Öğrenci Kulüpleri ve Kariyerinize Katacağı 5 Şey

Sıradaki içerik:

Öğrenci Kulüpleri ve Kariyerinize Katacağı 5 Şey

e
sv

Beden Dilini Geliştirmek İçin Yapman Gerekenler

319 okunma — 22 Temmuz 2020 21:54

Beden dilini geliştirmek için yapman gerekenler aslında çok basit.

Tıpkı normal yaşantımızda olduğu gibi beden dilinin, şu sıralar sıkça kullandığımız dijital mecrada da rolü büyük. Beden dilinizi, renkleri, iletişim becerilerinizi doğallığınızı koruyarak bir araya getirebilir, bu sayede karşı taraf için olumlu bir imaj yaratabilirsiniz. Peki, dijital ortamda beden dili nasıl geliştirilir?

Beden Dilini Geliştirmek İçin İlk İzlenim Ve Olumlu Bir İmaj Yaratmak

Karakterlerimizin insanlarda uyandırdığı izlenimler gibi günlük hayatta bizimle özdeşleşen beden dilimiz de iletişim kurduğumuz insanlar açısından aynı oranda önem taşır. Bu durumu olumlu olarak değerlendirebileceğiniz gibi olumsuz olarak ele almanız da mümkün. Aklınıza nezaket kuralları veya beden dili kullanımı açısından sizi oldukça rahatsız eden bir bireyi getirin. Muhtemelen onunla gerçek hayatı bir yana bırakın, dijital ortamda bile bir daha karşı karşıya gelmek için can atmıyorsunuzdur.

Aynı şekilde ilk kez tanışmamıza rağmen hitabeti ve nezaketinin bizi etkilediği “kibar” insanlarla bir araya gelip sohbet etmekten büyük mutluluk duyarız. Bizi bir şeyler anlatırken etkilemesinin yanı sıra dinleyiciyken de etkilediği için bu izlenimi ediniriz. Ne de olsa iyi bir dinleyici olmak karşı tarafa kendini ve anlattıklarını ona değerli hissettirmekten geçer. Başarı sağlayan insanların büyük bir bölümü ise bu niteliklere sahiptir.

Belki bu yazıdaki beden dilini geliştirmek için tavsiyeleri kendinizi tamamen değiştirmek için okuyorsunuz, belki de beden dilinizi biraz olsun geliştirmeye ihtiyacınız var. İmajınızı ve beden dilinizi kamera karşısında değiştirmek günden güne sabırla çalışmanızı hatta hata yapsanız bile sabırla devam etmenizi gerektirecek uzun soluklu bir yolculuk olabilir. Yolculuğun katıldığı her dijital görüşmeye kolayca uyum sağlayan ve kendini kabul ettirebilen bir insan olabilirsiniz.

Beden Dilini Geliştirmek İçin İfadelerinizi El Hareketlerinizle Destekleyin

Beden Dilini Geliştirmek İçin Yapman Gerekenler

İletişimini zenginleştirmek isteyen herkes, dümdüz bir konuşma monotonluğunun dışına çıkarak el hareketleriyle kendini desteklemelidir. Dozunda kullanılan el hareketleri, karşı tarafa daha özgüvenli bir imaj çizmenize yarar. Karşı taraf size bir bilgisayar ya da telefon ekranıyla bağlandığından dikkatinin sizin dışınızda dağılmamasını jestlerinizle sağlayabilirsiniz.

Unutmayın! Ekranda aşırıya kaçan el hareketi kullanımı sizi antipatik kılabilir.

Ses Tonunuzu Dengeleyin

Yaptığınız görüşmeler sonucunda fark ettiniz ki heyecan kontrolsüzlüğünüz sebebiyle ses tonunuzda dengesizlikler yaşıyorsunuz. Bu dengeyi kurmak için alabileceğiniz küçük önlemler elbette mevcut. Görüşmeniz sırasında anlatacağın çok şey varsa arada bir notlarınıza bakarak küçük molalar verebilirsiniz. Aynı şekilde beden dilini geliştirmek oraya kadar anlattıklarınızla ilgili her şeyin net olup olmadığını sorarak da zaman kazanabilirsiniz. Heyecanınızı ve duygularınızı bu şekilde dengeleyerek  daha sağlıklı bir iletişimin önünü açabilirsiniz.

Renkler Ve Düzen Her Zaman Önemlidir

Arkaplanınızın, kıyafetlerinizin hatta yüzünüzün bile rengi tahmin edebileceğiniz üzere önem taşıyor. Karşınızdaki kişiyle bir ekran aracılığıyla iletişimdesiniz ve onunla yüz yüze yani üç boyutlu olarak görüşmenizle arasında büyük farklar var. Görüşülen kişinin ilgisi tüm bu elementlere ilk izlenim esnasında kayacağı için özenli olmanızda fayda var. Özellikle üst giyim olmak üzere kıyafet, el bakımı, etrafın düzen ve özeni, dağınıklık, sağlıksız bir görünüm kesinlikle dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Kendinize Güvendiğinizi Ve Saygınızı Kanıtlayın

Görüşmeniz esnasındaki bir durum sizi çok sinirlendirmiş ya da çok mutlu etmiş olabilir. İki şekilde de kendinize güvendiğinizi kanıtlayan bir tutumla durumu karşılamanız önemlidir. Davranışınızı beden dilinizle desteklemeniz önemlidir. Bir duruma karşı çıkmanız gerektiğinde her zamankinden dik bir konumda, emin bir ses tonuyla kabalaşmadan dile getirebilirsiniz. Kamerayı kapattığınızda zıplayacak dahi olsanız sevincinizi saygı çerçevesinde yansıtarak nezaketinizi elden bırakmamanız gerekmektedir.

Güler yüzünüz, görüşmeye olan saygınızı karşı tarafa aktarır. Sıcak bir ses tonunu, canlı duruşu ve yumuşak hitap şeklini görüşme boyunca elden bırakmamanız sizi başarıya götüren altın kural olabilir. Karşınızdaki kişiye ilgi ve özen göstermeniz itibarınızı artıracağı gibi geri dönüş saygıyı da beraberinde getirecektir. Ciddi konular esnasında şaka yapmamak ve iş konuşurken konudan sapmamak normal hayatta olduğu gibi oldukça değerlidir.

Sosyal Medyadan Bizi Takip Etmek İçin Buradan Ulaşabilirsin;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.