'YEŞİL DEDEKTÖR' SİGARA İHBAR UYGULAMASI!

'YEŞİL DEDEKTÖR' SİGARA İHBAR UYGULAMASI!
Yeni yılla beraber yarı kapalı alanlarda da sigara kullanımının yasaklanmasının ardından dünyada ilk kez sıgar kullanım ihbarı dijıtal ortamdan sağlanacak.

 

Yeni yılda restourant,cafe ve benzeri mekanlarda sigara kullanıcıları için ayrılan bölümlerde de sıgara kullanımının yasaklanmasının ardından Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı yeni kanunun yurutulmesine katkı amacıyla bir proje başlattı.

'Dijital Denetim' çalışmasında kapalı alanda sigara içiminden rahatsız olan tüm vatandaşlar gönüllü denetmen olabilecek. Yeşilay başkanı prof. Mucahit Öztürk, 'Yeşil Dedektör' sistemi açıkladı.Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalandığını ve İstanbul'da pilot uygulamanın kullanıldığını belirtirken bir kaç ay içinde tüm Türkiye'de kullanılacağını belirtti.

Ücretsiz yüklenebilecek uygulama doğrudan Sağlık Bakanlığı'nın ALO 184 hattı ile bağlantılı olacak.Bulunduğu mekanda sigara içildiğinden rahatsız olan vatandaş uygulama ile bulunduğu mekanın konumunu ihbar hattına iletecek.İlk kez Türkiye de ortaya çıkan uygulama  Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından onaylandı.Uygulamanın etkisi onaylandıktan sonra diğer dünya ülkelerinde de yaygınlaştırılacak.

Uygulamanın pilot bölgesi istanbulda kullanıcı sayısı 10.000'e ulaştı.Uygulama önümüzdeki günlerde kamu spotu ile tanıtılacak.