Sahilde Ziynet Eşya Arayan Rus Turist

Sıradaki içerik:

Sahilde Ziynet Eşya Arayan Rus Turist

e
sv

Dünya Üzerinde Gezen İlk Canlılar Bulundu: Yilingaspiciformis

119 okunma — 08 Eylül 2019 05:08

Bilim insanları, dünya üzerinde gezen en eski canlılardan birinin izini buldu. Bulunan iz günümüzden yarım milyar yıl önceye gidiyor.

Bilim insanlarının yeni bulduğu bir iz, paleontologlar arasında büyük heyecan yarattı. Günümüzden 500 milyon yıl önce yaşamış bir canlının fosilleşmiş izleri, hakkında çok az bilgimizin olduğu dönem ve ilk hareketli canlılar hakkında bilgiler verebilir. 

Ortaya çıkan fosiller arasında izleri bırakan canlının kalıntıları da var. Şimdiye kadar ancak tahmin edilen bu canlılara Yilingaspiciformis yani dikenli Yiling böceği adı verildi. Yiling, keşfin yapıldığı noktaya en yakın durumdaki Çin yerleşimi olarak açıklandı. 

Araştırmacılardan Shuhai Xiao, bu keşfin 550 milyon yıl önce ayrışmış ve hareketli hayvanların varlığını gösterdiğini söyledi. Hareket edebilme yetisi sayesinde hayvanların dünyaya hem gerçek hem metaforik anlamda iz bıraktıklarını da sözlerine ekledi. 

Araştırmacılar ayrıca bu canlı türünün bilinen ilk karar verme yetisine sahip tür olabileceğini öne sürüyor. Daha fazla araştırılma yapılması gerekse de Yiling böceği bir şeyden uzaklaşıyor ya da bir noktaya yaklaşmaya çalışıyor olabilir. 

Böceğin bir baş ve kuyruk bölümüne sahip olması, ilkel dünya üzerinde nereden nereye gitmek istediğine karar verebildiğinin bir göstergesi olarak göze çarpıyor. Öte yandan bu keşif, canlıların Ediakran döneminde yani bundan 635-540 milyon yıl kadar önce hareket etmeyi öğrendikleri teorisi ile denk düşüyor. Bu dönemde ortaya çıkan yürüme becerisi, hayatın Dünya’nın dört bir yanına yayılmasını sağlamakla kalmadı, gelecekte karşılarına çıkan toplu tükeniş olayları karşısında da yaşamın sona ermesini engellemekte önemli rol oynadı. 

Araştırma Nature dergisinde yayımlandı. 

Kaynak: https://www.webtekno.com/dunya-uzerinde-gezen-ilk-canlilardan-birinin-izi-bulundu-h75463.html

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.