Avrupa’da Açılan İlk Su Altı Restoranı

Sıradaki içerik:

Avrupa’da Açılan İlk Su Altı Restoranı

e
sv

Türk Mühendisler NASA’nın Yarışmasına Uydu Hazırlıyor

104 okunma — 23 Mart 2019 11:00

ODTÜ, Çankaya ve Başkent Üniversitelerinin mühendislik bölümü öğrencileri, NASA destekli model uydu yarışması CanSat’ta ilk 40 arasına girerek Türkiye’yi temsil edecek.

ODTÜ, Çankaya Üniversitesi ve Bülent Ecevit Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nden öğrenciler tarafından geliştirilen uydular, CanSat yarışmasında ön elemeyi aşarak finale kalmayı başaran 40 üniversite arasına adını yazdırdı. Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) ve NASA’nın desteklediği ve çok uluslu bir şirket olan Lockheed Martin’in düzenlediği yarışma, alanında dünyanın en prestijli yarışması olarak biliniyor.

Türk üniversite öğrencilerinin uydu prototipleri finalde Teksas’tan uzaya fırlatılacak. Dünya genelinde 100’den fazla üniversitenin katıldığı bu yarışmada bu yılın konusu kontrollü iniş idi. Öğrencilerin prototipleri 1 kilometre yüksekliğe fırlatıldıktan sonra roketten ayrılıp, paraşütle yere pasif iniş gerçekleştirecek.

Çankaya Üniversitesi ekibi, bu yarışmada elde edilen başarının hem prestij hem de tecrübe açısından çok önemli olduğunu belirterek, öğrencilerin bu başarıyı özgeçmişlerinde ilk sıraya yazabileceklerini söylüyor.

ODTÜ Göksat Uzay Takımı da yarışmaya katılacak. ODTÜ takımının lideri olan Mücahit Taşdemir, amaçlarının finalde Türkiye’ye 1.liği getirmek olduğunu söyledi.

Başkent Üniversitesi Mühendis Fakültesi’nde kurulan Model Uydu Topluluğu Parsy-Can da yarışmaya katılacak.

BEÜ’den yarışmaya katılan ve geçtiğimiz yıl finalde 2. olan ekip, bu yıl hedeflerini şampiyonluk olarak açıkladı. Zonguldak’taki üniversitenin ekibi üç yıldır üst üste finale çıkıyor.

Ayrıca yarışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin Team Thread takımı, NASA ve AAS tarafından düzenlenen CanSat model uydu yarışmasında uluslararası 93 takım arasında 9. sırayı aldı ve yarışmaya giden bir diğer üniversite takımı oldu.

Türkçesi ‘kutu uydu’ ya da daha ziyade ‘konserve uydu’ olan bu küçük modellere Can Satellite deniyor. Takımların ve yarışmanın ismindeki Can da buradan geliyor.

Yarışmanın finali 14-16 Haziran’da Teksas’ta yapılacak. Yarışmada her yıl öğrencilerden uzay sistemleri tasarlamaları, üretmeleri ve görevi gerçekleştirmeleri bekleniyor.

kaynak: webtekno

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.