Mühendis Adaylarına Mezun Olmadan Önce Tavsiyeler

Sıradaki içerik:

Mühendis Adaylarına Mezun Olmadan Önce Tavsiyeler

e
sv

Stajınızı Nasıl Tam Zamanlı Bir İşe Dönüştürebilirsiniz?

61 okunma — 10 Haziran 2020 03:36

​Şirketler, her zaman gerçekten motive olmuş stajyerler arar ve dinamik bir tutum sergiler. Buna ayak uydurmak için gerekenler ise güçlü iş ahlakı, güvenilir profil ve ekiple birlikte iyi çalışma eğilimidir. Çoğu insan kaynakları çalışanı, tam zamanlı çalışanlarının çoğunu daha önce kuruluşlarında staj yapan ve bu becerileri sergileyebilen stajyerlerden seçtiklerini bildirmektedir. Aşağıdaki ipuçlarını takip etmeniz, sizin de stajınızı tam zamanlı bir iş teklifine dönüştürme konusunda size yardımcı olabilir!

Herkese Selam Verin Ve Tanışmaktan Çekinmeyin

​Başarılı iş ilişkisi, sadece mükemmel iletişim becerisinin sonucunda ortaya çıkmaz. Aynı zamanda her sabah uyanmakta zorlansanız da sergilemeniz gereken olumlu bir tutum vardır. Yöneticileriniz hatta iş arkadaşlarınız bile projelere ya da deadline’lara gömülmüşken sizi fark etmeyebilir. Bu yüzden kendinizi tanıtmak için ofisi temizleyen insanlardan asansörde karşılaştığınız CEO’ya kadar herkesle fırsat buldukça tanıştığınızdan ve dostça yaklaştığınızdan emin olun, tabii dozunu ayarladığınız sürece.

Kişisel Hedefler Belirleyin

Stajı tekdüze bir yolculuktansa eğlenceli bir maceraya dönüştürmek sizin elinizde. Kendinize küçük büyük fark etmeksizin kişisel hedefler belirleyin ve bir üstünüzde her kim varsa yapılacak işler istemekten çekinmeyin. İşinizin bittiğini düşündüğünüz anda yeni gelişmelere ve projelere aç olduğunuzu belirtin. Gelecekte istediğiniz tam zamanlı işiniz için ilgili becerilere sahip olup olmadığınızı böyle küçük hamlelerle onlara kanıtlayabilirsiniz.

Araştırma Yapın

Şirket ve sektör hakkında elinizden geldiğince araştırma yapmak, başlamak için doğru noktadır. Rakipleri tanımanın ve onları da belirli oranda takip etmenin size katacaklarını uzun vadede göreceksiniz. İlgili şirketle ilgili gazeteleri, işleriyle ilgili yayınları, profesyonel dergileri hatta kendi Linkedin sayfalarını bile takibe alabilirsiniz.

Küçük Görevlere Hazırlıklı Olun

​ Herkesin bildiği bir gerçek vardır ki stajyerler kahve yapmak ve fotokopi çektirmekle yükümlüdür. Bunları yapmanız gerekebilir fakat bu angarya işler artık gününüzün çok büyük bir kısmını kapsamaya başladıysa yöneticiniz ya da amirinizle staj hedefleriniz ve beklentileriniz hakkında konuşabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmanızın bir yolu da stajınız öncesinde görevlerinizi korumak adına bir anlaşma yapmak olabilir.

Soru Sormaktan Kaçınmayın

​Öğrencilik kontenjanından faydalanın ve anlamadığınız her şey hakkında sorular sorun. İşverenler, soru soran profillerin kendilerini motive hissettiklerine ve en iyisini başarmak için sürekli çabaladıklarına inanmaktadır. Her konuda olduğu gibi sorular konusunda da dozu korumak önemlidir çünkü kendini itici bir konuma düşürmeyi kimse istemez. Staj, harika bir öğrenme deneyimidir, size de bundan sonuna kadar faydalanmak düşer!

Profesyonellik Her Şeydir

​ Profesyonel iş çizginizi koruyun ve ofis dedikodularından kaçının. Olumlu imajınızı korurken ne her şeyden soyut ne de her şeyin içinde olmak en iyi yol değildir. Kişisel telefon görüşmeleri ya da WhatsApp mesajları için mesai dakikalarınızdan çalmak yerine zamanınızı yalnızca iş için verimli kullanmaya özen gösterirseniz uzun vadede doğru insan olduğunuzu kanıtlarsınız. Ofis içi iletişim döngünüz de profesyonellik anlamında sizi anlatacaktır. Herkesle hem arkadaş hem de iyi birer çalışma arkadaşı olduğunuzu gözler üzerinizdeyken doğrulayabilirsiniz.

Kaynak;
Youthall

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.