: PuCCa ve Burry Soprano

e
sv

WWF’den 450 Yıllık Canlı Yayın: Plastik Doğada Kaybolacak Mı?

145 okunma — 28 Mayıs 2019 12:36

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, ciddi boyutlara ulaşan plastik kirliliğine dikkat çekmek için 450 yıl sürecek bir canlı yayın başlattı. Başlatılan canlı yayında plastik bir şişe kum üzerinde gösteriliyor.

Plastik atıklar dünyada yaşayan tüm canlılar için büyük bir risk oluşturuyor. 450 yıl kadar doğada kalabilen plastik atıklar, içerdikleri maddeler nedeniyle hem hayvanlara, hem bitkilere hem de biz insanlara fazlasıyla zarar veriyor. Bazen balinaların midesinde bile rastlanan plastik atıklar; deniz sularını, verimli toprakları, akıllara gelebilecek her yeri kirletiyor. Hal böyle olunca Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) plastik atıklar için dikkat çekici bir etkinlik başlattı. WWF‘nin başlatmış olduğu etkinlik, 30 Mart’ta başladı ve tam 450 yıl sürecek.

Portekiz’in Lizbon şehrinde başlatılan etkinliğin 450 yıl sürmesinin nedeni, plastik bir atığın dünyayı 450-500 yıl kadar kirletmesi. Etkinliğin konusuna gelecek olursak; WWF ile NOSSA isimli bir şirketin ortak olarak başlattığı bu etkinlik bir canlı yayın. Plastik atık kirliliğinin dünyaya vermiş olduğu zarara dikkat çekmek için yapılan bu canlı yayında sadece bir plastik şişe görüntüleniyor. 

Başlatılan bu etkinlik için bir internet sitesi oluşturuldu. Bu internet sitesinden canlı yayını izleyebiliyorsunuz. Bir de bu site üzerinde bir sayaç bulunuyor. Bu sayaç, canlı yayının bitmesine ne kadar süre kaldığını gösteriyor.

Greece:plastics garbage in m Mediterranean Sea/ Photo Milos Bicanski

WWF’nin bu etkinlik için oluşturmuş olduğu internet sitesine buradan erişebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinde yoğun ilgi gösterilen bu canlı yayınla birlikte WWF bir de imza kampanyası başlattı. Bu imza kampanyasının konusu ise hükümetlere ve devletlere bir çağrı niteliğinde. WWF devletlerin bu konuda uluslararası bir şekilde harekete geçmesini istiyor. İlk etapta 500 bin kişinin hedeflenmiş olduğu bu imza kampanyasına, internet sitesi üzerinden yukarıda bulunan görselde görebileceğiniz ‘SIGN IN’ butonuna tıklayarak dahil olabilirsiniz. Şu an için bu kampanyayı imzalayanların sayısı 491 bin kişiye ulaşmış durumda.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/cevre/201905281039176941-amac-plastik-kirliligine-dikkat-cekmek-dunyanin-en-uzun-canli-yayini-450-yil-surecek/

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.