Instagram’a TikTok Benzeri Yeni Özellik Geliyor

Sıradaki içerik:

Instagram’a TikTok Benzeri Yeni Özellik Geliyor

e
sv

Dünya’nın En İyi 500 Üniversitesi Açıklandı: Türkiye’den 2 Üniversite Listeye Girdi!

133 okunma — 13 Eylül 2019 13:54

İngiltere menşeli Times Higher Education (THE) adlı dergi, dünyanın en iyi üniversiteleri başlıklı bir liste hazırladı. Listede ülkemizden de Çankaya ve Sabancı üniversiteleri yer alıyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri konusu her zaman tartışmalı olmuş bir konudur. Zira herkesin farklı kıstası vardır. Ne kadar çok farklı parametre kullanılırsa, sıralamalar o kadar gerçekçi ve doğru olur. 

Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan araştırmada, öğrenim kurumlarının bilimsel araştırmaları, uluslararası çalışma ve konumları, gelirlerindeki artış, geçen yıl listede bulunduğu konum gibi 13 farklı kıstas göz önüne alındı.

Listede geçen yıl ilk 500 içerisinde Sabancı ve Koç üniversiteleri yer alıyordu. Bu yıl Sabancı Üniversitesi ilk 500 içerisinde kalmayı başarırken Çankaya Üniversitesi de Koç Üniversitesi’nin yerini aldı. 

Bu yılın listesinde Bilkent, Hacettepe ve Koç üniversiteleri ilk 600’e giren diğer üniversiteler oldu. 601.-800. sıra aralığında da Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ yer aldı. 1400 üniversitenin yer aldığı listeye Türkiye’den giren toplam üniversite sayısı ise 34 oldu.

Oxford Üniversitesi bir kez daha dünyanın en iyi üniversitesi

Listenin zirvesinde, dört yıldır olduğu gibi İngiltere’deki Oxford Üniversitesi yer alıyor. Onun ardından ABD’den California Teknoloji Enstitüsü (CalTECH), üçüncü sırada ise Cambridge yer alıyor. 

92 ülkeden 1400 üniversitenin yer aldığı listede İngiliz üniversiteleri gerilerken, ABD’nin hala en prestijli ülke olduğu ortaya sürüldü. Listede ABD’den 60, İngiltere’den 28, Almanya’dan 23 okul yer alıyor. 

THE’nin yaptığı değerlendirmeye göre Çin üniversiteleri, aldıkları devlet fonları sayesinde güçlendi ve sıralamada yükseldi. Kanada, İtalya ve Almanya da listede yükselen ülkelerden oldu. 

Listeye 11 okul daha sokan İran, temsil sayısında 40 üniversiteye ulaştı. Latin Amerika ülkelerinin ise genel olarak üniversiteler konusunda iyi durumda olmadığı ortaya çıktı.

Dünyada yılın en iyi üniversitelerinin sıralandığı listede ilk 3 şu şekilde oldu:

  • Oxford Üniversitesi – İngiltere
  • California Teknoloji Enstitüsü (CalTECH) – ABD
  • Cambridge Üniversitesi – İngilter

Kaynak: https://www.webtekno.com/dunyanin-en-iyi-500-universitesi-aciklandi-h75809.html

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.