İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Okuyorsan Geçmiş Olsun Dedirten 11 Durum!

Sıradaki içerik:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Okuyorsan Geçmiş Olsun Dedirten 11 Durum!

e
sv

Hollanda Ovası Değil Konya Ovası!

447 okunma — 22 Mart 2019 13:00

Konya’da bir firmaya ait 300 dekar büyüklüğündeki lale bahçesi, halka açık olduğu iki gün içinde yüzlerce amatör ve profesyonel fotoğrafçının akınına uğradı.

Karatay ilçesinde Asya Lale firmasına ait 80 çeşit lalenin üretildiği bahçeye, özellikle fotoğraf tutkunları ilgi gösteriyor. Fotoğrafçılar, görsel şölende en iyi kareyi yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Drone denilen hava araçlarıyla bahçeyi farklı açılardan görüntülemeye çalışan fotoğraf meraklıları gerektiğinde toprak zemine yatmaktan çekinmiyor. 

Firmanın üretim müdürü Beyhan Gürses, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 300 dekarlık bahçede çiçek açma döneminde görsel bir şölen yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin birçok şehrinden bu renk cümbüşünü görmeye gelen ziyaretçileri olduğunu belirten Gürses, “Doğa ve fotoğraf tutkunları adeta buraya akın ediyor. Lise ve üniversitelerden öğrenci grupları bahçemizi ziyarete geliyor. İki gün boyunca gelen fotoğraf meraklıların ilgisiyle, bahçe doğal stüdyo haline geliyor. Onlar için güzel fotoğraflar çekebilecekleri bir manzara oluşuyor.” diye konuştu.

Konya denilnce akla Hazreti Mevlana‘dan sonra lalenin gelmeye başladığını ifade ederek, şunları söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin lale ihtiyacı bu bahçeden karşılanıyor. İstanbul’un yanı sıra birçok belediye de buradan lale alıyor.”

KONYA OVASI MİLYONLARCA LALE İLE RENGARENK ÜRETİLEN YAKLAŞIK 25 MİLYON LALE, ÜLKE İÇİNDEKİ BİRÇOK BELEDİYENİN İHTİYACINI KARŞILARKEN, KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN, TÜRKMENİSTAN, İRAN, BULGARİSTAN, ROMANYA GİBİ ÜLKELERE DE İHRAÇ EDİLİYOR

“İhracat yaptığımız ülkelerin başında İran, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi ülkeler var. Avrupa’da Bulgaristan, Sırbistan, Almanya ve Hollanda gibi ülkelere de lale ihracatı yapıyoruz. Lalenin yüzde 30’u belediyeler, yüzde 40’ı marketler, yüzde 10’u da peyzajcı ve üreticiler tarafından alınıyor. Yüzde 20’si ihraç ediliyor. Marketlere yılda üç kez ürün veriyoruz. Paketli güzlük çiçek soğanları, özel günler için saksılı lale, sümbül, nergis, ayrıca yazlık çiçek soğanı dediğimiz, yıldız, gala, glayör gibi ürünlerin satışını yapıyoruz.”

Anadolu Selçuklu Fotoğraf Derneği (ASFOD) Başkanı Mustafa Binol da lalenin fotoğrafçılık açısından önemli olduğunu dile getirdi. 

Lale bahçelerinin renk armonisiyle göze hoş geldiğini söyleyen Binol, şöyel konuştu:

Lalelerin oluşturduğu renk dinamiği insanları buraya çekiyor. Buraya Türkiye’nin her yerinden geliyorlar. Bu sene dernek olarak 200 kişi ile gittik. Muhtemelen her yarım ve bir saatte oradaki insan sayısı yenileniyor. Her sene de sayı çoğalıyor. Türkiye’nin her yerinden fotoğraf safarisi olarak lale tarlalarına etkinlik düzenleniyor. Bu bahçe gerçekten insanların görmesi gereken bir yer.”

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.