Adaylar Mülakatlarda Neden Elenir?

Sıradaki içerik:

Adaylar Mülakatlarda Neden Elenir?

e
sv

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur: İpuçları Ve İlham Verici Örnekler

61 okunma — 10 Haziran 2020 03:28
Markayı Yüceltebilecek Bir Kurumsal Kimlik Nasıl Geliştirilir?

Isırılmış bir elma, renkli harflerden oluşan bir isim, ağzı açık bir timsah – çoğu insanın Apple, Google ve Lacoste markalarını tanımlaması için bu sembollerden bahsetmek yeterlidir. Bu örnekler, kurumsal kimlik unsurlarının tanınırlığı nasıl artırdığını bizlere göstermiştir. Kitleniz arasındaki popülerlik ve satış rakamları doğrudan buna bağlıdır. Size bir şirketin kurumsal kimliğinin neler içerdiğini, nasıl oluşturulacağını ve hangi tecrübelerden ders çıkarılacağını aktaracağız.

Şirketin Kurumsal Tarzı Ne İçin Gereklidir?

Kimlik veya kurumsal tarz, bir şirketin hedef kitle ve halk arasında tanındığı ilişkiler kümesidir. Bu, sesler, görüntüler, şekiller ve kokular yardımıyla oluşturulan bir marka imajıdır. Stil öğelerinin sayısından bağımsız olarak, hepsi tek bir amaca konseptte birleşir, olumlu duygular uyandırır ve hızlı bir şekilde hatırlanabilir.

Başarılı bir şekilde oluşturulmuş kurumsal kimlik detayları “zamandan bağımsızdır” yani trendleri izleyerek değiştirilmeleri gerekmez. Basit ayarlama yeterlidir. (logo gölgesini, başlık yazı tipi kalınlığını vb. değiştirme) Kurumsal kimlik bu durumda, görevini tam olarak yerine getirir: markayı binlerce rakipten ayırır ve müşterileri çeker. Bu sayede şirketin kar artışına katkıda bulunur.

Kurumsal Kimlik Özellikleri

Marka, kurumsal kimlik sayesinde, ilk siparişinden çok önce müşteriler üzerinde bir etki bırakır. İnsanlar site tasarımı, yazı tipi veya ambalaj renginden etkileniyorlarsa, bu ürünü satın alacaklardır. Bu, marka stilinin temel işlevidir. Buna ek başka işlevler de bulunur:

Bir imaj oluşturmak: Kimlik herhangi bir markanın merkezi olarak kabul edilebilir. Şirketin değerlerini, felsefesini ve stratejisini yansıtır. Kurumsal kimlik gerekli ilişkileri oluştururken şirket itibarı üzerinde bile etkiye sahip olabilir.

Tanınırlık artışı: Marka kimliğine sahip herhangi bir öğe bunun tanıtımını yapar. Ne olduğunun hiç önemi yok: masa takvimi, satıcının tişörtü veya şirket defteri. Müşteri stil öğeleriyle ne kadar aktif bir şekilde temas ederse, hatırlanabilirlik ve tanınırlık o kadar fazla olur. Nihayetinde müşteri, şirketi çok uzun zamandır tanıdığını ve ürününe güvenebileceğini hissedecektir. Bir sonraki satın alımını nereden yapacağını tahmin edebilir misiniz?

Rakipiler arasından sıyrılma: Benzersiz bir kimlik ile bir markanın benzer şirketler arasında öne çıkması ve orijinal görsel ve duygusal imgeler oluşturması daha kolaylaşır.

Güven artışı: Kurumsal kimlik, ürünün kalitesinin ve orijinalliğinin resmi olmayan bir teyidi olarak görev yapar. Tanınmış bir marka, tanınmış bir kimlik kullanarak yeni bir ürün piyasaya sürdüğünde, hedef kitlesinin güvenini önceden kazanmış olur. İnsanlar, önceki ürünlerin kalitesine dayanarak bilinmeyen bir ürüne güvenir.

Kurumsal Stilin Temel Unsurları

Kimlik sadece güzel bir kartvizit tasarımı ve akılda kalıcı bir slogan değildir. Kurumsal stilde rastgele unsurlara yer yoktur. Her detayın yeri vardır (ister sokakta reklam afişi, ister web sitesi, ister kurumsal bir hediyelik eşya olsun). Her biri gerekli işlevi yerine getirir. Kimlik birkaç temel unsuru içerir.

Şirketin adı: Bu, kurumsal kimliğin esas detayıdır, çünkü müşteriler şirketi adıyla hatırlar. Sadelik, teklik ve hatırlanabilirlik elde etmek için kuruluşun özelliklerini yansıtmak gerekir. Ahenk ise başka bir ek gerekliliktir.

Yazı tipi ve logo: Logo, şirketin özelliklerini görsel olarak yansıtan ticari bir markadır. Adı kadar güçlü bir anlamı var. Bir deney yapalım: 1 saniyeliğine Mercedes-Benz logosunu hayal edin. Şimdi Nike’ı hayal edin. Eminiz ki çoğu okuyucu bunu başarmakta zorlanmadı bile.

Logo sembolik, metinsel veya bu ikisinin birleşimi olabilir. Tüm logolar için belirli bir kalite kriteri bulunmaktadır:

 • orijinallik
 • sadelik
 • minimum detay
 • marka özelliklerinin görsel yansıması

Kimlik için yazı tipi hayati önem taşır. Şirketin psikolojik algısını oluşturur. Bir kurumsal kimlik için 1-3 yazı tipi seçmek yeterlidir. Bu seçimi, hedef kitleye ve bu öğeyi kullanarak iletmek istediğiniz bilgilere odaklanarak yapmanız gerekir. Anlamak için iki yazı tipini karşılaştırmanız yeterlidir. Örneğin şu ikisini karşılaştırın: Disney logo yazı tipi ve Cat özel ekipman üreticisi ambleminin yazı tipini.

Renk şeması: Şirket sembollerinde en fazla 3-4 renk uygulamak daha uygundur: biri esas renk görevi üstlenirken diğerleri ara renk görevi görecektir. Seçilen renk gamının farklı yüzeylerde nasıl görüneceğini önceden kontrol etmek faydalı olacaktır: kartvizit, site başlığı ve sokak reklamı. Renk ilişkilerini de dikkate almak gerekir. Örneğin, kırmızı enerjiyi, mavi güveni ve sarı da iyimserliği sembolize eder.

Grafik unsurlar: Görsel detaylar kimliği tamamlar ve tanınırlığı artırır. Desenleri, geometrik şekilleri veya örneğin karakterleri ifade eder. Kurumsal kimliğin temel öğelerini vurgulamak için kullanılır. Örneğin bir site ikonu, kullanıcılara çok sayıda açık sekme ile dolu bir internet tarayıcısı içinde hızlı bir şekilde marka web sitesini bulma imkanı sunar. Her ufak parça kullanışlı bir amaca hizmet eder.

Diğer detaylar:

Marka kimliği unsurlarının listesi ayrıca şunları içerir:

 • slogan: bir şirketin veya ürünün özünü ifade eden geniş bir cümle;
 • kurumsal baskı: kartvizitler, kitapçıklar, kartpostallar, zarflar;
 • çalışan üniformaları;
 • şirket web sitesi ve/veya blogu;
 • mobil cihazlar için bir uygulama;
 • dış reklam unsurları (paneller, ulaşım, vb. üzerinde reklam);
 • şirket ambalajları (malzeme, görsel öğeler, yazılar);
 • hediyelik ürünler (kalemler, defterler, kupalar vb.);
 • fotoğraflar (ürünlerin, iç mekanın, müşterilerin).
Kurumsal Kimlik Oluşturmak İçin En İyi Araçlar

Bir kimlik oluşturmanız gerekirse, üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: kendiniz yapın, tasarımcının, pazarlamacının ve metin yazarının hizmetlerinden faydalanın veya özel online hizmetleri kullanın. Bu online servisler birkaç tıklamayla kurumsal bir kimlik oluşturmanıza olanak tanır. Bu tür araçlara örnekler olarak:

Logaster: Logodan kartvizit tasarımına kadar kurumsal kimliğin tüm temel unsurlarını oluşturmanıza yardımcı olacak bir hizmettir. Düzenlenebilir birçok görsel seçeneği sunar.

Tailor: Logo, marka kitabı, antet ve kartvizit oluşturmaya yarayan bir hizmettir. Ancak, sunulan tasarım seçeneklerinin düzenlenmesi yasaktır.

Designmantic: Burada bir logo oluşturabilir ve gerekirse değiştirebilirsiniz. Kurumsal kartvizitlerin, antetlerin, web sitesi şablonlarının geliştirilmesi de mümkündür.

 

Kaynak;
Youthall

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.