YÖK Yüz Yüze Eğitim İddiaları Üzerine Açıklama Yaptı

Sıradaki içerik:

YÖK Yüz Yüze Eğitim İddiaları Üzerine Açıklama Yaptı

e
sv

YKS Ek Tercih Sonuçları Açıklandı! Kayıtlar 5 Ekim’de Başlıyor!

115 okunma — 02 Ekim 2020 09:14

YKS Ek Tercih sonuçları sonunda açıklandı. İlk tercihte yerleşemeyen öğrencilerin takip ettiği YKS Ek Tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı.

YKS Ek Tercih Sonuçları Nasıl Sorgulanacak?

Eylül ayında gerçekleşen YKS ek tercih işlemleri sonrasında sonuç bekleyişi bugün sona erdi ve adaylar YKS yerleştirme sonuçlarına kavuştu. Ek yerleştirmeler tamamlanmasına rağmen birçok üniversitede boş kontenjan kaldı. İlk tercihlerde 781 bin öğrenci yerleşirken ek tercihler sonrasında 48 bin öğrenci daha üniversitelere yerleşti.

ÖSYM tarafından yapılan açıklama şu şekilde; Adaylarımız sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler.

ÖSYM SORGU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

YKS Ek Tercih Sonuçları Açıklandı! Kayıtlar 5 Ekim'de Başlıyor! 1

ÖSYM tarafından yayınlanan ek yerleştirme sayısal verilerine göre, devlet üniversitelerinde 25 bin 578, vakıf üniversitelerinde 22 bin 538 kontenjan boş kaldı.

2020 YILI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) EK YERLEŞTİRME
SONUÇ RAPORU

  • EK YERLEŞTİRMEDE BOŞ KONTENJANLAR HER SENE DAHA DA DÜŞÜYOR
  • EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI YÖK’ÜN TAHMİNLERİNİ DOĞRU ÇIKARDI
  • EK YERLEŞTİRMEDE 65.665 ADAY DAHA ÜNİVERSİTELİ OLDU

Bilindiği gibi daha önce kamuoyu ile paylaşılan 2020 Yılı YKS Yerleştirme Sonuçları Raporu’nda, yükseköğretim programlarıyla ilgili olarak “Program kontenjanlarında yapılan rasyonel planlamalar sonucunda 2017 yılında %76,45 olan programlardaki doluluk oranının, 2018 yılında %84,69’a yükseldiğini; 2019 yılında bu artışın devam ederek %91,36’ya, 2020 yılında ise daha da artarak %93,19’a yükseldiğini; YKS’nin ilk defa uygulandığı yıla göre boş kontenjanlarda 71.002 azalma sağlandığını ve ayrıca yapılacak “Ek Yerleştirme” ile yükseköğretimde 2020 yılı kontenjan doluluk oranının daha da artacağını” belirtmiştik. Boş kontenjanlardaki azalma ile birlikte bu tablonun ek yerleştirme sonuçlarına da yansıyacağına ilişkin bilgi ve tecrübeye dayalı değerlendirmemiz şu anda gerçekleşmiş bulunmaktadır. Geçen sene ikinci kez uygulanan YKS, üçüncü yılında da olumlu sonuçlar
vermeye devam etmiş; bu olumlu tablo, “Ek Yerleştirme” döneminde de kendisini göstermiş ve boş kontenjanlar artık bir sorun olmaktan çıkmıştır.

  • Ek yerleştirmede bu yıl da boş kontenjan sayısı azaldı
    Yıllar itibariyle bakıldığında YGS-LYS’nin uygulandığı 2017 yılında 322.014 olan boş kontenjan, YKS’nin ilk kez uygulanmaya başlandığı 2018 yılında 177.103, 2019 yılında 80.635, 2020 yılında ise ek yerleştirme sonucunda 53.163 olmuştur. Genel yerleştirmede sağlanan olumlu gelişme, ek yerleştirme döneminde de YÖK’ün tahminleri istikametinde devam etmiştir.
YKS Ek Tercih Sonuçları Açıklandı! Kayıtlar 5 Ekim'de Başlıyor!

Yeni Sistemle Birlikte Boş Kontenjanlar Sorun Olmaktan Çıktı

Tablo 1’de de görüldüğü üzere 2017 YGS-LYS’de 322.014 olan ek yerleştirme sonucundaki boş kontenjan sayısı, yeni sisteme geçişle birlikte YKS’nin yapıldığı ilk yıl olan 2018 yılında ciddi bir azalma göstermiştir. 2018 yılında 177.103 olan ek yerleştirme boş kontenjan sayısı 2020 yılında 53.163’e gerilemiştir. Bu tablo, üç yıldır değiştirilmeden uygulanan YKS sisteminin başarısını bir kez daha kanıtlamaktadır.

Tablo 2: YKS Ek Yerleştirme : Önlisans ve Lisans Programları

YKS Ek Tercih Sonuçları Açıklandı! Kayıtlar 5 Ekim'de Başlıyor! 1

Adaylar yıl kaybına uğramadan yerleşme imkanı elde etti

2020 yılında yükseköğretim kurumlarına yapılan ek yerleştirme ile birlikte lisans programlarına 14.924 aday, önlisans programlarına 33.427 aday olmak üzere toplam 48.351 aday daha yükseköğretim kurumlarına yerleşmiştir. Açıköğretim programlarına ise ek yerleştirmede 17.314
aday yerleşmiştir. Geçen sene boş kalan açık öğretim programları kontenjanı da 48.673 iken bu sene 26.886 olmuştur. Diğer bir ifade ile yine geçen seneki gibi bu sene de hem örgün hem açık öğretim programlarında,
hem Devlet hem Vakıf hem de KKTC üniversitelerinde boş kontenjanlar önemli bir oranda azalmıştır. (Geçen sene de hatırlanacağı üzere bir önceki seneye göre tüm başlıklarda iyileşme gerçekleşmişti.)

65.665 Aday Daha Üniversiteli oldu

Ek yerleştirmeye başvuruda bulunan 87.310 adayın 47.537’i önlisans, 18.128’i lisans olmak üzere 65.665 aday bir yükseköğretim programına yerleşerek yükseköğretime dahil olmuştur. Bir başka ifade ile ek yerleştirmeye başvuran adayların %75’i bir yükseköğretim programına yerleşmiştir.

“Eğitime erişimde sosyal adalet ve fırsat eşitliğini sağlayan”, başarıyı önceleyen, sözel ve sayısal okuryazarlığı arayan, muhakeme ve analiz kabiliyetini öne çıkaran Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk yıl, görünürlük düzeyinde ürettiği önemli ve olumlu sonuçların ikinci yıl ve
üçüncü yıl olan bu yılda da sistemli bir şekilde devam ettiği görülmektedir. YÖK olarak yaptığımız planlamaların kamuoyu önünde verdiğimiz taahhütlere uygun olarak başarılı sonuçlar ürettiğini kamuoyuna hamdolsun büyük bir memnuniyetle ifade etmek isteriz. Bugünkü sonuçlar ile yürütülen titiz çalışmalar sonucu artık yükseköğretimde “boş kontenjan”
olgusu, bir sorun olmaktan çıkmıştır. Yeni YÖK, yükseköğretimle ilgili bütün süreçleri, bilgi, birikim ve tecrübe zemininde, yükseköğretime erişimde ve yükseköğretimin niteliğini geliştirmede eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarını da gözeterek yürütmeye devam edecektir.

Kaynak: YÖK 2020 YKS EK YERLEŞTİRME SONUÇ RAPORU

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler;

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.