Dünya’da Uydu Yarışı!

Sıradaki içerik:

Dünya’da Uydu Yarışı!

e
sv

ABD’de Bir Öğrenci Katil USB İle Bilgisayarları Yaktı!

81 okunma — 19 Nisan 2019 04:46

ABD’deki bir üniversitede öğrenim gören bir öğrenci, okulun bilgisayarlarına 58.000 dolarlık hasar veren bir saldırıda bulundu. Öğrenci bu eyleminde Katil USB olarak bilinen yüksek akımlı elektrik veren USB kullandı.

Okuldan memnun olmayan pek çok öğrenci okulu hakkında olumsuz şeyler söylese de bu sözler neyse ki çok çok nadiren eyleme dökülür. ABD’de yaşanan olay, okullara yönelik hareketlerin çok ciddi cezaları olduğunu da hatırlatıyor.

New York’ta bulunan Saint Rose Koleji’nin eski öğrencisi Vishwanath Akuthota, okulun bilgisayar sistemlerine büyük hasar vermekle suçlanıyordu. 27 yaşındaki öğrenci, bu suçu 14 Şubat 2019’da işlediğini kabul etti. Akuthota, 10 yıla kadar hapisle yargılanacak ve çıktıktan sonra 3 yıla kadar gözetim altında tutulacak.

Akuthota, 66 bilgisayar ve çeşitli panellere yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı iPhone’u ile de görüntüye almış. Görüntülerde öğrencinin “Bu herifi öldüreceğim” dediği de göze çarpıyor. Akuthota güvenlik kayıtlarında da gri sırt çantasıyla görülüyor.

Akuthota’nın verdiği zararın toplam bedeli 58,471 dolar olarak hesaplandı ve öğrenci de bu bedeli okula ödemeyi kabul etti. 22 Nisan’da yakalanan öğrencinin davası, Albany Polisi ve FBI tarafından takip ediliyor.

FBI açıklamasında, saldırıya neyin/nelerin sebep olduğuna dair bir bilgi vermedi. Akuthota’nın Hindistan asıllı olduğu, ülkede öğrenci vizasıyla bulunduğu bildirildi. 2017 yılında aynı okulda işletme yüksek lisansını tamamlayan öğrencinin bilgisayar enformasyon sistemleri diploması almayı amaçladığı ifade edildi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.