Üniversite mezunu işsiz sayısı 15 yılda 10 kat arttı

Sıradaki içerik:

Üniversite mezunu işsiz sayısı 15 yılda 10 kat arttı

e
sv

Konya’daki üniversite öğrencileri kiralardan şikayetçi

91 okunma — 01 Kasım 2019 22:41

2019 – 2020 üniversite akademik yılının açılması ile üniversite öğrencileri Konya‘daki KYK yurtlarının yetersizliği yetmiyormuş gibi Konya’daki ev kiralarının çok yüksek olmasından haklı olarak şikayetçi.

Üniversite öğrencileri her platformda bu konuya bireysel olarak değiniyor. Lakin Bosnamm olarak üniversite öğrencilerinin sesi olduğumuz bu konuyu sürekli dile getiriyorduk ve yine getirmek istedik.

Ev Kiraları Neden Çok Yüksek?

konya kira fiyatlarından öğrenciler şikayetçi

Emlakçılara konuyu sorduğumuzda ev sahiplerini, ev sahiplerine sorduğumuzda ise suçu emlakçılara atıyor. Peki neden Konya’daki kira fiyatları çok yüksek?

Özellikle Konya Bosna Hersek Mahallesi kira fiyatları son yıllardaki fiyatları uçmuş durumda. Ederi 600 TL olan 3 + 1 evleri 1000 TL 1500 TL’ye yakın fiyatlara öğrencilere kiralanıyor. Yurtlardan umduğunu bulamayan öğrenciler ise mecburen 4 5 kişi bir araya gelerek ev kiralıyor.

Emlakçılar ev sahiplerinin, evi kiralayan öğrenci sayısına göre kira fiyatı belirlediğini söylüyor. Bu konudaki en açık örnekler ise kampüse yakın olan bir çok dairenin kira fiyatlarının 1000 TL ile 1500 TL arasında olması. Binalar hem eski hemde bakımsız. Buna rağmen mecburen üniversite öğrencileri açıkta kalmamak için bu bakımsız evleri kiralıyor.

Daire Sayısı Yetersiz

konya kira fiyatlarından öğrenciler şikayetçi

Emlakçılar en çok da Bosna Hersek Mahallesi binalarındaki daire sayılarının sınırlı olmasından dolayıda kiraların yüksek olduğunu belirtiyor. Türkiye’nin en büyük öğrenci mahallesinde yeterli dairenin olmamasından dolayı ev sahipleri durumu fırsata çevirip kiralar için yüksek fiyatlar çekiyor. Öğrencilerde mecburen açıkta kalmamak için bu fiyatları kabul ediyorlar.

Öğrenci Evi Kiralamanın Ortalama Masrafı Ne?

Öğrencilerin yüksek kira fiyatlarından dolayı minimum 3 maksimum 5 kişi ile ev kiralayabiliyorlar. Konya Bosna Hersek Mahallesi içerisinde daire kiraladığı zaman ortaya çıkan masraf kaç TL?

  • Ortalama Kira: 800 TL
  • Emlakçı Komisyonu: 800 TL
  • Abonelik Masrafı: 750 TL
  • Ev Eşyası: 1500 TL
  • İlk Ev Alışverişi: 500 TL

TOPLAM: 4350 TL

Bu ortalama tabloyu hazırlarken en düşük maliyetleri göz önüne aldık. Öğrenciler minimum 3 kişi olarak eve çıktıları zaman kişi başı daha evin ilk girişinde 1450 TL para ödemek zorunda kalıyorlar. Sene içinde kira, faturalar, mutfak masrafı vb. durumlar ile aylık ortalama ceplerinden 500 TL çıkıyor! Yeterli burs desteği almayan öğrenciler ise hayatlarına devam etme konusunda zorluk yaşıyor.

Konya’daki Kira Fiyatlarına Çözüm Bulunmalı

Son yıllarda ülkemize göç eden mültecilerin de Konya Bosna Hersek Mahallesi çevresinde daire kiralamalarından dolayı da fiyatların arttığı belirtiliyor. Bosna Hersek Mahallesinin imara kapalı olmasından dolayı yeni binalar yapılamıyor. Bu da daire sayısının her sene katlanarak kısıtlı olmasını ve kiralarının yükselmesine sebep oluyor.

Konya’daki yetkili mercilerin bu konuyu önemsediklerini ve son yıllarda KYK yurtlarının sayısını arttırdığını biliyoruz. Lakin bu sayıların 100 binden daha fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Konya’da arttırılması gerektiğini tekrar tekrar belirtiyoruz.

Bosna Hersek Mahallesi Denilince Akla Gelen 10 Şey

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.