2 Bin 500 Polis Alımı Olacak!

Sıradaki içerik:

2 Bin 500 Polis Alımı Olacak!

e
sv

Berlin’de Öğrencilere Ulaşım Artık Ücretsiz: Darısı Konya’ya

65 okunma — 01 Eylül 2019 08:20

Almanya’nın başkenti Berlin’de ilkokuldan üniversiteye kadar tüm öğrencilere toplu taşıma hizmeti ücretsiz hale getirildi. 1 Ağustos Perşembe gününden itibaren yürürlüğe giren uygulamadan 360 bin gencin yararlanması bekleniyor.

Berlin Toplu Taşıma Servisi (VBB) 6 yaş ve üzeri tüm öğrencilerin, öğrenci kartlarını göstermeleri durumunda yeni uygulamadan yararlanabileceğini, toplu taşımada bisiklet, evcil hayvan ya da 6 yaşın üzerinde bir yakınını da alabileceğini kaydetti.

Bunun yanında lise ya da üniversiteyi bitirmiş ancak kurs ya da mesleki eğitimine devam eden kişilere (Azubi) de büyük bir indirim yapılarak senelik toplu taşıma servisinden 365 euroya (günlüğü 1 euro) yararlanabileceği açıklandı. Geçen sene koalisyondaki Berlin Sosyal Demokrat (SPD) ile Sol ve Yeşiller Paritsi’nin kabul ettiği yeni yasa Berlin dışındaki şehirlerde öğrenci olan gençleri de kapsıyor.

Yarın zamanı geldi: yeni olan #Schülerticket Berlin AB 1.8.2019’da başlıyor! Berlin’deki öğrenciler toplamda #Berlin otobüs ile ücretsiz
& Tren
yolda ol ve hatta bisikletle ol
, bir köpek
veya çocuk
6 yıla kadar ücretsiz!

VBB yaptığı basın açıklamasında bu uygulamanın ‘aileleri ve gençleri ekonomik açıdan rahatlatmak ve toplu taşımayı özendirerek çevreyi korumak’ amacını taşıdığını açıkladı.

Yeşiller Partisi’nden Senatör Regine Günther, uygulamanın memnuniyet verici olduğunu belirterek “Toplu taşımayı öğrenciler için ücretsiz hale getirerek yeni bir çığır açtık. Artık ebeveynlerin ödediği vergiler azalıyor. Ailelerin bütçesine katkı sağlıyoruz. Bununla birlikte havaya karışan emisyon oranı da büyük oranda düşecek.” dedi.

Almanya’da Bonn, Essen, Herrenberg, Mannheim ve Reutlingen gibi büyük şehirler toplu taşıma ücretlerini büyük oranda düşürmüş, hükümet bu uygulamaya senelik 128 milyon euro destek vermişti. Monheim gibi bazı küçük şehirlerse 2020 yılında tüm vatandaşlarına toplu taşıma hizmeti veren otobüsleri ücretsiz hale getirecek.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2019/08/02/berlinde-yeni-donem-toplu-tasima-tum-ogrencilere-artik-ucretsiz

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.