Üniversite öğrencisi Ceren’in katil zanlısı suçunu itiraf etti

Sıradaki içerik:

Üniversite öğrencisi Ceren’in katil zanlısı suçunu itiraf etti

e
sv

Üniversitede fark edilen gerçekler

66 okunma — 04 Aralık 2019 23:35
Üniversitede fark edilen gerçekler

Üniversiteye başladığımızda birbirinden farklı beklentilerimizin olduğu aşikar Üniversitede fark edilen gerçekler ise bambaşka. “Üniversiteye kapağı atayım gerisi kolay.” cümlelerinin pişmanlığını duyar gibiyiz.

Üniversitede fark edilen gerçekler neler peki?

1 – Öğrenci İşleri

Dünya’daki en sinir bozucu şeylerden birinin otobüste ağlayan bebekler falan olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bizce en sinir bozucu şey öğrenci işleri çalışanları olabilir. O çözümsüz yaklaşımları, oradan oraya yönlendirip aslında olayı kendilerinin çözebileceği gerçeği ve bir çok şey. Hayatta en nefret edebileceğiniz yer öğrenci işleri olabilir.

2 – Arkadaş Kalabalığı

Üniversitede fark edilen gerçekler içinde arkadaş kalabalığı yine başı çeken olaylardan birisidir. Üniversitenin ilk başlarında öğrenci olarak memleketten uzak kendinizi yalnız hissedersiniz. Ama durum ilerleyen günlerde değişir. Okulun ilk başlarında 20 30 kişilik gruplar halinde takılınır. Sanki hayatı boyunca bu arkadaşlar on numara beş yıldız gibi düşünülür. Ama olay günler geçtikçe değişir. Siz en iyisi 2 3 tane sağlam dost bulup yolunuza devam edin. Tabi bu da tecrübe gerektiren bir durumdur. Bunu bir çok öğrenci daha yolun başında tecrübe etmiştir.

3 – Yakın Arkadaş ile Ev Arkadaşı Olma Sorunu

Üniversiteye başlamış bir süre yurtta kalınmıştır. Sonrasında çok iyi anlaştığın 1 2 kişi ile bir heyecan yaşayıp “Hadi eve çıkalım.” denilmiştir. İşte olayların başlama noktası tam olarak burada kopmaktadır. Evi tutup her şeyi yerine yerleştirdikten bir süre sonra bazı olaylar oluşmaya başlar. Dışarıda bir çok huyunu suyunu bildiğiniz arkadaşınız evde tam bir canavara dönüşebilir. Genelde bu gibi sorunlar kadın öğrencilerde çok yaşanıyor. İlerleyen aylarda anlaşamadıkları için kavga dövüş evden ayrılıyorlar. Kısacası ev arkadaşınızı seçerken gerçekten dikkatli olmanız gerekir.

4 – BİM – A101 Gibi Marketlerin Can Ciğer Olması

Öğrenci olduğunuzun ilk günlerinde yurttaysanız sıkıntı pek yoktur. Yurt yemekleri iyiyse yeme içme olayınız her daim on numara olacaktır. Ama evde kalıyorsanız mutlaka mutfak alışverişi ve kişisel ihtiyaçlarınız olacaktır. İşte bu konuda BİM ve A101 gibi marketler size can ciğer olacaktır. Hem fiyatlar konusunda hem ürün çeşitliliği sayesinde hayatınızı kolaylaştıracaktır.

5 – Aile Farkındalığı

Hep denilir, çocukken ve ergen dönemlerimizde ailemize karşı hep hırçın oluruz. Yaş ilerledikçe onlara daha çok minnet ve özlem duyarız. İşte üniversite hayatı tam bu gerçek ile karşılaşmanızı sağlayan bir adrestir. Neden mi? Çünkü yataktan kalkmamıza, kahvaltımıza ve yemeğimize kadar aile her şeydir. Üniversiteyi kazanana kadar anne baba önünüzden bir bardak suyu bile esirgememişken birden bire yalnız ailesiz bir hayata başlamışsındır. Zamanında burun kıvırdığın anne yemeklerini mumla ararsın. Aynı benzer yemeği yemek için paran olmayabilir. Bir derdin vardır, seni ailen kadar düşünemeyen çevren yüzünden hayata karşı soğukluk bile yaşabilirsin. Yani aile her şeydir. Üniversite hayatında özlemdir.

6 – Gelecek Kaygısı

Üniversiteyi kazandığında her şeyi üniversitenin sana sağlayacağını düşünürsün. Üniversiteyi bitirince hemen iş sahibi olabileceğini düşünüyorsan bunu bir kez daha düşünmeni tavsiye ediyoruz. 4 yılın sonunda “ya bu üniversite bana bir şey katmadı.” diyorsanız bu üniversitesinin değil kendi hatan olduğunu kabul etmen gerekir. Çünkü emin ol üniversite sana durduk yere hiç bir şey katmaz. Sen kendine üniversitenin verdiği imkanlar ile bir şeyler katabilirsin. İş arayan değil aranan kişi sen olursun. Böylelikle ilerleyen üniversite sonrası hayatında kazandığın CV ile mükemmel işler yapabilirsin.

7 – Kafa Açılış

Geldiğiniz şehir, yöre ne olursa olsun mutlaka her konuda bir görüş sahibisinizdir. Eğer gerçekten farkedersen üniversitenin çok iyi şekilde kafa açtığını görürsün. Düşünsene senin gibi binlerce kişi farklı memleketlerden tek bir şehir ve üniversiteye gelmiş. Herkesin bir görüşü var. Bilmediğin bir konu hakkında görüş alabileceğin bir ortam. Eğer bunu çok iyi şekilde değerlendirirsen üniversitenin sana katacağı sosyal anlamda çok faydası olacaktır. Üniversite binlerce farklı görüşü ve duruşu barındıran pandoranın kutusu gibidir.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.