Necmettin Erbakan Üniversitesi Nasıl Bir Yer?

Sıradaki içerik:

Necmettin Erbakan Üniversitesi Nasıl Bir Yer?

e
sv

Üniversiteler Açılacak Mı Yoksa Açılmayacak Mı?

160 okunma — 16 Temmuz 2020 01:26

Üniversiteler açılacak mı sorusunu şu günlerde daha sık sorar olduk. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre pandemi yayılım oranının en yoğun olduğu yerler listesinde okullar ve eğitim kurumları üst sıralarda. Ülkemizde pandemi sürecinde hayatı normalleştirmek için bir çok karar alındı. Bunların başında eğitim de geliyor. Üniversiteler açılacak mı sorusunu sorarken MEB bir karar alarak 31 Ağustos’ta eğitimin başlayacağını duyurdu.

YÖK Bu Konuda Görüş Bildirdi Mi?

Üniversiteler Açılacak Mı Yoksa Açılmayacak Mı

Kararın alınmasından hemen sonra üniversite öğrencilerinin gözü YÖK’ün vereceği karardaydı. Daha önceleri YÖK önümüzdeki 2020 – 2021 eğitim yılı için normal öğretim olması yönünde tavsiye verdiğini biliyoruz. Lakin kesin bir karar olmadığı için de üniversiteler açılacak mı yoksa açılmayacak mı hala soru işareti olarak öğrencilerin kafasını karıştırıyor.

Pandemi Sürecinde Eğitimin Durumu

Üniversiteler Açılacak Mı Yoksa Açılmayacak Mı

Pandemi döneminde YÖK kararı sonrası üniversiteler kendi öğrenci işleri sistemleri ile uzaktan eğitim vermeye başladı. Bir çok öğrenci üniversiteler açılacak mı soruları kafalarında dolaşırken ödev veya online sınavlar ile dönemlerini bitirdi. Bir çok öğrencinin uzaktan eğitim konusunda şikayetleri oldu. Bunların başında yetersiz altyapı ve akademik hocaların hazırladıkları ödevlere hak ettiği notların verilmemesi oldu. Bu konuda bir çok kez sosyal medya gündeminde öğrenciler şikayetlerini belirttiler. Lakin bazı öğrenciler ise pandemi sürecinin tam olarak bitmemesinden dolayı normal öğretimin sağlıklı olmayacağını da destekliyor.

Yurt Dışındaki Üniversiteler Açılacak Mı?

Üniversiteler Açılacak Mı Yoksa Açılmayacak Mı

Yurt dışında eğitim veren bir çok üniversite pandemi sürecinin halen devam etmesi ve düşüşe geçmemesi sebebi ile normal eğitime geçmeyeceklerini duyurdu. Bunların başında ise ABD’nin Boston şehrinde bulunan ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard Üniversitesi oldu.

Avrupa ülkelerinde ise tam tersi eğitimin devam etmesi konusunda kararlar alındı. Özellikle İngiltere’de bir çok veli pandemi sürecinin tehlikelerinden dolayı çocuklarını eğitim kurumlarına göndermedi. Bazı Avrupa devletleri ise sürecin durumuna göre eğitim kurumlarını açıp açmama konusunda karar verecekler.

Türkiye’de Üniversiteler Açılacak Mı? Son Durum Ne?

Üniversiteler Açılacak Mı Yoksa Açılmayacak Mı

Bahar döneminde devlet ve vakıf üniversiteleri başlattıkları uzaktan eğitimi yaz dönemi eğitimlerine de yaydılar. Böylelikle pandemi sürecinin riskleri azaltılmaya çalışıldı. Hatta bazı üniversiteler mezuniyetleri bile online olarak internet ortamında yaptılar.

2020 – 2021 güz dönemi için ise YÖK hala net bir açıklama yapmadı. Bir çok öğrenci resmi anlamda bir duyuruyu bekliyor. Öğrencilerin ise en büyük sıkıntılarından bazıları eğitim hayatlarından ziyade; yurt, ev kiraları vb. şeyler. Belirsizlik ortamı uzadıkça maddi ve manevi anlamda huzursuzluk devam ediyor. Lakin güz dönemi yaklaştıkça üniversiteler normal öğretim mi yoksa uzaktan eğitimle mi devam edecek net bir açıklama YÖK’ten bekleniyor.

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsin;

Twitter
https://www.instagram.com/p/CCq0DcZDFOw/?utm_source=ig_web_copy_link
Instagram
  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.