Üniversite Öğrencisine Çarpan Araç Kaçtı!

Sıradaki içerik:

Üniversite Öğrencisine Çarpan Araç Kaçtı!

e
sv

Konya Teknik Üniversitesi’ne Devredilen ve Kampüs İçerisinde Bulunan Yurt Hala Neden Kapalı? Neden Atıl Halde Bekletiliyor?

145 okunma — 15 Ekim 2019 09:42

Kampüs içerisindeki yurdun kapalı olması konusunda siz öğrenci dostlarımızdan çokça mesajlar aldık. Konuyu biraz araştırdıktan sonra olayı öğrendik. Yıllar önce Özel Mevlana Üniversitesine bağlı olan bu yurt, Mevlana Üniversitesinin kapanmasından sonra Selçuk Üniversitesine tahsis edildi. Geçen seneye kadar da Selçuk Üniversitesinde olan bu yurtta yaklaşık 600 civarı öğrenci kalmaktaydı.

Geçen yılın sonunda ise Konya Teknik Üniversitesi Rektörü ve Yönetimi Selçuk Üniversitesinden bu yurdun kendilerine verilmesini istedi. İstemelerinin sebebi ise; kendi öğrencilerinin kullanımına sunmak üzere bu yurdu tahsis edebilmekti. Lakin geçen seneden beri bu yurtta ne Selçuk Üniversitesi öğrencileri ne de Konya Teknik Üniversitesi öğrencileri kalamadı.

Bu yurt Selçuk Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterirken yaklaşık 500 öğrenciye sabah kahvaltısı imkânı veriliyordu. Ayrıca çalışan personellerin ve öğrencilerin barınma ihtiyaçları da karşılanıyordu.

Geçen Sene Yurttan Çıkarılmak Zorunda Kalan Öğrencilere Ne Oldu?

Konya Teknik Üniversitesi’nin bu yurdu Selçuk Üniversitesinden almasından sonra Selçuk Üniversitesine kayıtlı öğrenciler bu yurttan tahliye edilmek durumunda kaldı.

Selçuk Üniversitesi ise öğrenciler mağdur olmasın diye bir kısım öğrencisini kampüs içerisindeki diğer yurtlara aktarımını sağladı. Yerleştirilemeyenler ise mecburen özel yurtlara kayıt olmak zorunda kaldı. Çok daha yüksek bedelli yurtlara paralar ödemek durumunda kaldılar.

Bizlere Öğrencilerden Gelen Yoğun Şikâyetler

Öğrenciler bu yurdun hala neden kapalı olduğunu, neden kapatıldıktan sonra açılmadığını ve Konya Teknik Üniversitesi bünyesinde geçen bu yurdun neden hala üniversite öğrencilerine tahsis edilmediğini soruyorlar.

Bu konunun muhatabı olan Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür ÖZÇELİK’ten konu hakkında bir açıklama bekliyoruz.

Günümüzde, özellikle de Konya gibi 150 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan bir şehirde, nasıl oluyor da bir yurt atıl vaziyette bekletiliyor. Bu konu ile ilgili nasıl bir durum gelişiyor merak ediyoruz. KYK ve özel yurtların yatak sayısının yetişmediği Konya’da 600 kişi kapasiteli bu yurdun hala atıl durumda bekletilmesinin sebebini merak ediyoruz.

Bosnamm olarak öğrenci dostların her daim yanında olduğumuzu ve bu konunun takipçisi olacağımız bildiriyoruz. Ayrıca bu durumun da mutlaka çözüleceğine de inancımız tam.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.