KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 – 2021

Sıradaki içerik:

KYK Yurtları Hakkında Bilgiler 2020 – 2021

e
sv

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler: Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz 5 Egzersiz

338 okunma — 02 Eylül 2020 07:08

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler: Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz 5 Egzersiz


Şu sıralar yaşadığımız pandemi sürecinde bazılarımız evde çok sıkıldık farkındayız. Fizyolojik ve mental açıdan biraz olsun bizi dinç ve diri tutacak evde vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz 5 egzersiz önerisinde bulunmak istedik;

1-Push-Up (Şınav)

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Farklı versiyonlarını deneyebileceğiniz şınav vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden bir tanesi. Göğüs, omuz ve triseps(arka kol)’e kaslarını çalıştırmakla da kalmaz aynı zamanda sırt ve gövde için oldukça yararlıdır.

2-Squat (Çömelme)

Vücudun en büyük kas grubu olan üst bacak kaslarını, kalçaları ve karın kaslarını çalıştıran çok etkili bir egzersiz. Ayak bileği kalça ve omurganızı hem koruyacak hem de gelişmesinde büyük fayda sağlayacaktır

3-Pull-Ups(Barfiks)

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

İlk başlarda zorlanabileceğiniz Pull-up(Barfiks) zaman içerisinde gelişiminize ve kondisyonunuza büyük fayda sağlayacak; sırt için en iyi kütlesel egzersizlerden diyebiliriz.

4- V-Ups

Karın kaslarınız için etkili egzersizlerden biri olan V-ups, esneklik ve kondisyon için gerekli olan antrenman hareketlerinin başında yer alabilir.

5- Box Jump (Kutu Atlama)

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Box Jump, kondisyonunuz için en dikkat çeken egzersizlerden biridir. Zıplayıp squat pozisyonu aldığınız  vücut ağırlığınız için mükemmel bir antrenman hareketidir.

Bu hareketi çok yüksek bir kutuda yapmayın. Parmaklarınız veya topuklarınızın üzerine basmayın. Ayağınızın orta kısmı üzerine, omurganız doğal konumda ve göğsünüz yukarı bakacak şekilde basmaya çalışın. Kutu üzerine çok sert şekilde basmamaya dikkat edin. Mümkün olduğu kadar yumuşak şekilde basmaya dikkat edin.

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler ve Daha fazla Spor içeriği için tıkla.

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler Faydalı mı?

Egzersizin olumlu etkileri:

  • Kas kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği,
  • Kilo verme ve koruma,
  • Kardiyovasküler ve tromboz riskinde,
  • Kan yağ ve glikoz düzeyinin düşürülmesinde,
  • Psikolojik durum ve uyku kalitesini düzeltmede,
  • Kronik ağrıyı azaltma olarak sıralanabilir.

Ayrıca egzersiz; kişinin kendisine özsaygısını yükselterek stres yönetimi üzerine de etkili olur ve anksiyete, depresyon, zihinsel gerilimi azaltır.

Psikologlar, yürüyüş ve koşu yapan kişiler üzerinde hem depresyon, hem de fiziksel faydalarını ortaya koyan birçok çalışmalar yapmışlardır. Aynı zamanda düzenli egzersizin kronik ağrı üzerinde belirgin olumlu değişiklikler yaptığını gösteren çalışmalar da bulunuyor. Araştırmalara göre; kısa dönemli egzersizler bile ağrı hissini azaltan ve vücut tarafından salgılanan bazı ağrı kesici maddelerin olduğunu (endorfin) tespit edilmiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.