SpaceX, uzaya 30 bin Starlink uydusu daha gönderiyor!

Sıradaki içerik:

SpaceX, uzaya 30 bin Starlink uydusu daha gönderiyor!

e
sv

Konya Teknik Üniversitesi Gelişim Yerleşkesindeki Kapalı Yurt Binası Hakkında Açıklama Yaptı

143 okunma — 18 Ekim 2019 11:48

Konya Teknik Üniversitesi geçen sene bünyesine katmış olduğu yurdu uzun süredir kapalı tutuyordu. Konu ile alakalı bize gelen şikayetler üzerine üniversiteye onu hakkında sorular sorduğumuz bir haber yapmıştık.

https://bosnamm.com/haberler/konya-teknik-universitesine-devredilen-ve-kampus-icerisinde-bulunan-yurt-hala-neden-kapali-neden-atil-halde-bekletiliyor/

Konu ile alakalı Konya Teknik Üniversitesi Açıklama Yaptı

“Üniversitemiz Gelişim Yerleşkesinde bulunan yurt binası, Selçuk Üniversitesine tahsisli Atatürk Öğrenci Yurdu (G) Blok olarak hizmet vermekte iken 28/06/2019 tarihinde Milli Emlak Müdürlüğü tarafından üniversitemize tahsis edilmiştir.

Söz konusu bina, yurt olarak kullanımına ilişkin pek çok eksiklikle beraber üniversitemize devredilmiş olup, üniversitemiz tarafından bu eksikliklerin giderilmesi adına yapılan fizibilite çalışmaları devam etmektedir Öncelikle ilgili binanın ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi bulunmamaktadır.

Bu ruhsat ve izinlerin alınabilmesi için öncelikle binada bulunan proje aykırılıkları, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ve Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca, öğrenci sağlığı ve güvenliği açısından elzem olan eksiklerin tamamlanması gerekmektedir.

İlgili mevzuat hükümlerinin gerekleri yerine getirilmeden binaya ruhsat ve kullanım izni alınabilmesi ve yurt olarak işletilebilmesi mümkün değildir. Zira üniversitemizin eğitim ve hizmet politikası gereğince, öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği her şeyden önce gelmektedir.

Diğer taraftan söz konusu bina, üniversitemiz tarafından öğrencilerimizin ihtiyacının görülmesi açısından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na tahsisi noktasında teklif yapılmışsa da, kurum tarafından gönderilen heyet yaptığı incelemelerde, binanın yurt olarak kullanımına ilişkin gerekli şartları taşımadığı gerekçesi ile teklifimizi kabul etmemiştir.

Bahse konu binada mevcut eksikliklerin ve öğrencilerimizin yurt ihtiyacının giderilmesi en çok üniversitemiz tarafından arzu edilmektedir. Fakat bu eksikliklerin tamamlanması üniversitemiz açısından, maddi olarak ciddi bir külfeti de beraberinde getirmektedir. Bina çelik taşıyıcı sistem ile yapılmış olduğundan yapılacak tadilatların maliyeti de ciddi ölçüde artmaktadır.

Ayrıca açıklanan sebepler dikkate alındığında binada tespit olunan eksikliklerin giderilmesinin uzun bir zaman alacağı da aşikardır. Üniversitemizin yurt binası hakkında yaşanan fiili durumla alakalı bir ihmal veya kastı olmadığı gibi, ilgili bina üniversitemize, açıklanan eksiklikler ile tahsis edildiğinden, mevcut eksiklikler giderilmeden resmi olarak öğrenci yurdu vasfı kazanamayacaktır.

Bu nedenle üniversitemiz Gelişim Yerleşkesinde yer alan yurt binası 2019-2020 eğitim öğretim dönemine yetiştirilememiş olup, bu eğitim ve öğretim döneminde faaliyete geçirilmesinin de pek mümkün olmayacağı değerlendirilmektedir.”

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.