Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıradaki içerik:

Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

e
sv

Üniversite Dizisi Denilince Aklınıza Gelecek Efsaneler

418 okunma — 13 Temmuz 2020 00:48

Üniversite dizisi furyası bir zamanlar ülkemizi kasıp kavurdu. Hatta günümüzde de bir çok örneğini görebiliyoruz. Ülkemizde geçmişte yapılmış üniversite dizisi denilince aklınıza neler geliyor? Hatırlayamadın mı? O zaman burası tam sana göre.

Kampüsistan – 2003

Üniversite Dizisi Denilince Aklınıza Gelecek Efsaneler
Üniversite Dizisi – Kampüsistan

Kampüsistan esas kız ve esas oğlanı öğrendiğimiz ilk üniversite dizilerindendir. Çoğumuz bebeyken yayınlandı bu dizi. Henüz Tuğçe Kazaz garip açıklamalarda bulunmuyordu o zamanlar. Ve her izlediğimde aklıma takılan Tuğçe Kazaz’ın düşük belli pantolonları olurdu. O kadar düşük belliydi ki pantolonlar bel kısmı es geçilmişti. 2000’lerden bahsediyoruz, düşük belli pantolonlar, boru paçalar, garip saç şekilleri. Üniversite dizisi dönemi için ileri bir diziydi diyebiliriz. Yakın zamanda tekrar izleyip vay be demişliğim vardır. Açın izleyin. Telif sorunu o dönemlerde yokmuş sanırım harika müziklerle karşılaşacaksınız.

“Deh deyin kızlar benim atıma hep birlikte deh deyin. Deh, deh, deh.”

Kampüsistan – 2003

Yedi Numara – 2007

Üniversite Dizisi Denilince Aklınıza Gelecek Efsaneler
Üniversite Dizisi – 7 Numara

Üniversite dizisi denilince ilk akla gelmesi gelen efsaneyi ikinci plana attığım için hepinizden özür dilerim. Ülkenin milenyuma geçişinin tam belirgin olmadığı hala doksanlar esintileri olan bir üniversite dizisi. Kampüsistan ne kadar milenyumsam Yedi Numara bir o kadar doksanlardır. Sıcak arkadaşlık ilişkileri ve iyi aile çocuklarının hikayesi. Taşkınlıklar yoktur bu dizide belki TRT yapımı olmasının da etkisi vardır bunda.

Böyle evde sıkıldığınız bir dönemde açıp izleyebilirsiniz. Ayten, Cansu gibi ev arkadaşlarınızı hizaya dizecek arkadaşlarınız olsun istersiniz. Ama sanırım böyle bir ev arkadaşlığı artık biraz eskilerde kaldı.

“Dağlar daşlar, kurtlar kuşlar, gavlini tutmayanı, cadılar dürtüşler”

Yedi Numara – 2007

Kuzenlerim – 2002

Üniversite Dizisi Denilince Aklınıza Gelecek Efsaneler - 5

Birbirinden farklı üç kuzenin ortak bir evi paylaşmasını konu edinen güzel bir diziydi. Kütüphaneci olmak için bir bölüm okunduğunu buradan öğrenmiştim. Sonunda karakterler diziden ayrılınca öldürme yoluna gidilmiş olsa da bu üniversite dizisi için puanımız tam.

Melekler Korusun – 2009

Üniversite Dizisi Denilince Aklınıza Gelecek Efsaneler - 5

Lise yıllarında izlediğim üniversite dizisi Melekler Korusun adı İpek olan herkese İpektoş demeyi öğretti sağ olsun. İstanbul Yel değirmeni taraflarında kiraların ucuz olduğu zamanlarmış, hey gidi günler hey. İpek adındaki genç kızımızın oyunculuk okumak için evden kaçarak İstanbul’a gelmesi, annesinin onun ardından gelmesi, İpek’in hocasına aşık olması, hocasının İpek’in arkadaşına aşık olması falan filan.

Güzeldir, sıcaktır. Son sezon sarpa sarmıştır ama olsun sıkıldığınız yerde bırakırsınız.

Es-Es – 2009

İstanbul’da başlayıp Eskişehir’e taşınan bir dizidir kendileri. Hikaye güzeldir fakat tutmamıştır. İstanbul dışında geçen bir dizi bulmak zorken İstanbul dışında geçen üniversite dizisi bulmuşken açıp izlenmeli kanımca.

“eseseskikiki eski eski es”

Es-Es – 2009

Genco – 2007

Deprem sonrası birbirleri kaybetmiş iki kardeş hikayesinin özel üniversite etrafında şekillenmesiyle oluşan bir yaz üniversite dizisi Genco. Özel üniversiteli gençler, taksi Şoförü, mahalleli, hayallerinin peşinde bir genç kadın. Dizinin en güzel taraflarından birisi Erkin Koray parçalarıydı. Bir miktar izleyip devam etmemiştim. Bitiren buyursun yorumlara.

Hepsi Bir – 2007

Çocukluğunda Hepsi dinleyip de Erenle Yasemin olmak isteyen şimdinin gençlerine armağanımız olsun bu dizi. Yoksa gerçeklik payı olmayan bir üniversitelinin asla izlemeyeceği bir dizi, bunda hem fikiriz sanırım. Bu grup tuttu hadi dizi yapalım mantığıyla roller dağıtılmış. Sen salak ol, sen akıllı ol, sen yemek yap ama çirkin yemekler olsun, sen de hız tutkunu ol. Sevgili, aşk meşk de olsun. Evleri Barbie evi gibi olsun. Dur kızları da Barbie gibi süsleyelim. Alın size bir sezonluk dizi. İzlemeyin arkadaşlar. Barbie evi gibi olsun. Dur kızları da Barbie gibi süsleyelim. Alın size bir sezonluk dizi. İzlemeyin arkadaşlar.

Beni Böyle Sev – 2013

2010 sonrası yedi numara tadında bir TRT dizisidir kendileri. Aşka, dostluğa, insani ilişkilere inanç tazelemek için açıp izlenmeli. Arada kafanıza bunlar nasıl geçiniyor diye küçük sorular gelebilir onları görmezden gelebilirsiniz. Son sezon tutmamıştır; doğaldır ama son sezondan öncesi iyidir, hoştur. Ayrıca Netflix diziyi yayınlamaya başlamış bile.

Gençler – 1989 | BONUS Üniversite Dizisi

Her birimiz portakalda vitamin değilken TRT tarafından çekilmiş bir üniversite dizisidir. TRT arşivinde dolaşırken gözüme çarpmıştı. Birkaç bölüm izledim açıkçası pek sarmadı. Meraklısına bonus olarak verelim belki birileri açıp izler.

Üniversite Dizisi Değilde Şöyle Bana Heyecanlı Şeyler Ver Diyorsan;

Dizi Heyecanında Bir Kanada Macerası;

Seo Editör;

Hafize ÇETİNKAYA

Sosyal Medya;

Sende Yazılarını Bize Göndermek İçin Sosyal Medya Adreslerimizi Takip Et!

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.