Kar Üstünde Görülen Kelebekler Şaşkınlık Yarattı!

Sıradaki içerik:

Kar Üstünde Görülen Kelebekler Şaşkınlık Yarattı!

e
sv

İlk Kara Delik Fotoğrafında Emeği Olan Türk: Prof.Dr. Feryal Özel

187 okunma — 15 Nisan 2019 02:38

Evrene dair çözülen bir sır daha bilim tarihine geçti. ABD Ulusal Bilim Vakfı’na bağlı astrofizikçiler kara delik görüntüsünü dünya kamuoyuyla paylaştı. 40 milyar km çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan dev kara deliği bilim insanları ‘canavar’ olarak tanımladı. Bu önemli gelişmenin arkasındaki mimarlar arasında bir de Türk vardı: Astrofizikçi Prof.Dr. Feryal Özel.Hepimizi gururlandıran bu değerli insanı gelin daha yakından tanıyalım.


Feryal Özel 27 Mayıs 1975’te İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Üsküdar Amerikan Lisesi’nde tamamlayan Özel, üniversite eğitimi için burslu olarak Columbia Üniversitesi’ne gitti.

Feryal Özel daha üniversite yıllarındayken başarılarıyla dikkatleri çekmeye başlamıştı. Colombia Üniversitesi’nde fizik ve matematik mühendisliği bölümlerinden çift anadal yaptı ve “Yüksek Onur Derecesi” ile mezun oldu!

Özel, 1997 yılında Kopenhag Niels Bohr Institute’de fizik üzerine yüksek lisans yaptı. 2002’de de Harvard Üniversitesi’nde astrofizik üzerine doktorasını tamamladı.

Onun kariyerindeki en önemli kilometre taşı ise 2003’te Albert Einstein ve John Forbes Nash gibi dahilerin de içinde yer aldığı “Büyük Fikirler” adlı 20 kişilik listeye adının yazılması oldu.

Yüksek manyetik alanda nötron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yaptı ve Harvard Üniversitesi’nde yazdığı doktora teziyle fizik camiasında adını duyurdu.


Yükselişindeki bir diğer önemli kilometre taşı da NASA tarafından verilen Hubble ödülüne de layık görülmesi oldu. Ayrıca Feryal Özel, Hubble kadrosuna alınan ilk ve tek Türk olma ünvanını taşıyor.

Bir röportajında bu konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor:

“NASA tarafından verilen Hubble ödülüne de layık görüldüm. Hubble kadrosuna alınmış ilk ve tek Türk’üm. Türkiye’nin ismini bu vesileyle duyurmuş olmak beni çok mutlu etti tabi. Bunun dışında son on yılda birçok ödül aldım. Bunun dışında son on yılda birçok ödül aldım. 2013 yılında Amerikan Astrofizik Derneği’nin yılda bir defa en başarılı astrofizikçiye verdiği Maria Goeppert Mayer ödülüne layık görüldüm. 2010 yılında Harvard Üniversitesi’nin en başarılı astrofizikçi ödülünü aldım. 2012 yılında Harvard Radcliffe Enstitüsüne, 2014 yılında Berkeley Miller Enstitüsüne üye seçildim. Aynı zamanda Türkiye’de Bilim Akademisi üyesiyim.”


Üzerinde en çok çalışma yaptığı alanlar astrofizik, kara delik ve nötron yıldızlarıydı. Fakat özellikle kara delik üzerinde 20 yılı aşkın bir süre detaylı çalışmalar gerçekleştirdi.

Kara delik üzerinden yaptığı gözlemler, hesaplar ve tahminler yaptığı çalışmaları yayınlandı ve bunların hepsi daha sonra kanıtlandı.


Ve dün astrofizikçiler kara delik görüntüsünü dünya kamuoyuna gösterdi. Bu astrofizikçilerden biri de Prof.Dr.Feryal Özel’di. Kendisi konuyla ilgili şu paylaşımda bulundu:

“Kişisel bir not düşeyim… Bu konu üzerinde 20 yıldır çalışıyorum, karadeliklerin fotoğraf boyutlarını tahmin ettiğim 2000 tarihli makalemden beri. Bu an, uzun süredir beklediğim tatlı bir an.”


Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz!

Kaynak:
https://ceotudent.com/feryal-ozel-kimdir

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.