KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi? Sizler İçin Cevapladık

Sıradaki içerik:

KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi? Sizler İçin Cevapladık

e
sv

İngilizce Dil Sınavına Hazırlanmak Hakkında İpuçları

165 okunma — 23 Eylül 2020 04:36

İngilizce dil sınavına hazırlanmak için sizlere bir kaç ipucu verdik.

İngilizce Dil Sınavına Nasıl Hazırlanmalısın?

İngilizce Dil Sınavına Hazırlanmak Hakkında İpuçları

Günümüzde akademisyen olmak isteyenleri bekleyen en büyük zorluk hiç şüphesiz İngilizce dil sınavlarıdır. İngilizce dil sınavına hazırlanmak şartlar itibariyle bu sınavlar kimileri için kolay bir engel iken, kimileri ise için ise adeta aşılmaz bir engele dönüşmektedir.

Tabi, kişileri bu hale düşüren en büyük nedenlerden biri de kişinin daha önceki hazırlığıdır. Yani önceden kişinin ne kadar veya nasıl bir İngilizce eğitimi aldığı meselesidir. Önceki yıllarda muhtelif dil eğitimi kursuna gidenler ya da lise veya üniversite hazırlıkta okuyan kişiler oldukça şanslı kişilerdir. Ancak düz liseden mezun olan kişilerin bu konuda dezavantajı maalesef oldukça yüksektir. O halde şimdi gelin YÖKDİL sınavına nasıl hazırlanılmalıdır sorusuna yanıt aramaya…

İngilizce Dil Sınavına Mutlaka Vaktinde Planlama Yapın !

Birçok üniversite öğrencisi lisans 4. sınıfta ALES ve YÖKDİL puanını yeterli bir hale getirmeye çalışıyor. Ancak bu zaman aralığı son derece sıkışık bir zamandır. Zaten lisansta dördüncü sınıfa gelmişsiniz. Üstelik, alttan aldığınız dersler olabilir. Ayrıca evlilik veya bir an önce para kazanma hayaliniz olabilir. E, tabi öte taraftan da mezuniyet ortalamanı da yüksek bir seviyede, son sınıfta dahi olsan tutmaya çalımalısın. O halde İngilizce ile olan problemlerinizi 1. sınıfın ve 2. sınıfın yaz tatillerinde çözmeye çalışın.

Ancak bizim plansız çalışma alışkanlığımızdan ötürü genellikle insanlar son sınıfta dil puanların yükseltmeye çalışırlar. İster son sınıfta olun, isterseniz ara sınıflarda olun, yökdil sınavı nasıl çalışmalı diye bir düşünceye sahipseniz aşağıdaki adımları takip edin.

İngilizce Kuma Tanımaz !

Hayatta bazı şeyler vardır ki sadece kendisine odaklanmanızı ister. Mesela evlendiğinizde nasıl ki eşiniz, benden başka kimseyi görmesin gözleri, diyorsa işte bu İngilizce de aynı kadın gibidir.

Sadece kendisine odaklanmanızı ister. Başka bir sınav veya meşgale ile uğraşmanız yökdil sınavından alacağınız puanınızı direkt olarak etkileyebilir. O halde yökdil sınavına hazırlanmak için hayatınızdaki diğer meşgaleleri 6 ay ile 12 ay arasında bir kenara itmelisiniz.

Yökdil Sınav Sistemi Nasıl?

İster Yds olsun, isterseniz yökdil olsun, bu sınavlara bir İngiliz’i koysanız, 100 alması neredeyse imkânsızdır. Hatta burada sorulan soruları ziyadesiyle yadırgayacaktır. Ancak bizdeki maksat, temel seviyede İngilizceyi anlamak ve elemek olduğu için maalesef yökdil sistemi bu şekilde. İşte bu sebeple yökdil sınavına nasıl hazırlanmalı derken bu gerçeği göz ardı etmemelisiniz.

Yökdil İçin Kelime Ezberi Şart !

Yds ya da Yökdile hazırlanırken 1500 ile 3000 arası bir kelime ezberinizin olması şarttır. Bu rakamlar ilk başta Yökdil veya Yds sınavına hazırlanırken gözünüzü korkutabilir; ancak korkmayınız. Ezberledikçe alışıyorsunu. Siz de alışacaksınız.

İngilizce Kelime Ezberlemek İçin Ne Yapmalı ?

Yökdil sınavına hazırlananlar genelde ellerine hazır bir kelime listesi alır ve papağan gibi ezber yapmaya çalışır. Şimdi derhal hiç vakit kaybetmeden o listeyi bir kenara bırakın. Çok uzağınızda olmasın tekrar onu elimize alacağız.

İngilizce kelime ezberlemek için öncelikle bol bol çeviri yapmalısınız. Yapmış olduğunuzu çevirideki bilmediğiniz kelimeleri Türkçe anlamları ile birlikte bir deftere yazınız. Yökdil sınavına hazırlanmak için böyle bir ajanda veya defter şarttır. Bundaki temel mantık, siz çeviri yaparak o kelimler ile artık bir yaşanmışlık elde etmenizdir. Yani sizin o kelime ile artık bir hatıranız var. İşte o sebeple bu kelimeleri ezberlemeniz daha kolay olacaktır.

Bu kelimelerin aralarına da özenle hazırlanan kelimelerden serpiştirin. Ayrıca anlamından kesin emim olduğunuz kelimelerden de bazen buraya yazın. Yökdil sınavına nasıl çalışır diye soranlara da bunun bir motivasyon çeşidi olduğunu söyleyiniz.

Yökdil Sınavı İçin Gramer Şart !

Gramer her yerde ve her dilde biraz zor olduğu söylenebilir. Gramerdeki temel espriyi kavradığınızda işiniz biraz kolaylaşabilir. Ancak yine de biraz zor olduğunu da itiraf etmek gerekir. Ta ki öğrenene kadar… Öğrendikten sonra ise tıpkı matematik gibidir. 2×2=4 örneğinde olduğu gibi… Ancak Yökdil sınavına hazırlanma sürecinde gramer olmazsa olmaz değil. Sadece sınavı geçecek kadar öğrenmeniz gerekmektedir. Bu da size bazı taktiksel soru çözüm yöntemlerini öğretir.

Yökdil İçin Kurs Şart Değil !

Eğer kendi özdisiplinine sahip biriyseniz Yökdil sınavına hazırlanma sürecinde kurs olmazsa olmaz değildir. Online eğitim veya yökdil sınavına hazırlık kitapları ile işi çözebilirsiniz. Ama tam bir ritim kazanayım, ekip ve hoca gözetiminde ben bu işi çözerim diyorsanız ve maddi yeterliliğiniz ya da vaktiniz varsa kurs o zaman Yökdil sınavına hazırlanma sürecinde sizin için olmazsa olmazdır.

İlginizi Çekecek İçerikler;

Faydalı Linkler;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.